Креатин | Црнобело Форум

Креатин

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,555
1,133
све билдери на форумов у пм :D
влегов само да ве поздравам :) толку, чао :p

Слабо билдери, ги нема многу барем на форумот, а инаку креатинот далеку дека го користат само бодибилдери.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hkakashi

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,839
6,529
1,153
Градибачалник на Прибој
Креатинот нашето тело го создава по природен пат, а се користи за создавање енергија во нашите мускули. Се произведува во црниот дроб, бубрезите и се пренесува преку крвотокот до сите мускули од телото. Еднаш кога ќе дојде до мускулите се претвора во fosfokreatin (creatin fosfat). Овој високо-енергетски метаболит се користи за регенерација за основниот извор на енергија во мускулите, ATP-a (adenosin trifosfat).

За разлика од стероиди или дрога, креатинот е 100% природен и можеме да го најдеме во храната. Затоа и никогаш не може да се забрани на спортски или меѓународни натпреваувања. Многу врсти храна како што е харингата, лососот, туната или говедското содржи креатин.
Исто така да напоменеме дека доколку се пие креатинот , се препорачува што повеќе вода.
 

4FUN

Староседелец
3 март 2012
897
1,988
1,093
абе оставете креатинот, земето го кокаинот ... (happy)
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,555
1,133
Извадок од списанието Херкулес 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hip.Hop_MKD

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,555
1,133
Природно си е природно ништо од овие додатоци не земам се одам на правилна исхрана

Додатоците во исхрана сите се 100% природни, јас не знам како може доколку би биле штетни, а да бидат во продажба и увезувани во Македонија?! Ги користат врвни спортисти за врвни спортски резултати! Не читате ништо само коментираве без врска барем погоре е скоро се напишано во врска со креатинот, а ако ве интересира нешто повеќе може да дознаете, само прашајте.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marchisio and Hip.Hop_MKD

m.o.p.

Активен Член
14 февруари 2012
348
220
43
31
Чајџилница
Додатоците во исхрана сите се 100% природни, јас не знам како може доколку би биле штетни, а да бидат во продажба и увезувани во Македонија?! Ги користат врвни спортисти за врвни спортски резултати! Не читате ништо само коментираве без врска барем погоре е скоро се напишано во врска со креатинот, а ако ве интересира нешто повеќе може да дознаете, само прашајте.
А зголемува мускулна маса ми фалат уште 3 или 4 кг
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hip.Hop_MKD