Која е смислата на животот?

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
А оној што нема деца? Џабе се родил ... :kafe
претпоставувам дека смислата на животот станале децата одкако се роодиле,пред тоа има поинаков смисол,така бар мајка ми вели:)...дур немашдеца живееш само за себе,кога имаш веке дечиња почнуваш да живееш првенствено за нив
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 4FUN

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,236
1,749
113
Малку таму, малку овде...
Да се постигнат целите кои сами си ги поставуваме.
Сето она што го правиме, го правиме бидејки се стремиме кон нешто што посакуваме да го постигнеме, некоја цел...
И кога една цел е остварена, свесно или несвесно веќе сме си поставиле друга...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin and 4FUN

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
претпоставувам дека смислата на животот станале децата одкако се роодиле,пред тоа има поинаков смисол,така бар мајка ми вели:)...дур немашдеца живееш само за себе,кога имаш веке дечиња почнуваш да живееш првенствено за нив
Во право е мајка ти, а и научно е докажано. Се вика Мајчински мотив и е вроден кај секое суштество. Но сепак општо земено мислам дека децата не се смислата на животот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

cece17

Староседелец
21 февруари 2012
273
204
1,043
смислата на животот е да цениме се што имаме најмн семејството , пријателите , љубовта од партнерот , знаењето животот е составен од подеми и падови кои ни носат успех и пораз и секој успех и пораз ни носи некое ново искуство нова мудрост
значи коа си сакал си мрзел си се смеел плачел учел не учел кога си победувал губел си добил некое искуство знаци дека си го почувствувал животот неговата смисла
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 4FUN

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
А оној што нема деца? Џабе се родил ... :kafe
па јас си зборев за мене
последното прашање на воведниот пост е - која е смислата на вашито живот?
смислата на мојот живот се децата
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 4FUN and melpomena

Astrostoper

Активен Член
5 март 2012
224
249
43
Мене некако ми нема смисла оваа смисла. Освен ако човештвото има некоја крајна цел кон која се стреми, ако еволуцијата се уште трае додека човекот не го достигне зенитот на својот психички и физички развој (повеќе првото). Ова ми тепа накај Будизам.
Инаку не знам кој ќар има Земјава и Космосот од нас за смислата на животот да биде продолжување на врстата. Баш напротив Земјава ќе биде во голем ќар ако го нема човекот; ја уништивме. Има еден интересен документарец After People во кој се збори каков би бил животот на Земјата доколку ги нема луѓето. Се ќе биде исто, животот ќе продолжи да тече само што нас ќе не нема. А и нема многу да и недостигаме на Планетава.
.
овоа е ментална гимнстика со грин планет филинг
ние сме врста како секоја врста на оваа планета и единките имаат задача и цел, да ја продолжат врстата на сите можни начини, борба за опстанок, .. а дали планетата ќе биде позелена ако не нема, не е важно, оти примарната цел се знае
да опстанеме и владееме во светот,.. тоа е целта на нашата врста, за разлика например од врстата жирафи
.
се друго е философирање и кажување убаи бајки
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 4FUN

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
Да створиш фамилија, да придонесеш нешто за општеството ... тоа бар за мене е смислата на животот...
 

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
.
овоа е ментална гимнстика со грин планет филинг
ние сме врста како секоја врста на оваа планета и единките имаат задача и цел, да ја продолжат врстата на сите можни начини, борба за опстанок, .. а дали планетата ќе биде позелена ако не нема, не е важно, оти примарната цел се знае
да опстанеме и владееме во светот,.. тоа е целта на нашата врста, за разлика например од врстата жирафи
.
се друго е философирање и кажување убаи бајки
Наречи го како ти е арно, тоа е тоа.
И пак не си јасен. Човекот опстојува и владее со светот, добро. Но која му е крајна цел од сето тоа? Што треба да постигне човештвото за да се каже дека ја постигнало целта? Која е целта? Ако смислата на животот е само борба за опстанок и котење за да се продолжи врстата тогаш теоријата ти е нонсенс.
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
смисла? пфф наравно да знам, куснеш си пинеш си....ајт : )
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

Astrostoper

Активен Член
5 март 2012
224
249
43
Наречи го како ти е арно, тоа е тоа.
И пак не си јасен. Човекот опстојува и владее со светот, добро. Но која му е крајна цел од сето тоа? Што треба да постигне човештвото за да се каже дека ја постигнало целта? Која е целта? Ако смислата на животот е само борба за опстанок и котење за да се продолжи врстата тогаш теоријата ти е нонсенс.
.
тврдо си на ушите
крајната цел е да ОПСТАНЕ ВРСТАТА , тоа за сите реални
а за љубители на бајки, крајната цел е нешто у твоја смисла
ама мислам дека во оваа тема не се барат бајки (бајките секогаш биле нонсенс)
(happy)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: kones