Како да изберете име за вашето дете? | Црнобело Форум

Како да изберете име за вашето дете?

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,932
743
Знаете ли кинезите како даваат имиња на нивните деца?
Пуштаат тенџере по скали, и како звук даде тенџерето така ќе се вика малиот.
Офф-топик
Најчесто кинеските тенџериња не ја поминуваат ни првата скала.
 

Gabriela

Активен Член
19 февруари 2012
149
139
43
24
Јас бев кума и се викаше бебето Стефанија.
А за мое бебе коа ке си имам:pМора да се вика Трајче(Да го носи името на татко ми)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: missswety and - Dee Dee -

Jericho

Староседелец
19 февруари 2012
355
465
1,063
Не ми е јасно од кај им се некои нови моди што ги крстат децава со некои ’’не наши“ имиња, како леон, роберт, мануел (на дедо му автоматик :p) луна, бјанка, марија магдалена (две у едно хехех), луција и слично. Немаме наши имиња? После крив ни е ѓаволот кога никој не не есапи два посто а ние не знаеме да си го сочуваме своето. А како би крстил дете не знам, прво да најдеме мајка па после ќе му ја мислам :D
 

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,872
1,123
ке дадам предлог 3-4 имиња кои што мене и на сопругот секако најмногу ке ни се допагаат и потоа кумот ке одбере едно од нив:D..Сега пак не е за џабе КУМ :)
Ма каков кум, мое дете - мој избор за име. Многу ми е глупаво кога кумот одлучува за име.. :D
-Името треба да одговара со презимето, па затоа водете сметка нивната комбинација да звучи добро и мелодично. Правило е дека со долго презиме оди кратко име и обратно.

- Не се согласувајте на компромиси со пријателите и семејството. Иако можеби вашата мајка или татко сакаат нивното внуче да се крсти по нив, бидете свесни дека детето е ваше, а тоа ви дава право на ваш избор и избор на вашиот партнер, ничиј друг.

Епа најмногу треба името да одговара со презимето, знам едно дете го крстиле Максим а се презива Митрески. Максим Митрески да да прекрасно!
Не би го крстила детето ни по едните ни по другите баби и дедовци.

А нормално за името заеднички ќе се договориме со маж ми и така полесно ќе биде (договорени сме сепак, машко-Марко, женско-Ања ^_^)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: - Dee Dee -

Angiie

Истакнат Член
16 февруари 2012
506
639
93
Веч си знам..Кристијан и Кристина ќе ги крстам. Само ако немам близначиња :mad

:D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: emzzy and - Dee Dee -

cece17

Староседелец
21 февруари 2012
273
204
1,043
Па ако е машко Симон , Ненад или Антонио ако е женско поим неам
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: - Dee Dee -

Taa Sum..

Староседелец
17 април 2012
233
444
1,063
Скопје
Моето синче се вика Давид,мој предлог беше и на листата на кумот Давид беше прво име и тоа го избравме :)
За девојче не сум размислувала,ќе размислам ако испадне второто девојче,а ако повторно е машко би сакала да се вика Горјан :)