Каде планирате да се запишете во средно училиште?

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Абе не мора да значи дека секој исто си поминува во одредена гимназија. Јас ќе ти кажам за ЈБТ, колку што има дигнати и нафурани, толку има и приземени нормални луѓе. Демек по другиве средни нема шмизли...

Што е до професорите, повеќето се строги и бараат повеќе посветеност. Уште имам трауми од Љубица (Географија) :ladno и Ачковска (биологија). Се случило неколку ученици да се префрлат во друга гимназија каде што започнале да добиваат се 5ки, додека во ЈБТ имале се кецови и двојки. Јас лично не сум била кој знае каков ученик, па пак просечно поминував. И кога почнав факултет ги видов бенефициите и колку всушност е подобро да си учел средно во построга гимназија. Без навреда за оние кои завршиле во други средни училишта, секако дека успехот е индивидуален, некој учи повеќе, некој помалку, но дефинитивно во подобра (ако може така да се изразам) гимназија се стекнува колкава толкава дисциплина и поголемо знаење.

Инаку, мислам дека ЈБТ и Корчагин се на исто ниво (поврзано за се што спомнав). Така да, кое е поблиску, тоа.
 
Последна промена:
  • Like
Реакции: Foxboro

Natenceto

Истакнат Член
6 март 2012
1,029
1,193
423
Скопје
Оф дете а да го ставеше во СДП подобро ќе беше.
Иди во кое ти душа сака, не отварај глупи теми бре...јоој. Средно како средно, кај и да стапнеш ќе си сретнеш секакви личности. Никаде не ти е поасално. (facepalm)
 

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,274
1,911
1,123
Kumanovo
Економски.
А и архитектура не е лошо..ама нема многу работа :/
Нема работа за архитекти, и градежни инжењери? Туј грешиш...
Нема работа за мрзе, лешинари и нерадници, независно какво звање имав, а има едн куп проектантски бироа и градежни фирме на кои су им повише од потребни градежни инжењери и архитекти. Да не набројују сга фирме, мрзи ме.
 

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,374
1,871
1,123
Нема работа за архитекти, и градежни инжењери? Туј грешиш...
Нема работа за мрзе, лешинари и нерадници, независно какво звање имав, а има едн куп проектантски бироа и градежни фирме на кои су им повише од потребни градежни инжењери и архитекти. Да не набројују сга фирме, мрзи ме.
Кажав за мојот град дека нема баш работа. Братучед ми е архитект и кука по работа, а ја има една од најстабилните фирми во градот.
 

AnnAmaa

Полноправен Член
11 јули 2012
42
20
8
СК.
Некој ако знае да ми каже нешто повеќе за средно уметничко училиште Лазар Личеновски!
Посебно ме интересира дали има отсек за моден дизајнер...
 

rm37713w

Староседелец
6 април 2014
12
6
1,003
20
Годинава завршувам основно. Просек: Одличен секоја година.
Сакам да се запишам на школа за графички дизајн или ако има некое училиште каде што се изучува интернет бизнис (како што се курсевите за Adsense, PPD, PPV, PPC, CPA...)
Можам да учам во Велес, Скопје, Прилеп, Битола, Штип па ако знаете нешто во наведениве градови препорачајте ми. Фала :)
 

trpe trpenovski

Нов член
22 март 2014
21
9
3
20
Учи скопје господ да те види ама да си учиш а не низ чаршија по цел ден.
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,446
3,794
1,153
24
Битола
Годинава завршувам основно. Просек: Одличен секоја година.
Сакам да се запишам на школа за графички дизајн или ако има некое училиште каде што се изучува интернет бизнис (како што се курсевите за Adsense, PPD, PPV, PPC, CPA...)
Можам да учам во Велес, Скопје, Прилеп, Битола, Штип па ако знаете нешто во наведениве градови препорачајте ми. Фала :)
Долната (Стопанско има смер за графички) - Битола..Условите во таа зграда од Долната не се баш убај ама сепак заради смерот вреди да учиш таму. :)
 

rm37713w

Староседелец
6 април 2014
12
6
1,003
20
Долната (Стопанско има смер за графички) - Битола..Условите во таа зграда од Долната не се баш убај ама сепак заради смерот вреди да учиш таму. :)
Може повеќе да ме информираш оти од Долната ништо не знам, ај во ПП ако не ти е тешко кажи ми ги и двете школи како се викаат и ако имаш некои информации..