Интимни проблеми и совети

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
И јас знам дека ако сум трудна не треба да крварам,ама кај и да прочитам пишува дека крварење е бременост.. Чудно ми е зашто трае толку долго а пред 6-7 дена ми заврши.. Како и да е фала ви многу,ми олесни ептен,ако не ми заврши ќе одам да се проверам..
Без паника,ден на овулација ти било штом пред 6-7 дена ти завршило :)
 

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
Што е ова бе како на гламстик да се наоѓам (facepalm)
зошто гламстик ја не гледам тука нешто со тоа
девојчето сака само помош и му даваме како шо може секој да побара нели :)
 

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
Ова не е прашање од типот: Се бањав со тушот дали можеби сум бремена? Па да наликува на гламстик.
Ова е мал проблем кој ќе си го реши девојката :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Arkantos

ShakaZulu

Староседелец
19 февруари 2012
431
886
1,103
Што е ова бе како на гламстик да се наоѓам (facepalm)
Едно девојче од 11-12 години мајки ја изпратила во друг град да појди сама кај теткае. И рекла дека сто и да има проблем по патото да побара полицаец и тој ќе и помогнел или ќе и одговорел на нејзините прашања... заминало девојчево ама само сто слегло од автобусот несто чудно и с еслучоло , меѓу нозете и потекле крв. Таа сета измезумена не стасала до кај теткаи туку загледала некој полицаец наспроти автобуската и брзо кај него...

чичко полицаец чичко полицаец мора да ми кажете што е ова црвеново што ми потече меѓу нозете ?!

Џандаров се загледал онака во исцрвенетите пантолочнчина и искоментирал кратко и јасно...

Јас колку што се разбирам од медицина тебе некој сунет те направил !!!

Заклучокот изведете го сами, што точен одговор може да се добие на место каде 99.99% од луѓето немаат никаква стручна подговорка за некое здравствен проблем...

и да , гламстик ис бек!!!
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Проблемот мал или голем,се знае каде може да го најде одговорот.
Најмалку по форумите.
Јаа мајката,се стручни лица наоколу,де психолози,де гинеколози,оторинголаринголози..
Да ги фрлиме тоа зелените книшки и плави картони па овде да се лечиме.
Девојче,задолжително посети соодветен лекар,не ни се заблагодарувај,ама баш ни најмалку не ти помогнавме.
Прости ни но кога е здравјето во прашање се знае каде треба да се обратиш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo and cakar_ulav

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
Проблемот мал или голем,се знае каде може да го најде одговорот.
Најмалку по форумите.
Јаа мајката,се стручни лица наоколу,де психолози,де гинеколози,оторинголаринголози..
Да ги фрлиме тоа зелените книшки и плави картони па овде да се лечиме.
Девојче,задолжително посети соодветен лекар,не ни се заблагодарувај,ама баш ни најмалку не ти помогнавме.
Прости ни но кога е здравјето во прашање се знае каде треба да се обратиш.
Постојат форуми каде што девојките бараат совети,разменуваат искуства,поставуваат прашања за кои во моментот не можат да добијат одговор од соодветен доктор. Меѓутоа,овој форум не е од таков,па затоа и членовите пукаат сеир и се зафркаваат со девојчево,кое патем е многу неинформирано околу поимот бременост.
 

Farfalla

Староседелец
14 февруари 2012
455
1,010
1,103
Колку години имаш? Штом си почнала со односи, треба да си доволно зрела како да се поставиш во ваква ситуација. Можеби ќе се исплашиш, ама треба да останеш смирена.
Зошто прво не направиш муабет со мајка ти? Или пак да си речеш: Чекај ова не е нормално, да си закажам на гинеколог.
Претпоставувам немаш повеќе од 16 години и се срамиш да одиш кај горенаведениот лекар.
Друго, не кажа ни каква е крвта, колкава количина...?
Можеби е овулација, ама тогаш крвта е кафена, 1-2 капки дневно.
Можеби си имала некоја циста која пукнала по односот.
Можеби либето ти било грубо, па те повредил.
Многу можеби, а ниеден сигурен одговор.
Оди на лекар!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi and Arkantos