1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Крштевање на деца

Дискусија во форумот 'Религија' започната од misterija, 30 јануари 2016.

 1. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,723
  Допаѓања:
  881
  Гледам од изјавиве дека навистина не си запознаена со учењето на православната црква, а ако си христијанка - би требало подобро да се запознаеш со истата, за да не зборуваш вака.

  Ако поминеш до еден од храмовите на МПЦ-ОА и ги запрашаш ова: дали може да ме избришете од книгата каде што пишува дека сум крстена, а со тоа и дека сум дел од вашата црква и организација - тие ќе ви одговорат вака (ако претходно не ве избркаат како куче од храмот):
  Не, не може.
  Крштевањето е една од тајните на Црквата и не може тоа да се избрише! Хартијата може да ја искинете, но чинот не може!
  Јасно? Чинот е вечност! Бидејќи така учи православната црква.

  Ако си доволно мудра би запрашала уште нешто, потешко за попот: но дали е валиден чинот ако јас, како дете не сум била свесна и без моја дозвола и разбирање сум учествувала во еден таков чин?

  Кој знае што ќе ти одговорат. Може да го споделиш одговорот!

  Тука лежи проблемот. Не е крштевањето „давање име“ на детето... крштевањето во МПЦ значи доброволно пристапување кон таа организација, прифаќање на тие закони, тие правила тој начин на живот(иако не познавам веќе христијани според книгата) - кое што детето не ни разбира што му се случува.

  За вас крштевањето е што - момент кој што се брише, може да исчезне?
  Со промена на името во полиција?
  Можеби може да се избрише со друг вид на иницијација, но тоа е друг муабет.

  Многу малку си ја разбирате религијата ако сте христијани... и се надевам дека се повеќе вакви ќе има, што не знаат ништо за христијанството и нивните свети тајни! Освен адети и традиции...
   
 2. misti.diva orhideja

  misti.diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  10 јануари 2017
  Мислења:
  262
  Допаѓања:
  195
  Никој нема да оди во црква и да поставува такви прашања, ниту да бара некакво бришење од книгата на крштевање( никој не спомна бришење, од каде ти па сега тоа)..бркање како куче од храмот ти е ептем вишок моабет, уметнички ефекти во реченицата да додадеш
  ..не е битно, но тој што сака може да оди да бара да биде крстен, да бара промена на вера, да се консултира идр.
  Со крштевањето се добива христијанската вера а на тебе останува дали понатака ке ја потврдиш или ке ја офрлиш, дали ќе станеш атеист, гностик, телемит идр.
  Во право си дека не си ја разбираме религијата, барем поголем процент од верниците, и да, гледаме традицијата да не се изгуби, си тераме адети наследени од родителите и не гледам ништо опасно или нечовечко, нехумано, незаконско..
   
 3. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,723
  Допаѓања:
  881
  Јас зборувам за тоа кога некој нема да се пронајде во христијанската религија и сака да престанат да го бројат како дел од таа организација бидејќи неговите, напнале кога бил во пелени да го носат во црква и да го крштеваат, не постои начин да се прекине тоа.
  И да, ќе те избркаат или ќе те гледаат криво бидејќи си дошол да прашуваш за такви „нехристијански“ ствари!
  Во Исламот има закон да те убијат ако решиш да го напуштиш исламот, шеријатскиот закон е и правен закон во една исламска држава, но ти тоа го знаеш... :)

  Не разбираш воопшто што зборувам и колку е сериозно тоа дете да се внесува во религија, посебно во вакви држави како нашиве каде што религијата помага во дефинирање дали си Македонец или не... создава омраза кон другоста, а другост има постојано... раѓа националисти, килави националисти кои имаат омраза кон се што не е како нивното - а тоа го научиле бидејќи наоколу слушаат како - бог е еден и ќе суди на неверници.

  За нив, секој од друга религија е неверник! Осуден. Ама ти не се заморуваш со религија и што учи истата, по се изгледа, само ти смета што некој има критики кон религиите како ислам и христијанство кои создаваат негативност кон се што не е според нивното учење?

  Ќе ми кажеш дека не е така? Помини до Премин порталот, има што да прочиташ што став имаат православните мислители за ислам и за се останато... помини и до исламски форум, има што да прочиташ за христијанството што сметаат.
  А нормално, свесно зборуваат едните дека Мухамед е лажен пророк, другите дека Исус не е бог туку еден од пророците на Аллах, свесно навредувајќи го верувањето на другиот, зборувајќи истовремено за љубов и почитување...
  Детето ако стане христијанин, ќе ги има истите ставови како нив... читам млади луѓе што зборуваат на форуми.
  Сакаш детето да го турнеш во вакви учења?
  Тоа за тебе е „најдоброто за моето дете“ став?

  Треба да се остави детето да расне, да се запознае со тие ставови во однос на другите ако воопшто го привлекува тој пат, да биде религиозно, во однос на светот, во однос на духовноста, во однос на науката итн итн па потоа, АКО САКА, нека биде и во манастир!

  Но по негова волја, не по волјата на неговите родители... бидејќи после родителите страдаат кога детето не било „како тие што го одгледале“. Иако детето цело време било како заробеник бидејќи не се препознало во верувањата и начинот на живот на неговите родители.
  Работата е што такви родители, религиозни, не одгледуваат деца, туку ги калапат, им наметнуваат пранги... Така им треба на такви родители, да страдаат бидејќи не познале што сака и може детето. Не може родител да ја знае внатрешната состојба на своето дете, ако е негова крв!

  ТОЈ ШТО САКА МОЖЕ ДА ОДИ! Убаво кажано.
  Тоа зборуваме тука, дете посебно во пелени, не знае дали сака. НЕ разбира ништо од тоа... не се пронашло во верата на неговите... не ни може да се пронајде во такви ствари! Дете е!
  Неговите може да знаат што е најдобро за него само во однос на материјалните ствари - не и духовни!
  Како не ви е јасно тоа?
  Се правите богови над децата преправајќи се дека знаете се за нив?
  Детето е цел универзум! Не може да го заробите! Не смеете да го заробувате и наметнувате традиции и религии!
  Ако сакате тетовирајте им крстови и месечни, ќе си ја изгорат кожата со киселина ако тоа сметаат дека ги угнетува и не се препознаваат во тие учења и верувања!
  Чудаци.

  П.С.
  Традицијата е во ред, повеќе паганизам има во нејзе и дел од постари учења од христијанската религија (или измешани пракси).
   
  #63 Хептаграм XI, 2 февруари 2017
  Последна промена: 2 февруари 2017
 4. misti.diva orhideja

  misti.diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  10 јануари 2017
  Мислења:
  262
  Допаѓања:
  195
  Незнам навистина што да ти кажам освен тоа дека јас не гледам ништо наметнато со сила, ништо трагично во крштевањето на мали деца, за разлика од тебе кој на тој чин гледа толку со омраза, толку го осудуваш, дури ми е чудно.
  Нема потреба да даваме коментари повеќе, само да те прашам што бидна со одлуката на Европскиот суд за човекови права, за забраната на крштевањето на бебиња, дали се усвои или се заташка работата или пак како што некои велат, таква одлука не ни била предложена и дека сето тоа било една голема шала на с/ка на христијанството!?
   
 5. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,723
  Допаѓања:
  881
  Знам дека не знаеш што да ми кажеш бидејќи се препираш со мене бидејќи зборувам за христијанство и само тоа ти е големиот проблем, не ме ни читаш ниту разбираш што зборувам. Ти не си ниту христијанка во вистинска смисла на зборот, битно ти е што нешто ти смета, а не разбираш што ти зборувам...
  Не знам ниту зошто ми коментираш кога не можеш да разбереш дека е подло родителот да го воведува своето дете во религија која можеби, значи можеби нема да е патот што му треба на детето во иднина, и не разбираш дека крштевањето, воведувањето во една религија, не е пиши-бриши работа!
  Но добро, ова е наменето и за другите на форум, а и оние што доаѓаат да читаат само... затоа ќе напишам уште еднаш.
  Мислам дека ќе е доволно, инаку ќе се повторуваме :)

  Замени христијанство, стави ислам. Исто е! Стави било која религија! Не може дете што не разбира ништо да го воведуваш во такви ствари без тоа да разбира каде го водиш! Тоа не е родител. Тоа е касап! Плукам на такви родители! Сигурно нивните деца ќе мора да исполнуваат купишта нивни неостварени соништа!

  Тоа со забраните на кршевања и останато: се мислам дека тоа беа теории на заговори и глупости на нашите „новинарски агенции“. Не може никој да забрани такво нешто, глупо е. Треба да е свесен самиот човек за тоа... Доста со забрани... не сме стока да ни ставаат огради што смееме што не...

  А и ако црквата е навистина одвоена од државата, кај нас не е - за жал - не може правен закон да и промени нешто... работата е родителите сами да се свесни дека ако тие се дел од некоја религиозна организација, веруваат во ова или она, не значи дека и детето треба да верува во истите ствари.

  Крштевањето е воведувањето во една религија, не се само „ставање име“ на детето, значи насилно наметнување религија, па учење да живее според истата, индоктринирање од мало да верува и прави како што неговите родители веруваат - а така не се постигнува ништо, посебно кога детето ќе се соочи со светот. Реков веќе еднаш: детето е универзум. Само го насочуваш она што е најдобро кај него, не му наметнуваш твое од твојот универзум.

  Муабетот е дека бебе не е свесно за никакви богови, религиозни учења и останато поврзано со тоа и нема потреба да му се удира етикета „христијанин“, „муслиман“, „будист“ итн итн... Нема потреба од децата да ги учат од мали како христијанството е вистинска религија а се друго е лошо и зло и ќе бидат тие луѓе казнети. Исто и исламот со нивните закони! Зарем не сфаќаш дека кога некоја религија зборува за „вистинскиот“ бог, ги осудува сите други и за нив зборува постојано негативно? Сржта на проблемот е самото учење, а потоа родителите и нивните „пориви“ за следење на традиции и што ќе каже комшијата...

  Не може така, тоа е зло и мора да престане. Оставете ги децата прво да бидат луѓе, потоа ако имаат потреба од духовен пат, нека бидат и ескимски свештеници и нека веруваат во морски лавови! Нивно си е тоа...

  Ако не разбираш, попросто не знам да ти објаснам.
  Секогаш ќе осудувам такви ствари, каде што се прави нештото без дозвола или разбирање на другата страна, а потоа личноста сама да се снаоѓа во животот ако тоа нешто не функционира за неа!
  Каде така?
   
 6. misti.diva orhideja

  misti.diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  10 јануари 2017
  Мислења:
  262
  Допаѓања:
  195
  Ај да те прашам само едно прашање- Дали луѓето би живееле подобро и посреќно, кога не би постоеле религиите, верата, крштевањето, обрежувањето!?
   
 7. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,079
  Допаѓања:
  788
  Не извртувам ништо! Концептот на крштевањето вклучува идеја дека човекот се раѓа грешен! И не само тоа, туку во исто време е обележување, наметнување! Со тој чин се станува христијанин, и токму затоа тој чин треба да биде личен, а не на родителот, средината или црквата! Секој сам треба да одлучи дали ќе биде крстен, обрежан, инициран и слично, тогаш кога ќе биде доволно зрел за таа одлука. Се друго е манипулација и злоупотреба на деца за религиозни цели.
   
 8. misti.diva orhideja

  misti.diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  10 јануари 2017
  Мислења:
  262
  Допаѓања:
  195
  Твое право е како сакаш да го наречеш крштевањето, не се бунам..за мене е убав свет чин а што се однесува до тоа дека сите ние луѓето сме грешни и тој грев го пренесуваме од колена на колено, искрено и мене не ми е прифатлив, ама такви се преданијата, така ни проповедаат, кој сака нека верува, кој сака нека бара одговор дали тоа навистина така било...не се замарам многу..инаку мило ми е што ме крстиле во црква(баба ми ме однела)мајка ми е протестантка а татко ми атеиста(во црква нема влезено никогаш)...јас не верувам слепо во ништо и не може никој да ме убеди во нешто.
  премногу ја увеличувате работата дека тоа е манипулација и злоупотреба, само незнам на кои религиозни цели мислите.
   
 9. Idiot

  Idiot Староседелец

  Зачленет на:
  5 март 2013
  Мислења:
  317
  Допаѓања:
  231
  Eве јас ќе ти одоворам.
  Да, дефинитивно би живееле подобро.
   
 10. misti.diva orhideja

  misti.diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  10 јануари 2017
  Мислења:
  262
  Допаѓања:
  195
  Незнам искрено, моето мислење е дека нема многу да има промена, што знам:^)
   

Сподели: