1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Која е смислата на животот?

Дискусија во форумот 'Философија' започната од melpomena, 22 март 2012.

 1. Prashina

  Prashina Староседелец

  Зачленет на:
  28 јуни 2013
  Мислења:
  1,323
  Допаѓања:
  3,007
  Smisol na zivotot -da se bide dobar chovek, da se pravat dobrini, da se zivee chesno bez zavist i zloba, da si go izziveesh sopstvenoto jas na svoj unikaten nachin, chuvstvuvajki se udobno vo sopstvenata koza. Da se ostari i umre dostoinstveno i chovechki. Ne mi e gajle dali nekoj ke me spomenuva i kakvi spomeni ke ima.Bitno e jas da bidam najdobrata varijanta na sopstvenoto postoenje.
  Celite se menuvaat so godinite. Vo mladost kariera, obrazovanie, semejstvo, so stareenje mir i spokoj.
   
  На İncognito и Iris* им се допаѓа ова.
 2. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,677
  Како може смислата на животот да биде после животот?
  Нема логика.
  Тоа не била тогаш нашата лична смисла туку начин на кој не доживеале другите.
  Кога сме деца, деца сме. Не бараме смисла на животот туку живееме во моментот,бараме бонбони
   
  На Prashina му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Iris*

  Iris* Староседелец

  Зачленет на:
  30 јануари 2014
  Мислења:
  763
  Допаѓања:
  1,290
  Така е, го живееме животот наоѓајќи ја неговата смисла во ситниците кои не опкружуваат, за на крај другите да одлучат дали нашиот живот имал смисла.
  И секако добиваме бомбони, ама секое дете барем еднаш помислило што ќе биде кога ќе порасне, гледа смисла во тоа да порасне и да биде нешто.
   
 4. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  731
  Допаѓања:
  121
  Животот да го направиме подобар,ако има за кој да живееш животот има смисла,мојот живот има смисла,ја живеам за мојте и дека така требало,сум се родила за нешто,сите сме тука за нешто да направиме за нашата земја
   
 5. İncognito

  İncognito Староседелец

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  2,481
  Допаѓања:
  3,757
  Нема ништо добро во смислата кога умот ја создава со притисната утопија, тажно е но искри со вистина, јас преферирам вино и кама во срцето, прободено во уште една пијана ноќ, збор повеќе од дождот за очиве уморни, славејќи ја муграта и новото сонце потребно, кое ги зацврстува коските на нозеве да го направат следниот чекор на мојот пат, еден и единствен кој ме разликува од другите, затоа што ниедна ѕвезда не трепери со истиот жар, затоа што не сакам никогаш повторно да заживеам во овој човек кој се роди мртов.
   
  #155 İncognito, 14 октомври 2017
  Последна промена: 14 октомври 2017
 6. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  731
  Допаѓања:
  121
  Да го направиме животот поубав и подобар
   
 7. pozdrav eden topol

  pozdrav eden topol Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 ноември 2017
  Мислења:
  606
  Допаѓања:
  345
  Смислата е во борбата против смртта, борба за опстанок:)..како стареам, така и смислата на животот ми се трансформира, ми се поедноставува...
   
 8. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,723
  Допаѓања:
  881

  ”To eat again, to sleep again, to work again, to find the light — that is Liberty, that is Progress”
  - Поговорка, Загубениот Континент или попознато како Атлантида, А. Кроули :)
   
  На Стојче му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Стојче

  Стојче Истакнат Член

  Зачленет на:
  27 декември 2015
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  11
  Прекрасен цитат Хептаграм, Кроули е можеби еден од најзначајните мислители во 20-иот век.
   
 10. pozdrav eden topol

  pozdrav eden topol Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 ноември 2017
  Мислења:
  606
  Допаѓања:
  345
  Ако не беше @Хептаграм XI и @Abraxas и форумов, никогаш немаше да дознам дека постоел некој А.Кроули:):)
   
  На Хептаграм XI му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: