1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Калкулатор за Индекс на телесната тежина (BMI)

Дискусија во форумот 'Специјална исхрана' започната од True_Blood, 2 март 2012.

 1. True_Blood

  True_Blood Upright

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  1,132
  Допаѓања:
  2,396
  Индексот на телесната тежина или BMI за многу луѓе е нов поим. Меѓутоа BMI се покажал како добар показател во мерењата кои ги спроведуваат лекарите и истражувачите на покачената телесна тежина.

  BMI користи математичка формула која ги доведува во однос висината и тежината на поединецот или попрецизно преставува тежина ( во кг.) поделена со висина ( изразена во метри на квадрат).
  Значи BMI = kg/m2.

  Значи со оваа апликација ќе може да го пресметате вашето BMI.

  Индекси, нивно значење и степен на ризик од болести.

  18.5 или помалку, потхранетост.
  18.5 - 24.9 нормален
  25 - 29.9 покачена тежина со покачен ризик од болести
  30 - 34.9 гојазност со голем ризик од болести
  35 - 39.9 гојазност со многу голем ризик од болести
  40 и нагоре - екстремна гојазност и екстремно висок ризик од болести.
   

  Прикачени податотеки:

 2. Alex M.

  Alex M. Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  328
  Допаѓања:
  523
  Под просечното :S
   
 3. marjan

  marjan Истакнат Член

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  489
  Допаѓања:
  657
  23.5 добро е
   
 4. Sugar

  Sugar Истакнат Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  501
  Допаѓања:
  1,110
 5. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809
 6. ShakaZulu

  ShakaZulu Староседелец

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  427
  Допаѓања:
  883
  Да му дадам на некого добри 26 кила за да фатам граница од 25 БМИ сака ? :)
   
  На True_Blood му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
 8. Primrose

  Primrose Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  680
  Допаѓања:
  1,288
  22.8 - нормален (happy)
   
 9. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  22.04 Нормал :D
   
 10. Шмекси

  Шмекси Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,130
  Допаѓања:
  1,066
  24.8 Граница човече :D
   

Сподели: