1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Има ли некој желба да напише книга? Пробал ли?

Дискусија во форумот 'Литература и книжевност' започната од Марија, 13 мај 2012.

 1. kralj

  kralj Нов член

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  1
  Направи си блог, ем ќе те влече да пишуваш на него =) па може и да го пријавиш кај нас на blogirame.mk и ќе го генерираме за да имаш посетеност.. :) Ипак јас би ти рекол најдобра опција е да ја преведеш книгата и да ја објавиш на Амазон. Пет долари плаќаат за секој даунлод :)
   
 2. sweetgirl

  sweetgirl Истакнат Член

  Зачленет на:
  11 март 2012
  Мислења:
  148
  Допаѓања:
  124
  Да сум пишувала поезија,и со неа добро ми оди,но би сакала еден роман да напишам.
  Не сум пробала и незнам како би ми одело.
   
 3. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,276
  Допаѓања:
  1,897
  Желба постои, еден неуспешен обид...ама редовно пишувам дневник...а како велат србите живот пише романе.:) ...па можда ќе дојде ден да ги дотерам дешавките од дневникот и сигурна сум дека ќе испадне една интересна приказна достојна за читање...
   
 4. 84 sk_Y ^_-

  84 sk_Y ^_- Староседелец

  Зачленет на:
  21 ноември 2012
  Мислења:
  594
  Допаѓања:
  825
  Ххахааха ,секад составите мои се замани за пример на писмени ,многу пати сум читал мои дела пред (ако можам да ја наречам ) публика,имам повеќе пофалби и размислувам на ова .... Сепак треба да си малце повеќе инспириран па за да започнеш да пишуваш ... :showoff :sram :D
   
 5. Anakin

  Anakin Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  869
  Допаѓања:
  977
  Напишана е , не е издадена :( а со нашиве издавачки куќи не ни планирам да ја издадам...всушност тоа е збирка од мали раскази...подобро ми оди во издавање на трудови отколку белетристика
   
  На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Порано одев со идеата дека своето творештво не сакам да го продавам. А пари за да издавам и „раздавам“ за 0 денари немав и немам :)
  А цела таа процедура, лекторирање, компијутерска обработка, дизајн на корица, итн кошта и тоа како, па уште број на примероци...
  Пред отполка 5 години напишав нешто слично како биографија и тоа го имаат само неколку личности.
  А сега моментално работам на нешто сериозно, за издавање и за продавање. Нема да се откажам, затоа што нема причина. Планот е сработен, сега само потточките да добијат свои реченицит.
  Една од форумџиките ги прочита првите две три страници :)
  Не дека имам нешто повеќе напишано, се’ на се’ сега за сега во ракопис имам некој 20тина страни.
   
  На redhead и Марија им се допаѓа ова.
 7. Butterfly^^

  Butterfly^^ Истакнат Член

  Зачленет на:
  7 јануари 2013
  Мислења:
  239
  Допаѓања:
  271
  Не е така лесно да напишеш книга.За да напишеш книга прво треба да бидеш инспириран од нешто.Исто така мислам дека треба да имаш и добар речник за да можеш да напишеш добра книга која ќе го привлече вниманието на читателите.

  Иначе многу пати сум посакала да седнам и да напишам книга , но можеби мојата желба не е толку силна или пак едноставно не сум доволно инспирирана...Некако повеќе ме бидува за читање отколку за пишување :zelen
   
  На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Largo

  Largo Полноправен Член

  Зачленет на:
  15 јануари 2013
  Мислења:
  90
  Допаѓања:
  96
  По x неуспешни обиди написана една книга каква таква...(230 стенаи мозе и помалку беа не се сеќавам) во секој случај пред некое време имав неколку обиди ама не ми оди некако:| дали до иснпирација е незнам :unsure
   
 9. Gemini

  Gemini Староседелец

  Зачленет на:
  24 мај 2012
  Мислења:
  2,477
  Допаѓања:
  5,079
  Сум имала,имам и ќе имам желба за пишување исто како и инспирација иако уште не сум посегнала по хартија но се уште тлее во мене и мислам дека ако почнам да пишувам нема да можам да престанам..но ќе почекам уште малце :) ..
   
 10. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  Кога разговарам со една другарка ми има кажано дека имам преголема умешност да раскажувам,премногу сум бил сликовит итн.
  Воден од тоа многу пати кога осеќав дека има во мене нешто што сакам да биде пренесено на хартија сум почнувал па по поминати 2-3 саата и препрочитување сум се разочарувал.
  Желбата е преголема ама самокритичноста исто така.
  Некој совет би ми бил добредојден.
   

Сподели: