Интуиција

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
31
Струмица
Ретко кога се појавува кај мене интуицијата, но кога ќе се појави знам дека треба да ја послушам, бидејќи секогаш е во право, но ете со мојата глава јас одам таму каде што не треба и после си чукам главата во ѕид, ама тоа е... :eek
 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Интересна ми е женската интуиција во смисол ако си со некоја заедно(во врска,брак) и пробуваш на некаков начин да се дружиш во исто време со уште една(не сум сигурен баш дали е тоа интуиција или има друг збор) ама по секако ќе те провали колку и да негираш.Интересно:eek
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

sweetgirl

Истакнат Член
11 март 2012
148
125
343
Скопје
Интуицијата е дури опасна работа,посебно женската само ако знае да си ја слуша човек.
Јас ја имам дури и премногу.
Едноставно ме обзема тоа чувство и не излегува од мене.
Осеќам кога некој ме лаже,осеќам кога некој крие нешто од мене,па и за позитивни нешта(да добијам на спотска или нешто слично...)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Tantara

TIGERWOMAN31SK

Истакнат Член
3 јули 2012
822
697
93
имам ама некад гледам да не ја слушам зашо ке треба да се иселам кај шо нема луѓе.
 

Diamond

Полноправен Член
13 октомври 2012
33
23
8
Интуицијата не е ништо посебно. Тоа е само наше размислување, претпоставка. Може и да се згреши и да се погоди.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Нешто околу интуицијата.Се надевам не е проблем што е на англиски.

“I define intuition as the subtle knowing without ever having any idea why you know it,” explains Sophy Burnham, bestselling author of The Art of Intuition, to The Huffington Post. “It’s different from thinking, it’s different from logic or analysis … It’s a knowing without knowing.” It’s unconscious reasoning, the guidance that compels you to turn left when all signs may be pointing right. It’s often the whisper inside that can lead you to the best results possible, if you will just learn to let go and give it a chance. Intuition is commonly associated with New Age mysticism or a metaphysical way of thinking, but it doesn’t have to be so. Our intuition was here long before anyone even gave a word to it, and it will be here long after other fad words expire. “There is a growing body of anecdotal evidence, combined with solid research efforts, that suggests intuition is a critical aspect of how we humans interact with our environment and how, ultimately, we make many of our decisions,” said Ivy Estabrooke of the Office of Naval Research, who is investigating the power of intuition which has helped troops make important and quick decisions during combat. Whether it’s deciding which job to take, which direction to turn when you’re lost, or how to handle a conflict in your family, intuition sometimes knows better than the rational mind. The problem is that many of us have buried that little voice so deeply within, we have a hard time hearing or feeling where it is guiding us. The good news is that your intuition is still there, you merely have to learn to hear it again. To better listen to your intuition, try: 1. Meditation: Spend time in silence, simply listening. 2. Commune with nature: Aim to get at least sometime outside every single day. 3. Creativity: Tap into your internal artist by drawing, writing, painting, or making music. 4. Learn to listen: In general, listen to friends, families, silence, and yourself. 5. Be body conscious: Learn to appreciate the little signs and signals from your body, when it tells you it’s tired, joyful, in need of love, or getting sick. 6. Let go: Warm up to the idea that you don’t have to control everything. Life is going to happen whether you overthink it or not. Relax. 7. Stay positive: A 2013 study in the journal Psychological Science found that being in a good mood boosted participant’s abilities to make intuitive calls in a word game. So smile! Working on becoming more intuitive requires you to adopt healthier habits and a healthier mindset.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,366
3,059
1,133
Незнам дали е тоа чиста интуиција или интуиција поврзана со искуство, но со текот на годините човек има поголема интуиција. За жал секогаш не ја послушувам ,потпирајќи се на логичниот разум и секогаш грешам. Интуитивно многу работи знам, но неможам да дадам објаснување зошто е тоа така.
Жените имаат поголема интуиција, но има и интуитивни мажи.
Имам поголема интуиција пред да ми се случат неубави работи на мене или на некој близок. Секогаш интуитивно го чувствувам лошото.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Tantara

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
29
Битола
ОО имам многу голема интуиција, секогаш предосеќам некои работи и лоши и добри..
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Блазе вас со силните интуиции, јас да ја имам во толкава мера, би ја користела да се обидам да го сменам лошото што иде, but then again, јас и имам т.н. интуиција само за лоши работи, но тоа чувство го припишувам на стравот т.е. ризикот кој со себе го носи одредена работа, не дека го предвидувам.
Останатото што се нарекува интуиција, го сметам за проста логика и сврзување 2 и 2 откако ќе се согледаат околностите и можните исходи.
Но, затоа тука е мајка ми да ме штрекнува со нејзините муабети од време на време. Не се секогаш точни, но едно 60% од времето, жената едноставно осеќа и знае дека ќе се случи нештото. А јас тоа не можам да го објаснам, а да не звучи ко извадок од наџиџано сценарио.