Инсел!

Iris*

Староседелец
30 јануари 2014
820
1,379
1,103
Летоска читав (во Канада мислам беше) за тинејџер кој убил девојка со мачета во салон за масажа и ја ранил сопственичката. Најпрво бил осуден за убиство и убиство во обид. Е арно ама подоцна со истрагата откриле дека бил инспириран од Инсел "движењето", и одлучено е да му се суди за тероризам, со објаснување дека Инсел не е на списокот на терористички субјекти, но е форма на идеолошки мотивиран насилен екстремизам.
Не знам што бидна со типот, но еве ново прашање: Дали насилството врз жените, и радикализацијата на ширење омраза кон нив на онлајн платформите, може и треба да се третира како тероризам?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra and Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,911
5,418
1,183
Disco
Летоска читав (во Канада мислам беше) за тинејџер кој убил девојка со мачета во салон за масажа и ја ранил сопственичката. Најпрво бил осуден за убиство и убиство во обид. Е арно ама подоцна со истрагата откриле дека бил инспириран од Инсел "движењето", и одлучено е да му се суди за тероризам, со објаснување дека Инсел не е на списокот на терористички субјекти, но е форма на идеолошки мотивиран насилен екстремизам.
Не знам што бидна со типот, но еве ново прашање: Дали насилството врз жените, и радикализацијата на ширење омраза кон нив на онлајн платформите, може и треба да се третира како тероризам?

Апсолутно треба да се третира како тероризам, правно на ниво на опасен секташлук, има земји кои имаат строги закони против сектите, но оваа секта нема формална рамка и затоа е тешко да се докаже идеолошка намера. Тука најголема работа би можела да заврши информатичката форензика и следењето на потенцијални инселски насилници и сталкери пред да направат насилие.
Може да се апелира и врз интернетската милионска инсел популација да се свести барем мал процент на поединци и да ги пријавува сомнителните јузери а не да држи дома испринтан постер од Елиот Роџер.

Настрана од исламистичките секти по блиски исток, оваа е далеку најопасна секта на која тек и доаѓа времето.
Драматичен настан за кој се испилија десетици теории на заговор е масакрот на инселот Адам Ланца кој убил 28 лица во основна школа во 2012.

Тука е и инселот со манифесто кој убил 10 а ранил 12 особи во Орегон во 2015.

Би требало и кај нас да се поведе сметка за ликови кои шират омраза кон жени на нет бидејќи така започнало инселството и во САД, со гадни ликови=јузери по форуми и соц.мрежи за да тоа ескалира до масакри.

Мислам дека и во РСМ имаше еден случај на инсел кој и го одгризал гркланот на баба си и потоа вршел канибалистички ствари во Драчево 2018.


Пинг @Altaïr дали нешто повеќе знаеш за овој настан, дали се дигна прашина или секое чудо за три дена? Кој бил типот кој ја изел баба си?! Можеби омилен играч му бил Луис Суарез :unsure
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,217
6,861
1,153
Big Sur
Ах, длабочините на инселството(?)... инселизмот?
Како и да е, текстбук инсел на кој му се вратила логиката.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,799
2,609
1,683
Han Wavel
Апсолутно треба да се третира како тероризам, правно на ниво на опасен секташлук, има земји кои имаат строги закони против сектите, но оваа секта нема формална рамка и затоа е тешко да се докаже идеолошка намера. Тука најголема работа би можела да заврши информатичката форензика и следењето на потенцијални инселски насилници и сталкери пред да направат насилие.
Може да се апелира и врз интернетската милионска инсел популација да се свести барем мал процент на поединци и да ги пријавува сомнителните јузери а не да држи дома испринтан постер од Елиот Роџер.

Настрана од исламистичките секти по блиски исток, оваа е далеку најопасна секта на која тек и доаѓа времето.
Драматичен настан за кој се испилија десетици теории на заговор е масакрот на инселот Адам Ланца кој убил 28 лица во основна школа во 2012.

Тука е и инселот со манифесто кој убил 10 а ранил 12 особи во Орегон во 2015.

Би требало и кај нас да се поведе сметка за ликови кои шират омраза кон жени на нет бидејќи така започнало инселството и во САД, со гадни ликови=јузери по форуми и соц.мрежи за да тоа ескалира до масакри.

Мислам дека и во РСМ имаше еден случај на инсел кој и го одгризал гркланот на баба си и потоа вршел канибалистички ствари во Драчево 2018.


Пинг @Altaïr дали нешто повеќе знаеш за овој настан, дали се дигна прашина или секое чудо за три дена? Кој бил типот кој ја изел баба си?! Можеби омилен играч му бил Луис Суарез :unsure
Не ја изел, ја заклал само. Уствари пробал да ја јаде ама не ја изел, најверојатно немал мезе. Не знам кој бил, не се премногу дружељубиви ваквите ниту па излегуваат надвор.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra and Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,911
5,418
1,183
Disco
Не ја изел, ја заклал само. Уствари пробал да ја јаде ама не ја изел, најверојатно немал мезе. Не знам кој бил, не се премногу дружељубиви ваквите ниту па излегуваат надвор.

Ја заклал или со заби и го прекратил гркланот?
Штета, која прича ќе беше ако имало канибализам. Имаше обратен случај во некое место пред десетина години кога мајката го изела сина си, полицијата пронашла човечко месо во садовите на шпорет.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,799
2,609
1,683
Han Wavel
Ја заклал или со заби и го прекратил гркланот?
Штета, која прича ќе беше ако имало канибализам. Имаше обратен случај во некое место пред десетина години кога мајката го изела сина си, полицијата пронашла човечко месо во садовите на шпорет.
Ја заклал, пробал да ја изеде и се откажал. Му се згадило или кој го знае.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,911
5,418
1,183
Disco
Ја заклал, пробал да ја изеде и се откажал. Му се згадило или кој го знае.

Оваа е врв.:ladno
Драчево ја има таа чест да го има првиот насилен инсел во РСМ :) Штета што се откажал во намерата да ја изеде, со тоа ќе осамнел на страниците на светски медиуми.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,217
6,861
1,153
Big Sur
А што, каде.... јас нешто пропуштив околу тоа како типчево од Драчево е инсел?
Палам споро де, ама сеа се навратив на статијата. :zelen
Има некаде некои белешки, нешто оставено (освен симболите) или?
Немаме ние светска-класа ништо, па ни инсели. Блогче некое да водел, јутуб видеа, може форумаш (да) бил... (worried)

Прежално и престрашно за жената, како и да е. Какви психопати газат по светов.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,799
2,609
1,683
Han Wavel
А што, каде.... јас нешто пропуштив околу тоа како типчево од Драчево е инсел?
Палам споро де, ама сеа се навратив на статијата. :zelen
Има некаде некои белешки, нешто оставено (освен симболите) или?
Немаме ние светска-класа ништо, па ни инсели. Блогче некое да водел, јутуб видеа, може форумаш (да) бил... (worried)

Прежално и престрашно за жената, како и да е. Какви психопати газат по светов.
Не верувам дека бил, сатанист нешто збореа дека бил, имаше низ населба пишувано нешто врати на пеколот отворете се и слични сатанистички глупости. Мачки колеа и ги фрлаа на улица.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider and Electra

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,911
5,418
1,183
Disco
А што, каде.... јас нешто пропуштив околу тоа како типчево од Драчево е инсел?
Палам споро де, ама сеа се навратив на статијата. :zelen
Има некаде некои белешки, нешто оставено (освен симболите) или?
Немаме ние светска-класа ништо, па ни инсели. Блогче некое да водел, јутуб видеа, може форумаш (да) бил... (worried)

Прежално и престрашно за жената, како и да е. Какви психопати газат по светов.

Нема директни докази за неговото инселство но од фотките по новини некако имам hunch дека ликот бил инсел.
Официјално бил само сатанист (само лол) и направил ритуал со жртвување човечко битие. Пред тоа се усовршувал на мачки и пци.
(Пци ми е јако зборче)
Сепак не била заклана него според аутопсија се работело за прегризување на гркланот на бабата со заби.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra