1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Креатин

Дискусија во форумот 'Фитнес и рекреација' започната од Trajche, 1 април 2012.

 1. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  Баш за тоа е, но зависи во кој тренажен процес си и колку ти е средена исхраната, доколку имаш основа со исхраната може да го користиш.
   
 2. m.o.p.

  m.o.p. Активен Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  348
  Допаѓања:
  221
  имам исхрана добра тренирам фитнес програми дома вадам од нет долго време тренирам може 1 година ,што мослиш ке ми помогне ли за тие 3 или 4 кг
   
 3. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  Кога ти е веќе прв пат ќе има резултати на тебе, но ако не целосна исхрана барем кажи ми ако знаеш по колку протеини и јх внесуваш дневно, да видиме прво со исхраната што може да се искорегира, може нема да ти биде толку неопходен креатинот.
   
 4. m.o.p.

  m.o.p. Активен Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  348
  Допаѓања:
  221
  Протеин гледам да внесувам дневно над 70 грама незнам точно а јх над 100 грама
   
 5. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555

  Тоа ти е многу малку... по сликава ако си ти од прилика да имаш 70 килограми, со твојот дневен внес на протеини ти едвај внесуваш за веќе стекнатите мускули да не дојдат до катаболичка состојба, накачи на 100 за почеток па после 120,130...а исто така и јаглехидратите ти се премногу малку за да качуваш маса мора повеќе хидрати од колку протеин, затоа накачи и протеин и хидрати ќе имаш резултат. За качување сака многу јадање ама стварно многу, еден ден ќе се осетиш на тебе :)
   
 6. m.o.p.

  m.o.p. Активен Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  348
  Допаѓања:
  221
  Ок фала ти ова на сликава имам 74 кг сега имам 83 затоа барам да стигнам до 86 или 87 кг сликава ми е стара една год. пред да почнам да вежбам озбилно порано играв фудбал и никако не можев да ставам маса бидејки трчање секој ден колку и да јаадам пак исто
   
 7. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,837
  Допаѓања:
  6,520
  Ме интересира нешто. Општо познато е дека кога се зема креатинот се препорачуваат што повеќе течности.
  Дали од тие течности освен вода, млеко, и природни сокови, може да се конзумира и пиво?
  Или алкохолот има негативно дејство?
   
 8. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  Зависи колку пати неделно конзумираш пиво и во колкави количини?
   
 9. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,837
  Допаѓања:
  6,520
  Па на пример 1 пивце од пола литар во денот, пошто многу е водата што ја препорачуваат- не пијам многу вода и не можам.
  Иначе моментално земам гејнер али планирам кога ќе го завршам да земам креатин, али сеуште не сум одлучил дали ќе продолжам со гејнер или ќе сменам на креатин.
   
 10. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  Ако секој ден ти е пиво по пола литар-многу е. Неможе да очекуваш резултати какви што сакаш, инаку неможе да ти наштети ништо, а подобра комбинација ти е гејнер и креатин во исто време да ги земаш.
  А водата не пиј наеднаш пооглема количина туку на секои 15-тина минути по 1-2 голтки, зависи колку кг си на 25 килограми телесна тежина 1 литро вода ти е неопходна, па ќе додаеш уште литро-две со креатинот.
   

Сподели: