Македонија и проблемот со мигрантите

 • Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

  Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
  - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
  - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
  - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

  Пристап до овој подфорум имаат членови со над 50 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

  Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,673
1,683
Han Wavel
Нека земат тие што имаа марш или што и да беше тоа за да не се затворале границите нека си ги пикнат дома бегалциве, поглуп народ од Македонецот нема, уствари има, Србинот. Тука сме некаде.
Има време треба да се смири прашината, сега секој весник/канал/портал ќе си објавува секакви гласини, fog of info, ќе причекаме на официјални изјави.
Што знам, може и да не е вистина ама јас мислам дека е. Меѓу тие стотици илјади не е можно да се сите мирни. Премногу се пуштија не може сите да се контролираат, затоа требаше да не се пуштаат.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,073
5,612
1,683
Disco
Нека земат тие што имаа марш или што и да беше тоа за да не се затворале границите нека си ги пикнат дома бегалциве, поглуп народ од Македонецот нема, уствари има, Србинот. Тука сме некаде.

Што знам, може и да не е вистина ама јас мислам дека е. Меѓу тие стотици илјади не е можно да се сите мирни. Премногу се пуштија не може сите да се контролираат, затоа требаше да не се пуштаат.

Сега споменаа некој црногорец (!?) имало меѓу напаѓачите, треба време за да се види што и како, премногу шпекулации и теории има секогаш кога ќе се деси вакво нешто на почеток.
`Затварање на граница` е физички невозможно, спуштена рампа на граничен влез е едно, физичка изолација постои само во ДМЗ меѓу двете Кореи.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,673
1,683
Han Wavel
Сега споменаа некој црногорец (!?) имало меѓу напаѓачите, треба време за да се види што и како, премногу шпекулации и теории има секогаш кога ќе се деси вакво нешто на почеток.
`Затварање на граница` е физички невозможно, спуштена рампа на граничен влез е едно, физичка изолација постои само во ДМЗ меѓу двете Кореи.
Нека се затворат само граничните влезови, а останатиот дел нека се контролира од полиција, војска. Штом веќе не може скроз да се затвори, иако толку пари се потрошени на глупости што со тие пари цела Македонија ќе ја обиколеа со ограда.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,015
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Изгледајте го клипов и после кажете дали е океј што дозволуваме да доаѓаат бегалци. Само немојте да ми речете "Нормално е да има вакви големи преселби, се случувало и порано, нормално е да се менува Европа, бла, бла, бла".

 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Electra and Altaïr

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,424
9,133
1,683
Кушкундалево
Изгледајте го клипов и после кажете дали е океј што дозволуваме да доаѓаат бегалци. Само немојте да ми речете "Нормално е да има вакви големи преселби, се случувало и порано, нормално е да се менува Европа, бла, бла, бла".
Видеово повеќе има монтажи отколку снимки со тоа што треба да го прикаже. Секој што висел на 4chan/b и гледал rekt тредови, во видеото ќе најде снимки стари со години што се врткаат таму. Немој да потпаѓаш под пропаганди, бори се против пропагандите без да бидеш жртва на спротивна пропаганда.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,015
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Видеово повеќе има монтажи отколку снимки со тоа што треба да го прикаже. Секој што висел на 4chan/b и гледал rekt тредови, во видеото ќе најде снимки стари со години што се врткаат таму. Немој да потпаѓаш под пропаганди, бори се против пропагандите без да бидеш жртва на спротивна пропаганда.

Не е битно колку се стари снимките, не е ни битно што сегашниот проблем е пред се со Сиријци, а не со Пакистанци и африканци (мнозинството од видеото). Проблемот е што азијци и африканци се повеќе се населуваат на европско тло. Можеби тебе тоа не ти претставува проблем, во ред. Но мене ми смета.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Altaïr

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,424
9,133
1,683
Кушкундалево
Европа одамна е склона кон населување азијци и африканци. Франција повеќе од пола е од иселеници од нивни поранешни колонии, Норвешка сакаше да населува и отвори граници сѐ додека не се случи Брејвик, Шведска мулти-култи ултра микс. Повеќето од тие мигранти не сакаат да минуваат од тука ама приморани се поради "We bring democracy" политиката на западот кој им ги распадна државите. Сигурен сум дека ако им се стабилизира состојбата ќе си се вратат дома барем тие од сирија, авга и околината. Проблемот со Македонија е што е qur фактор и нема право на одлука. Ако Европа рече Отворајте граници, Мк ќе мора да отвори граници и да се сноси со последиците од тоа сама. Чиста среќа што овие избеглиците се потсмеваат на овдешните стандарди и не би останале тука воопшто инаку ќе имаше ситуација за паметење и овде, ама проблемите настануваат со тоа што во околината не живее баш стабилно муслиманско население. Косове, БиХ, Албанија, западна и северна Мк... одвај чекаат да добијат некаква подршка од ИД преку инфилтрирани бегалци.
Африканците се посебна прича.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,673
1,683
Han Wavel
Видеото нека го изгледаат оние што маршираа пред некој ден, и оние што трчаа да помогнат како да се работи за нивни најблиски. Мрднат народ, земале ми глумат хуманитарци.
Мене не ми е јасно што мора навака да одат, нека одат во Либан, нека одат преку Русија во Казахстан, и тоа се земји, што мора баш Европа. Ама не, нив таму не им се допаѓа, сакаат убаво да им е, да можат да живеат подобро од Европјаните. Земале се жалеле во Холандија дека не им биле добри условите, што сакаш бе? Најмодерен стан или куќа, да уживаш.
Абе земи таму избркај ги сите, не им пишува на чело кој е терорист а кој не е, зошто да се ризикува, и плус тоа што откако ќе ги примиш ќе почнат да се однесуваат како да се дојдени од пред илјада години, исто како кај нас што си прават што сакаат. Азија била за Азијците, Африка за Африканците, а Европа за сите, ма немој.
Не ми е гајле за Македонија, нас секако ништо не ни можат затоа што сме дно од држава, жал ми е што цел континент се уништува, не можеш никаде да појдеш а да не се плашиш да не се разнесе некој. Наместо да протестираат против пуштање на секакви обоени лудаци, тие протестираат да ги пуштаат.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,073
5,612
1,683
Disco
Не е битно колку се стари снимките, не е ни битно што сегашниот проблем е пред се со Сиријци, а не со Пакистанци и африканци (мнозинството од видеото). Проблемот е што азијци и африканци се повеќе се населуваат на европско тло. Можеби тебе тоа не ти претставува проблем, во ред. Но мене ми смета.

Write to your congressman :zelen
Не се плашете држаата ќе ве заштити од проблеми :kafe

Мене не ми е јасно што мора навака да одат, нека одат во Либан, нека одат преку Русија во Казахстан, и тоа се земји, што мора баш Европа. Ама не, нив таму не им се допаѓа, сакаат убаво да им е, да можат да живеат подобро од Европјаните. Земале се жалеле во Холандија дека не им биле добри условите, што сакаш бе? Најмодерен стан или куќа, да уживаш.

Во Либан имало преку милион избеглици од Сирија, така да, најмногу одат во комшии (Турција околу три милиони, дури и во Ирак имало пола милион). Оние шо имаат некоја пара настрана бегаат на запад. Проблемот може да се реши само на изворот, т.е. прекин на ратот кој се води таму.`Затварање граници` е само популистички слоган на политичари, физички да се затвори граница е бајаги скапо и затоа единствена таква е 38.паралела меѓу двете Кореи, позната како ДМЗ, таму не само огради него има и ровови, мински полиња, рефлектори, митралески гнезда, извидувачки летала 24/7... слично било и со берлински ѕид, со жици со струја и мински полиња... али тоа е екстремно скапо и треба илјадници вработени кои по цел ден ќе висат на граница, треба изградба на караули, објекти по планини, полетно-слетни писти, хелипади, патишта сето тоа да се снабдува со храна и опрема, сервисирање на летала и возила...
Коа ќе напраиш сметка повеќе се исплати да им напраиш луксузни станови на пар десетина илјади сиријци :rofl
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: existence and Saladin