Има ли некој желба да напише книга? Пробал ли?

Sebastian

Активен Член
17 февруари 2012
174
110
43
па почни со лутината, онака, за инает
па ќе видиш кај ќе те однесе патот (nod)
Да баш пред да е отворам темава почнав....неколку страници напишав и истото го избришав и истото си го правев неколку часа и се донервирав :eek
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Да баш пред да е отворам темава почнав....неколку страници напишав и истото го избришав и истото си го правев неколку часа и се донервирав :eek
ништо ко така остај сега не е време за пишување ... пробај да се олабајш и да се доведеш до некоја Хај состојба и да не мислиш на ништо ... Пуштај реге одма и за 15-20 минути си инспирисан и одморен ..:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sebastian

Sebastian

Активен Член
17 февруари 2012
174
110
43
ништо ко така остај сега не е време за пишување ... пробај да се олабајш и да се доведеш до некоја Хај состојба и да не мислиш на ништо ... Пуштај реге одма и за 15-20 минути си инспирисан и одморен ..:)
Абе сепак Ѓорѓе Балашевиќ ако не те испирира кој...хахах музиката исто така ми беше голема испирација за предходните книги...само сега
 

Sebastian

Активен Член
17 февруари 2012
174
110
43
Како и да е безразлика која музика е сепак зависи од типот на човекот...ставно и во двете книги со ги пишував(и првата целосната и втората до пола) имаше јака содржино баш интересно...:D не сега сам да си се фалам...ама кога ќе сака човек да створи нешто со трпение може да го направи.
А и згора на тоа непребројани останаа кутиите цигари и шољите чисто нескафе кои ги имав испиено за време на пишувањето...хаха
 

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
Ете баш вчера тоа си кажав, дека имам некоја еуфорична лавина од инспирација во последно време...

Мислам дека кај и да е ќе почне да се реализира.

Туку во моите тинејџерски денови имав обид, до некаде успешен, зашто уште главниот расплет и крајот не е довршен.
И чека еве 8 години да се случи тоа.

Се работи за 4 девојки, секоја со различна приказна, а сепак испреплетени една со друга. Раскажани низ нивните секојдневности, љубови, социјални статуси. Пронаоѓањето на своето место под небото, губењето и величењето на личното јас, созревањето...

Да не си ласкам, ама за мои тогашни 17 години е доста интересно напишана, не е досадна, не е со однапред предвидлив тек на настаните...Задоволна сум :)
Ама ко што реков, се чека на главниот расплет, на крајот....
Можеби некогаш, сега во друга насока сум ориентирана :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sebastian

Sebastian

Активен Член
17 февруари 2012
174
110
43
Ете баш вчера тоа си кажав, дека имам некоја еуфорична лавина од инспирација во последно време...

Мислам дека кај и да е ќе почне да се реализира.

Туку во моите тинејџерски денови имав обид, до некаде успешен, зашто уште главниот расплет и крајот не е довршен.
И чека еве 8 години да се случи тоа.

Се работи за 4 девојки, секоја со различна приказна, а сепак испреплетени една со друга. Раскажани низ нивните секојдневности, љубови, социјални статуси. Пронаоѓањето на своето место под небото, губењето и величењето на личното јас, созревањето...

Да не си ласкам, ама за мои тогашни 17 години е доста интересно напишана, не е досадна, не е со однапред предвидлив тек на настаните...Задоволна сум :)
Ама ко што реков, се чека на главниот расплет, на крајот....
Можеби некогаш, сега во друга насока сум ориентирана :)
Мене ми беше проблем со инспирацијата...хмм а веќе не знам дали е само тоа проблем....Сакам да почнам нова книга...сакам да се чуствувам така како што се чуствував кога ја почнав и завршив едната книга(инаку за пофалба во рекордно време :D)...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: True_Blood

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
Мене ми беше проблем со инспирацијата...хмм а веќе не знам дали е само тоа проблем....Сакам да почнам нова книга...сакам да се чуствувам така како што се чуствував кога ја почнав и завршив едната книга(инаку за пофалба во рекордно време :D)...
Кога немаш инспирација, немаш.
Не можеш со сила да трагаш низ сопствените музи, да се ај да речам измачуваш.

Најверојатно, треба да се погоди моментот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sebastian

Sebastian

Активен Член
17 февруари 2012
174
110
43
Кога немаш инспирација, немаш.
Не можеш со сила да трагаш низ сопствените музи, да се ај да речам измачуваш.

Најверојатно, треба да се погоди моментот.
Без разлика сепак мислма дека првата книга која ја напишав а и довршив ми беше добара....добара приказна супер ликови.....ама сега некако...а не дека немам идеи....ми фали нешто....:eek
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: True_Blood