Македонија и проблемот со мигрантите

 • Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

  Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
  - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
  - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
  - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

  Пристап до овој подфорум имаат членови со над 50 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

  Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,673
1,683
Han Wavel
Уште постојат луѓе кои ги правдаат мигрантите по ова денес?
Има, оние од црвенион крст први се да помагаат. Нека си ги приберат дома.
Write to your congressman :zelen
Не се плашете држаата ќе ве заштити од проблеми :kafeВо Либан имало преку милион избеглици од Сирија, така да, најмногу одат во комшии (Турција околу три милиони, дури и во Ирак имало пола милион). Оние шо имаат некоја пара настрана бегаат на запад. Проблемот може да се реши само на изворот, т.е. прекин на ратот кој се води таму.`Затварање граници` е само популистички слоган на политичари, физички да се затвори граница е бајаги скапо и затоа единствена таква е 38.паралела меѓу двете Кореи, позната како ДМЗ, таму не само огради него има и ровови, мински полиња, рефлектори, митралески гнезда, извидувачки летала 24/7... слично било и со берлински ѕид, со жици со струја и мински полиња... али тоа е екстремно скапо и треба илјадници вработени кои по цел ден ќе висат на граница, треба изградба на караули, објекти по планини, полетно-слетни писти, хелипади, патишта сето тоа да се снабдува со храна и опрема, сервисирање на летала и возила...
Коа ќе напраиш сметка повеќе се исплати да им напраиш луксузни станови на пар десетина илјади сиријци :rofl
И што ќе им правиме на десетина илјади? Ете на пример нема да можат да одат ни горе ни доле и останат кај нас? Порано тоа не се гледаше дека се беше отворено и си поминуваа без проблем, а сега откако Франција и Германија стегнаа малку почнаа да се тепаат кој попрво да влезе.
Тоа жицата нема да ги запре, затоа треба некој кој нема да слуша никого и ќе си направи што е најдобро за земјата. Ама дека ние сме научени и навикнати на се најлошо, тогаш нема проблем. За политичарите ич не ми е гајле, тие секако ќе киднат некаде ако дојде до посериозно нешто, жално е за тие што ќе останат.
Има полно такви видеа како тоа погоре, каде се гледа како се однесуваат црнците кон земјите што ги примиле. Ние како што сме за никаде, ќе не освојат за една недела. :)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,073
5,612
1,683
Disco
Има, оние од црвенион крст први се да помагаат. Нека си ги приберат дома.

И што ќе им правиме на десетина илјади? Ете на пример нема да можат да одат ни горе ни доле и останат кај нас? Порано тоа не се гледаше дека се беше отворено и си поминуваа без проблем, а сега откако Франција и Германија стегнаа малку почнаа да се тепаат кој попрво да влезе.
Тоа жицата нема да ги запре, затоа треба некој кој нема да слуша никого и ќе си направи што е најдобро за земјата. Ама дека ние сме научени и навикнати на се најлошо, тогаш нема проблем. За политичарите ич не ми е гајле, тие секако ќе киднат некаде ако дојде до посериозно нешто, жално е за тие што ќе останат.
Има полно такви видеа како тоа погоре, каде се гледа како се однесуваат црнците кон земјите што ги примиле. Ние како што сме за никаде, ќе не освојат за една недела. :)

Во дрн-дрн мајер или во жабени да не се вработат? Или да не ги пикне пастирот во адиминистрација (party) Што ќе прави толку раја во најскапаната земја во европа?! Имаат нешто пара со нив, ќе ја поарчат за некое време и што тогаш?
Евентуално можно е воведување на квоти, дали од ЕУ дали од ОН дали од трета организација или некој договор со кој секоја држаа ќе се обврзе да прими одреден број за кои ќе треба избеглички кампови... ама овие избеглици не се од оние кои би седеле по кампови, тие седат во турција и либан, нив им е цел западот...

А за некои замислени импликации или црни вот иф сценарија, што е до мене - уште утре да престане да егзистира РМ ми е совршено сеедно :)
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Колку што разбрав од вестите Иванов итно побарал да добиеме членство во НАТО, а со тоа да си потпишеме "смртна казна" за да ги удомиме мигрантите.... барем тоа беше што помислив најпрво...
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,673
1,683
Han Wavel
Ај да видиме како помина новата година.

http://www.telegraph.co.uk/news/wor...our-Syrian-nationals-in-southern-Germany.html
Срцки тие, за греота се.
Срам да им е на женските, оделе голи изгледа.

Друго.
http://www.bbc.com/news/world-europe-35274765

И нешто што влева надеж.
http://america.aljazeera.com/articl...one-on-refugees-amid-competing-protests1.html

http://www.theguardian.com/world/20...dutch-town-over-plan-for-asylum-seeker-centre
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,794
1,153
26
Битола
Унгарија и Словачка ќе треба да примаат бегалци ?! :svirka
Не верувам, посебно не за Унгарија бидејќи таа е единствената држава која се спротистави на таа идеја уште во 2016 година и прва изгради барикади на границата со АП Војводина (Србија). За Словачка не знам, не би шпекулирал за нешто што не знам, a Унгарија јасно кажа НЕ :D
 

Pink Panther

Староседелец
9 февруари 2015
1,783
799
1,133
Skopje
Па и Американците се противеа и кога требаше да ја нападнат не ја нападнаа Кореа исто и ова :svirka