Креатин | Црнобело Форум

Креатин

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,555
1,133
Креатин е азотнo органскa киселина која природно се појавува во органзмот и помага да се снабдување енергија до мускулот. Креатин беше идентификуван во 1832 година кога Мишел Ежен Chevreul го откри како компонента на скелетни мускулите. Креатинот сам по себе се создава во телото од страна на амино киселините и во црниот дроб!
Употреба на Креатинот како стимуланс во боди билдингот,фитнес и другите спортови!
Количеството на креатин кое го лачи самото тело не е многу и затоа ние го внесуваме и преку храната , креатин најповејке се состои во месото (телешко, свинско,пилешко,риба и др). КАКО КРЕАТИНОТ НИ ЈА ЗГОЛЕМУВА СИЛАТА!? Едноставно ! Ја зголемува синтезата на протеини што резултира со = Повеќе сила, поголемо градење на мусулно ткиво!
СТРАНИЧНИ ЕФЕКТИ Креатинот ако е 100 % чист микронизиран (или течен) не создава креатинин во телото ако користен правилно( креатинин е распаднат креатин во телото и е многу штетен за бубрезите) од овдека излегува митот дека креатинот е штетен за бубрезите! Дали е? НЕ! Ако се користи правилно како што ни е прикажано во упаството и со одредени интервалски паузи помеѓу периоди на земање !
Задржување на вода во мускулите ! Ова е уште една карактеристика на креатинот која е позната на сите боди билдери, креатинот сврзува вода која ја носи во мускулите и добиваме BUFFED ефект или напумпаност !


Дали некој од вас користил креатин како додаток во исхраната, дали бил задоволен, кој креатин го препорачувате, која фирма... добар/лош?

И ќе заборавев да кажам, дека креатинот не го користат само бодибилдери туку и фудбалери, пливачи, атлетичари и многу други спортисти, на кои им е потребно повеќе сила и издржливост.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hexasto and Hip.Hop_MKD

Ice_Man

Староседелец
16 февруари 2012
440
236
1,053
тоа брат ми користи,,,има све е сешто од тие работи :D ја што не ги разбирам
 

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,932
743
Јас овој сум го користел и резултати одлични за само помалце од два месеци.. Creatine Monohidrat Allmax Nutrition
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Trajche

Jericho

Староседелец
19 февруари 2012
355
465
1,063
Со оглед на тоа што имам намера уште најмалу 60 години да ги користам бубрезиве и црниот дроб немам намера да се трујам со ова. А и нејќам мудата да ми станат како леблебии... Сепак природно си е природно, колку и да е потежок тој пат.
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,555
1,133
Јас овој сум го користел и резултати одлични за само помалце од два месеци.. Creatine Monohidrat Allmax Nutrition


ДОбра фирма се Алмакс, колку пари е? и колку време го користеше? Ова едно покаување за 2 месеци?
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,839
6,529
1,153
Градибачалник на Прибој
http://www.primaforce.com/products/betaalanine.htm
Еве јас што почнав да користам. Не можам да ви опишам за оваа хемија кое дејство го има?!
Се пие 30-45 минути пред вежбање и доза од 2 до 4 грама. Не сте свесни која енергија ја дава, нешто како мешавина на кокаин со спид- се разбира со минимални ефекти.:D
Е сега не можам да ви го кажам резултатот затоа што претходната недела пиев само 2 пати. Од утре поактивно.
Мислам дека е пресилна и ми кажаа во никој случај да не пиеш алкохол додека ја земаш, имала катастрофални последици. Водата за оваа како и за креатинот е препорачлива во што поголеми количини.
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,555
1,133
Креатинот нашето тело го создава по природен пат, а се користи за создавање енергија во нашите мускули. Се произведува во црниот дроб, бубрезите и се пренесува преку крвотокот до сите мускули од телото. Еднаш кога ќе дојде до мускулите се претвора во fosfokreatin (creatin fosfat). Овој високо-енергетски метаболит се користи за регенерација за основниот извор на енергија во мускулите, ATP-a (adenosin trifosfat).

За разлика од стероиди или дрога, креатинот е 100% природен и можеме да го најдеме во храната. Затоа и никогаш не може да се забрани на спортски или меѓународни натпреваувања. Многу врсти храна како што е харингата, лососот, туната или говедското содржи креатин.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The_Mayor

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,839
6,529
1,153
Градибачалник на Прибој
све билдери на форумов у пм :D
влегов само да ве поздравам :) толку, чао :p
Поздрав и до тебе. Мора да билдаме, за да се постигне саканиот ефект, кога ви играме стриптиз во Харем:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: N|ghtmare_f