Личен дневник

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Прекрасен викенд поминат во ашрам.Напорен и со премногу дисциплина,но се исплатеше.Се чувствувам како новородена.
Запознав интересни луѓе измеѓу кои и еден познат спиритуален учител од Индија.Неверојатно харизматичен човек со многу смисла за хумор.

Сфатив дека..го избрав правиот пат за себе.
И уште сфатив дека сакам на луѓето да им го покажам патот до хармонијата и љубовта и сето тоа преку јогата.



_/|\_ Намасте :)
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina and diva orhideja

i_wanna_fly

Староседелец
25 јули 2012
649
848
1,093
Дневник.
Здраво дневник! Ме паметиш? Ја бришам прашината после толку време.
Пак се загубив, пак изгубив.
Ништо не добив.
Абе тој Grim Reaper-от случајно да не оди по мене? Шо му е филмот на братот бе? Шо му згрешив па вакви глупости да ми прави?
А ти кажав ли за ножот шо ми го шибаат в гради? Исто како да не ми е доволна сета болка и проблеми. Исто како да мислат дека сум од карпа.
Е не сум. Многупати потклекнувам, и колку и да се трудам да го сокријам тоа, не можам. Имам една глупава фацичка и се ми се познава на неа. Ебате фацата.
Со месеци се чувствувам како да лебдам, како по земја да не газам, ама не на добар начин.
Толку многу работи се случија, и уште се случуваат некои други што не можам да стигнам ниту да ги сварам сите тие информации. Затоа почнав да се исклучувам. Не живеам, туку се обидувам да преживеам.
Ете, помина и роденденот. Не сакав да го славам и немаше да славам. Ама ред си е ред, морав. Само не издржав бидејќи болката набрзо ме стигна. Решив дека треба да ја убијам и цела вечер си го горев желудникот де со коњак, де со виски. Утредента зажалив што сум жива ама ми текна поради што е, и што се случи, и што ветив, па решив дека треба да се сменам. По не знам кој пат.
Како човек преминува преку срањата? Ова не е дежа ву, ова е дежа му! Не знам по кој пат поминувам низ вакви срања. Ова е просто невидено! НЕ ВИ ДЕ НО!
Не знам како понатаму да продолжам. Ме натиснува товарот што го носам и загрижена сум дека нема да можам да ја издржам тежината. Се плашам дека е премногу. Ги гледам луѓево од моја генерација се нервираат за некои банални работи, па кога ќе се сетам јас со што се расправам, ми се оди да го фатам патот па никогаш да не се вратам, трага да не ми остане.
И за крај едно прашање: Можно ли е човек толку баксуз да биде? И ако е, зошто тоа мора да сум јас?
Ајде лека ноќ, доцна е.
И така и така пак ќе бројам овци, додека кошмарите не ме вклештат во своите канџи. Ти спиј и за мене.
 

Metalec

Полноправен Член
1 јуни 2014
36
33
18
33
Јас немам дневник.
Но кога имав кога бев помал го чував во гаражата во стариот орман.Не не го дадов да го прочита никој.
 

Pisoi

Староседелец
6 јуни 2014
22
8
1,003
29
Охрид
Драг дневнику,
Те молам среди со универзумот да не е толку против мене овие денови зашто се ми иде баш онака како што не треба.
Фала,адиос.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Хеј,дневник.
Го разбудив шаолинот во себе и првото што го побара од мене беше:
Дисциплина.
Така да...му го исполнувам барањето и среќна сум притоа.
Само насмевки на лицево и прекрасни денови.
Го сакам тој,мојот шаолин,а и тој мене.Постанавме најдобри другари.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Y1K991 and malo

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Здраво пријателче.
Денес се разочарав од една многу блиска личност и еве со часови се подготвувам за една мала кавга, ама како поминува времето се потешко ми е. Не се плашам од расправање, докажување, укажување, од критики па дури и навреди, туку од тоа дека сигурно ке кажам зборови што воопшто не ги мислам.
Во голема дилема сум пријателче. Да си го бранам своето или да оставам се да ми земат само затоа што ги сакам?
 

FallenAngel

Староседелец
5 декември 2012
601
402
1,073
Eupen
Здраво Дневник,

Стојам на една многу битна раскрсница од мојот живот во многу животни полиња. Денес сите мисли ми се расфрлани насекаде. Кои студии, кој занает, која работа да одберам? Возачката редно беше да почнам со часови. Наскоро ќе можам брммм брммм низ околинава да си возам. :) само се надевам што и да одберам дневнику после нема да ми здосади. Ќе останам истрајна. Оти време е да се заозбилам.

Дпбра ноќ дневнику
 

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
Ехх, дневниче, да знаиш на какви маки сум...
Туку нешто овие денови ми ја одзима цела концентрација, таман ќе седнам да доучам и оп, ми се враќа во мислите.И колку повеќе се обидуваш да не мислиш на неа, толку повеќе ти се всадува во црпката. Една женска, црнокоса со темно зелени очи.Не, не ја познавам добро, само еднаш сум ја видел. Носеше кратко црно фустанче и држеше цигара во едната рака. Обично не ми се допаѓат девојчиња што пушат цигари, изненаден сум што толку многу сум се затрескал во оваа. Уствари, ако тоа може да се нарече затрескување. Еден поглед, еден момент? хмм .. Не и знам ни име ни презиме, ја гледав само како игра со другарките во саботата навечер. Нешто имаше во неа, нешто што ме натера да зјапам цела вечер. Една од оние девојки за кои можам да се обложам дека мириса преубаво, пие чист коњак и игра улога на 'недопирлива дама'. Како да имаше некаква поврзаност меѓу нас, мислиш шире позитивна енергија само што ќе те погледне, секунда нејзино внимание - леташ во облаците. Уф, зошто толку мислам на неа? Љубов ли е, опсесија ли е? Да знаев дека волку ќе ја мислам, ќе и одев и ќе ја запознаев па ако треба и корпа ќе претрпев. А вака... мислиш на неа, не знаеш ни од каде е, ни каква е. Се прашувам до кога ќе трае оваа заблуда, почнувам да се сомневам дека ми ставила нешто во пијачката. Најсериозно! Како и да е, не очекувам дека некогаш пак ќе ја видам. А и да ја видам, се сомневам дека ќе ја познаам. Во мојот ум таа е совршената госпоѓица Важна, сериозна пред твоето друштво и оние кои те познаваат, луда и полна со откачени идеи само за вас двајца. Чудно, ами дури сега сфаќам дека сакам некоја што ќе се прави незнамтиштотамудемекнајглавна и некоја која што ќе глуми лудило. Не, не сакам да биде фина и мила и слатка и сите да ја обожават. Буффф,нее! Доволно е тоа што јас сум наивен и превиликодушен, таа нека биде вистинска кучка. Мене нема да ми смета. Напротив, ќе ја сакам уште повеќе. Да се разбереме, кучка кон другите, срцка кога сме насамо. Не некоја која ќе вика Да,душо ти си во право или Секако, како ќе кажеш ти, ами некоја што ќе има свој став и ќе бараме прилагодување.Уфф кај ја отерав темата, не знам повеќе што пишувам ни самиот. Инспирација некаква ми дојди, да фанам да пишам поезија планирам. Љубовна ли да биде, љубовна ли да не биде? Некако премногу сум добар во тоа поле. Што ти знам. Ај да одам да си легнам, доволно е.Може утре ќе се разбудам не помнејќи која е таа странка со мачкини очи, кратко фустанче и цигара во рацете...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena, violetmoon and malo