Зошто жените изневеруваат?

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
Ne.Za zenata da izneveri mnogu treba da i se natrupa vo dushata, da bide batalena, da bide dolgo osamena i bez vnimanie...Taka sto ako mazot ili dechkoto se trudi i ja nasmevnuva, i dava neznost i vnimanie nitu edna nema da izneveri.

И? Неверство е решението?

Не знам, мене неверството ми е најкукавички чин, сто пати имам кажано на форумов, уште си го имам истиот став. И да не е идеално во врска/брак, имај почит спрема парнерот и не го/ја прави магаре.
И ич не е битно зошто изневерувале жените или мажите. Дали тоа било од чист сексуален нагон (стереотип за мажите) или од емоционално незадоволство и запуштеност (жените) исходот е ист. Неверство е. Боли.

И да имам натрупано во душата, да бидам "баталена", осамена и без внимание, пак нема да го направам тоа. Ќе водам долги и исцрпни муабети, ќе се држам се до последната сламка надеж дека може да се реконструира врската, а ако и тоа не успее, ќе си заминам по свој пат, оставајќи го и парнтерот да си продолжи по негов. Кога некој изневерува, тоа не е рефлексија на партнерот, туку на самиот себеси. А и не гледам какво решение е неверството, нема тоа магично да го поправи односот со партнерот, а ич не ни сакам да живеам во свет на лаги кај што треба како тинејџер да се кријам за да си терам мерак.

Можеби зошто не се јавил на телефон или не вратил на порака.

Ова сметаш дека е легитимна причина да отидеш со друг? Као, сметаш дека некој ако не ти вратил на порака следен акт би требало да биде да изгужваш чаршав со друг?

Не е од монотонија туку од тоа што партнерот не е способен да и го пружи тоа што го сака, зошто секогаш е презафатен со работи кои не се важни и слично. :zelen(star)

Со работи кои не се важни... Кои се тие работи што не се важни? А тие работи нему ако му се важни? Што правиме тогаш?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,340
3,031
1,133
И? Неверство е решението?

Не знам, мене неверството ми е најкукавички чин, сто пати имам кажано на форумов, уште си го имам истиот став. И да не е идеално во врска/брак, имај почит спрема парнерот и не го/ја прави магаре.
И ич не е битно зошто изневерувале жените или мажите. Дали тоа било од чист сексуален нагон (стереотип за мажите) или од емоционално незадоволство и запуштеност (жените) исходот е ист. Неверство е. Боли.

И да имам натрупано во душата, да бидам "баталена", осамена и без внимание, пак нема да го направам тоа. Ќе водам долги и исцрпни муабети, ќе се држам се до последната сламка надеж дека може да се реконструира врската, а ако и тоа не успее, ќе си заминам по свој пат, оставајќи го и парнтерот да си продолжи по негов. Кога некој изневерува, тоа не е рефлексија на партнерот, туку на самиот себеси. А и не гледам какво решение е неверството, нема тоа магично да го поправи односот со партнерот, а ич не ни сакам да живеам во свет на лаги кај што треба како тинејџер да се кријам за да си терам мерак.Ова сметаш дека е легитимна причина да отидеш со друг? Као, сметаш дека некој ако не ти вратил на порака следен акт би требало да биде да изгужваш чаршав со друг?Со работи кои не се важни... Кои се тие работи што не се важни? А тие работи нему ако му се важни? Што правиме тогаш?
Neverstvoto ne e chin za gordeenje no ne e ni za i prodavanje na lekcii za moral. Vo zivotot ne se osuduva nikogo zasto ne si mu vo negova koza.
Zivotot me nauchil nikogash da ne vikam mene ova nikad nema da mi se sluchi (vo globala za se) zasto na sekogo moze se da mu se sluchi . Sekojdnevno ima iskushenija od sekakov vid, i koj kako si saka neka si pravi. A dali neverstvoto e kukavichki chin ili ne , ne e bitno i nikoj ne e vakciniran protiv nego.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: supersonik

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
Океј, ајде вака. Да ги тргнеме сите морални принципи тогаш на страна.
Еве, не си среќна во врската. Небитно од која причина.
Одиш со друг. И што постигнуваш со тоа? Ја поправаш врската со првиот? Ти се средува животот? Одеднаш исчезнуваат сите проблеми? Среќна си после тоа?

Не дека сакам да ти продавам лекции за морал, јас ич не сум меродавна за да му кажувам некому како да си го живее животот. Твое тело, твое право. И да, не треба никогаш да се вика никогаш, ама пак некои работи си 100% сигурна дека нема да ги направиш.

Интересно ми е само зошто да останеш во врска со некој кој е толку токсичен за тебе, што те натерал да побраш утеха на друго место? Нели е подобро кога веќе се стигнало до тој левел да се тргнеш настрана и да си продолжиш понатаму во животот? После оди со колку сакаш, се дури не најдеш некој за кој нема ни да помислиш да го изневериш, а камоли да го направиш тоа.

Крај краева точно викаш. Секој нека тера како што мисли дека е правилно.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,997
5,543
1,183
Disco
Neverstvoto ne e chin za gordeenje no ne e ni za i prodavanje na lekcii za moral. Vo zivotot ne se osuduva nikogo zasto ne si mu vo negova koza.
Zivotot me nauchil nikogash da ne vikam mene ova nikad nema da mi se sluchi (vo globala za se) zasto na sekogo moze se da mu se sluchi . Sekojdnevno ima iskushenija od sekakov vid, i koj kako si saka neka si pravi. A dali neverstvoto e kukavichki chin ili ne , ne e bitno i nikoj ne e vakciniran protiv nego.

А зошто моралот да се исклучи само во сексуалната сфера?
Зошто пример ако ти украдат 1000 евра да не си кажеш "ех, сеа ќе морализираме за една кражба, не сум во кожа на арамијата, може му е тешко, утре и јас можам да украдам 1000 евра, се дешава"...
Или купуваш телевизор и за три дена цркнува а гаранцијата не ти ја признаваат...ех, шо знаеш шо мака има газдата на продавницата...
Ете некој му збрцал вилушка во око на комшијата, сеа ќе морализираме, пффф...

Не може да се уклучува и исклучува по потреба само за да се оправда некоја постапка. Или моралот го земаме предвид или не.

Океј, ајде вака. Да ги тргнеме сите морални принципи тогаш на страна.
Еве, не си среќна во врската. Небитно од која причина.
Одиш со друг. И што постигнуваш со тоа? Ја поправаш врската со првиот? Ти се средува животот? Одеднаш исчезнуваат сите проблеми? Среќна си после тоа?

Не дека сакам да ти продавам лекции за морал, јас ич не сум меродавна за да му кажувам некому како да си го живее животот. Твое тело, твое право. И да, не треба никогаш да се вика никогаш, ама пак некои работи си 100% сигурна дека нема да ги направиш.

Интересно ми е само зошто да останеш во врска со некој кој е толку токсичен за тебе, што те натерал да побраш утеха на друго место? Нели е подобро кога веќе се стигнало до тој левел да се тргнеш настрана и да си продолжиш понатаму во животот? После оди со колку сакаш, се дури не најдеш некој за кој нема ни да помислиш да го изневериш, а камоли да го направиш тоа.

Крај краева точно викаш. Секој нека тера како што мисли дека е правилно.

Па не е тоа за кажување кој како да си го живее животот, убаво си напиша во погорниот пост ама подлегна на финтата на соговорничката :) која го исклучи моралниот аспект со славното "ај сеа ќе морализираме" :pusiпоследно време има некоја мода да се смета моралот за нешто пасе, соу 1894 за да се оправдаат секакви постапки.

Настрана што ако релативизаторите на морал бидат изневерени ќе пеат сосема друга песна, тогаш го нема она ај сеа ќе морализираме, тогаш се Савонарола, Мартин Лутер и Томас Мор во едно...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
Па не е тоа за кажување кој како да си го живее животот, убаво си напиша во погорниот пост ама подлегна на финтата на соговорничката :) која го исклучи моралниот аспект со славното "ај сеа ќе морализираме" :pusiпоследно време има некоја мода да се смета моралот за нешто пасе, соу 1894 за да се оправдаат секакви постапки.

Настрана што ако релативизаторите на морал бидат изневерени ќе пеат сосема друга песна, тогаш го нема она ај сеа ќе морализираме, тогаш се Савонарола, Мартин Лутер и Томас Мор во едно...

Друго ми беше целта, а тоа е дека и да ги тргнеме "моралните" стеги настрана, пак не е океј изневерувањето. Пак правиш нешто кое има реперкусии и тоа не може да се игнорира. И во идеален, хипотитечки свет кај што не се суди актот, пак не е убаво да го правиш од причините кои ги напишав погоре. Тоа ми беше муабетот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,405
1,532
1,133
28
Ne.Za zenata da izneveri mnogu treba da i se natrupa vo dushata, da bide batalena, da bide dolgo osamena i bez vnimanie...Taka sto ako mazot ili dechkoto se trudi i ja nasmevnuva, i dava neznost i vnimanie nitu edna nema da izneveri.
Не може тоа да се реши со нормален муабет, туку треба да се изневери?
 

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,340
3,031
1,133
Не може тоа да се реши со нормален муабет, туку треба да се изневери?
So mubeti ne se reshava tuku so konkretni dela. Ako nema dela nema ljubov. Muabetite konkretni se samo iluzija ako nema konkretni dela.
Ne kazuvaj tuku pokazuvaj!
Obichno edniot vika koj go e** drugiot , sto izvoljeva....
P.S. Ne osuduvaj samo poplukaj si vo pazuvi.
 

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
So mubeti ne se reshava tuku so konkretni dela. Ako nema dela nema ljubov. Muabetite konkretni se samo iluzija ako nema konkretni dela.
Ne kazuvaj tuku pokazuvaj!
Obichno edniot vika koj go e** drugiot , sto izvoljeva....
P.S. Ne osuduvaj samo poplukaj si vo pazuvi.
А со изневерувањето што точно се покажува? Кога веќе сме кај кажување/покажување недоумницата.

Мене конкретно ич не ме боли кој како си го живее животот, дали изневерувал, оргии правел или генгбенг, ама ич. Твое тело, твое право. Не осудувам. Не го оправдувам чинот, но како што кажав, кој како си милува.
Сакам да добијам одговор на прашањето како со изневерувањето се пополнуваат дупките во врската и како ако отидеш со некој друг си емоционално исполнет после тоа?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Altaïr and Solstice

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,340
3,031
1,133
А со изневерувањето што точно се покажува? Кога веќе сме кај кажување/покажување недоумницата.

Мене конкретно ич не ме боли кој како си го живее животот, дали изневерувал, оргии правел или генгбенг, ама ич. Твое тело, твое право. Не осудувам. Не го оправдувам чинот, но како што кажав, кој како си милува.
Сакам да добијам одговор на прашањето како со изневерувањето се пополнуваат дупките во врската и како ако отидеш со некој друг си емоционално исполнет после тоа?
Mislam deka izneveruvanjeto e samo iluzija na sreka, ochajnichki obid za sreka.Skoro sekogas po neverstvo bez razlika dali e doznaeno ili ne, vrskite pukaat. Mnogu retko novite vrski (neverstva)se zadrzuvaat.Emocionalnite praznini ostanuvaat no povredenoto ego se bilda. A sekoj kako miluva taka neka pravi.