1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Креатин

Дискусија во форумот 'Фитнес и рекреација' започната од Trajche, 1 април 2012.

 1. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  Креатин е азотнo органскa киселина која природно се појавува во органзмот и помага да се снабдување енергија до мускулот. Креатин беше идентификуван во 1832 година кога Мишел Ежен Chevreul го откри како компонента на скелетни мускулите. Креатинот сам по себе се создава во телото од страна на амино киселините и во црниот дроб!
  Употреба на Креатинот како стимуланс во боди билдингот,фитнес и другите спортови!
  Количеството на креатин кое го лачи самото тело не е многу и затоа ние го внесуваме и преку храната , креатин најповејке се состои во месото (телешко, свинско,пилешко,риба и др). КАКО КРЕАТИНОТ НИ ЈА ЗГОЛЕМУВА СИЛАТА!? Едноставно ! Ја зголемува синтезата на протеини што резултира со = Повеќе сила, поголемо градење на мусулно ткиво!
  СТРАНИЧНИ ЕФЕКТИ Креатинот ако е 100 % чист микронизиран (или течен) не создава креатинин во телото ако користен правилно( креатинин е распаднат креатин во телото и е многу штетен за бубрезите) од овдека излегува митот дека креатинот е штетен за бубрезите! Дали е? НЕ! Ако се користи правилно како што ни е прикажано во упаството и со одредени интервалски паузи помеѓу периоди на земање !
  Задржување на вода во мускулите ! Ова е уште една карактеристика на креатинот која е позната на сите боди билдери, креатинот сврзува вода која ја носи во мускулите и добиваме BUFFED ефект или напумпаност !


  Дали некој од вас користил креатин како додаток во исхраната, дали бил задоволен, кој креатин го препорачувате, која фирма... добар/лош?

  И ќе заборавев да кажам, дека креатинот не го користат само бодибилдери туку и фудбалери, пливачи, атлетичари и многу други спортисти, на кои им е потребно повеќе сила и издржливост.
   
  На Hexasto и Hip.Hop_MKD им се допаѓа ова.
 2. Ice_Man

  Ice_Man Староседелец

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  440
  Допаѓања:
  236
  тоа брат ми користи,,,има све е сешто од тие работи :D ја што не ги разбирам
   
 3. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Јас овој сум го користел и резултати одлични за само помалце од два месеци.. Creatine Monohidrat Allmax Nutrition
  [​IMG]
   
  На Trajche му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Jericho

  Jericho Староседелец

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  355
  Допаѓања:
  465
  Со оглед на тоа што имам намера уште најмалу 60 години да ги користам бубрезиве и црниот дроб немам намера да се трујам со ова. А и нејќам мудата да ми станат како леблебии... Сепак природно си е природно, колку и да е потежок тој пат.
   
  На HAZARDER, red dragon, Selma и уште 1 член му се допаѓа ова.
 5. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555

  ДОбра фирма се Алмакс, колку пари е? и колку време го користеше? Ова едно покаување за 2 месеци?
   
 6. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  900/1 000 денари мислам беше. :)
   
  На Trajche му/ѝ се допаѓа ова.
 7. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,837
  Допаѓања:
  6,520
  http://www.primaforce.com/products/betaalanine.htm
  Еве јас што почнав да користам. Не можам да ви опишам за оваа хемија кое дејство го има?!
  Се пие 30-45 минути пред вежбање и доза од 2 до 4 грама. Не сте свесни која енергија ја дава, нешто како мешавина на кокаин со спид- се разбира со минимални ефекти.:D
  Е сега не можам да ви го кажам резултатот затоа што претходната недела пиев само 2 пати. Од утре поактивно.
  Мислам дека е пресилна и ми кажаа во никој случај да не пиеш алкохол додека ја земаш, имала катастрофални последици. Водата за оваа како и за креатинот е препорачлива во што поголеми количини.
   
 8. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  Креатинот нашето тело го создава по природен пат, а се користи за создавање енергија во нашите мускули. Се произведува во црниот дроб, бубрезите и се пренесува преку крвотокот до сите мускули од телото. Еднаш кога ќе дојде до мускулите се претвора во fosfokreatin (creatin fosfat). Овој високо-енергетски метаболит се користи за регенерација за основниот извор на енергија во мускулите, ATP-a (adenosin trifosfat).

  За разлика од стероиди или дрога, креатинот е 100% природен и можеме да го најдеме во храната. Затоа и никогаш не може да се забрани на спортски или меѓународни натпреваувања. Многу врсти храна како што е харингата, лососот, туната или говедското содржи креатин.
   
  На The_Mayor му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Nightmare_f

  Nightmare_f Истакнат Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  1,358
  Допаѓања:
  2,204
  све билдери на форумов у пм :biggrin
  влегов само да ве поздравам :) толку, чао :p
   
  На Trajche и The_Mayor им се допаѓа ова.
 10. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,837
  Допаѓања:
  6,520
  Поздрав и до тебе. Мора да билдаме, за да се постигне саканиот ефект, кога ви играме стриптиз во Харем:)
   
  На N|ghtmare_f му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: