Креатин | Црнобело Форум

Креатин

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,555
1,133
А зголемува мускулна маса ми фалат уште 3 или 4 кг

Баш за тоа е, но зависи во кој тренажен процес си и колку ти е средена исхраната, доколку имаш основа со исхраната може да го користиш.
 

m.o.p.

Активен Член
14 февруари 2012
348
220
43
31
Чајџилница
Баш за тоа е, но зависи во кој тренажен процес си и колку ти е средена исхраната, доколку имаш основа со исхраната може да го користиш.
имам исхрана добра тренирам фитнес програми дома вадам од нет долго време тренирам може 1 година ,што мослиш ке ми помогне ли за тие 3 или 4 кг
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,555
1,133
Кога ти е веќе прв пат ќе има резултати на тебе, но ако не целосна исхрана барем кажи ми ако знаеш по колку протеини и јх внесуваш дневно, да видиме прво со исхраната што може да се искорегира, може нема да ти биде толку неопходен креатинот.
 

m.o.p.

Активен Член
14 февруари 2012
348
220
43
31
Чајџилница
Кога ти е веќе прв пат ќе има резултати на тебе, но ако не целосна исхрана барем кажи ми ако знаеш по колку протеини и јх внесуваш дневно, да видиме прво со исхраната што може да се искорегира, може нема да ти биде толку неопходен креатинот.
Протеин гледам да внесувам дневно над 70 грама незнам точно а јх над 100 грама
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,555
1,133
Протеин гледам да внесувам дневно над 70 грама незнам точно а јх над 100 грама


Тоа ти е многу малку... по сликава ако си ти од прилика да имаш 70 килограми, со твојот дневен внес на протеини ти едвај внесуваш за веќе стекнатите мускули да не дојдат до катаболичка состојба, накачи на 100 за почеток па после 120,130...а исто така и јаглехидратите ти се премногу малку за да качуваш маса мора повеќе хидрати од колку протеин, затоа накачи и протеин и хидрати ќе имаш резултат. За качување сака многу јадање ама стварно многу, еден ден ќе се осетиш на тебе :)
 

m.o.p.

Активен Член
14 февруари 2012
348
220
43
31
Чајџилница
Тоа ти е многу малку... по сликава ако си ти од прилика да имаш 70 килограми, со твојот дневен внес на протеини ти едвај внесуваш за веќе стекнатите мускули да не дојдат до катаболичка состојба, накачи на 100 за почеток па после 120,130...а исто така и јаглехидратите ти се премногу малку за да качуваш маса мора повеќе хидрати од колку протеин, затоа накачи и протеин и хидрати ќе имаш резултат. За качување сака многу јадање ама стварно многу, еден ден ќе се осетиш на тебе :)
Ок фала ти ова на сликава имам 74 кг сега имам 83 затоа барам да стигнам до 86 или 87 кг сликава ми е стара една год. пред да почнам да вежбам озбилно порано играв фудбал и никако не можев да ставам маса бидејки трчање секој ден колку и да јаадам пак исто
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,839
6,529
1,153
Градибачалник на Прибој
Ме интересира нешто. Општо познато е дека кога се зема креатинот се препорачуваат што повеќе течности.
Дали од тие течности освен вода, млеко, и природни сокови, може да се конзумира и пиво?
Или алкохолот има негативно дејство?
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,555
1,133
Ме интересира нешто. Општо познато е дека кога се зема креатинот се препорачуваат што повеќе течности.
Дали од тие течности освен вода, млеко, и природни сокови, може да се конзумира и пиво?
Или алкохолот има негативно дејство?

Зависи колку пати неделно конзумираш пиво и во колкави количини?
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,839
6,529
1,153
Градибачалник на Прибој
Зависи колку пати неделно конзумираш пиво и во колкави количини?
Па на пример 1 пивце од пола литар во денот, пошто многу е водата што ја препорачуваат- не пијам многу вода и не можам.
Иначе моментално земам гејнер али планирам кога ќе го завршам да земам креатин, али сеуште не сум одлучил дали ќе продолжам со гејнер или ќе сменам на креатин.
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,555
1,133
Па на пример 1 пивце од пола литар во денот, пошто многу е водата што ја препорачуваат- не пијам многу вода и не можам.
Иначе моментално земам гејнер али планирам кога ќе го завршам да земам креатин, али сеуште не сум одлучил дали ќе продолжам со гејнер или ќе сменам на креатин.

Ако секој ден ти е пиво по пола литар-многу е. Неможе да очекуваш резултати какви што сакаш, инаку неможе да ти наштети ништо, а подобра комбинација ти е гејнер и креатин во исто време да ги земаш.
А водата не пиј наеднаш пооглема количина туку на секои 15-тина минути по 1-2 голтки, зависи колку кг си на 25 килограми телесна тежина 1 литро вода ти е неопходна, па ќе додаеш уште литро-две со креатинот.