Крштевање на деца

misti.diva orhideja

Член со 30 казнени поени
10 јануари 2017
262
195
43

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Е баш ме зачуди, зарем ти да осетиш нечиј притисок, зарем тебе те погодува нечие мислење..на човек кој си живее нели по лична слободна воља паѓа на туѓи забелешки!?
Каде живееш бе Хепта, какви ти се тие роднини од среден век, заостанати ли се ули умоболни!?
јас имам многу пријатели што не си ги крстиле децата, ниту не интересира и ниту ни е тема за моабет, ниту ни смета за дружење..ама баш на никој не му е гајле дали ти ќе го крштеваш или не детето, секој си има право како сака да работи а тоа во овој случај е само право на родителот и тука нема веќе што да разговараме.
Дали се само забелешки ќе оставам другите да проценат, како и да е, останувам на тврдењето дека крштевка на деца е несоодветна, погрешна и слободно може да се смета за злоупотреба! Религијата треба да биде личен избор а не колективен идентитет оставен во наследство!
 

incule

Староседелец
5 јануари 2015
740
128
1,053
30
Некој да ми пише,да го прашам нешто за крштевање,нешто прочитав па се бунам,не ми е јасно нешто
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Овие се католици, затоа - кај православните нема вакви ствари, тие се ружи за мирисање...
Има разлика... една е е како што велат Апостолската црква - само уште гласно и јасно да кажеа која од 3000+ цркви е таа ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: pozdrav eden topol

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
А каква врска има испадов на овој свештеник со крштевањето на децата?
Овде станува збор за изолиран случај, за нетрпеливост на еден старец, кој мисли дека истерува демон од детето...
Свештениците (иако не сум нивни фан) се сепак луѓе и сите имаат различен пристап и став...
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
А каква врска има испадов на овој свештеник со крштевањето на децата?
Овде станува збор за изолиран случај, за нетрпеливост на еден старец, кој мисли дека истерува демон од детето...
Свештениците (иако не сум нивни фан) се сепак луѓе и сите имаат различен пристап и став...
Јас гледај ќи го спонтано добив став да му истерам немолку демони.
 

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
347
63
А каква врска има испадов на овој свештеник со крштевањето на децата?
Овде станува збор за изолиран случај, за нетрпеливост на еден старец, кој мисли дека истерува демон од детето...
Свештениците (иако не сум нивни фан) се сепак луѓе и сите имаат различен пристап и став...


:^)(think)