Зависност од лабело

littleblackdress

Полноправен Член
22 февруари 2012
96
74
18
Не дека сум зависна, ама ставам во секое годишно време, ако го носам со мене обавезно на неколку часа. Според мене лабелото е супер и за дневна и ноќна шема, нема грешка со него, а и усните изгледаат посекси.
Најчесто користам некои со витамин Е, мед или некој специфичен вкус.
 

Fiona

Староседелец
16 февруари 2012
17
17
603
Не сфаќам која е поентата на темава. Дека лабелата уште повеќе ја сушат устата or what?
Да, и јас постојано користам лабело и тоа е поради тоа што ми е сува устата.
Никогаш не сум забележила дека, ако престанам да ги користам устата ќе ми е повлажна. :confused:

efederer можеби си користела несоодветно лабело.
Еве јас досега сум ги користела Rosal и Nivea и никогаш не сум имала таков проблем, но пред некое време почнав да користам од Oriflame едно, и тоа уште повеќе ми ја сушеше устата. Затоа престанав со негова употреба и си се вратив на претходните.
 

Gemini

Староседелец
24 мај 2012
2,478
5,078
1,153
Wind Of Change
Не сум зависна но некогаш ме фаќа некој период што на секои 15 минути морам лабело да ставам и затоа го избегнувам така што по некој период и го заборавам.
 
  • Like
Реакции: JaMi

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,490
1,123
Скопје
Јас еве стојам на ставот дека лабелото создава зависност во смисла - усните се навикнуваат на нега со лабело и во недостаток на истата се сушат и пукаат.
Користам лабело постојано, ставам многу често, во текот на целиот ден. Не можам да престанам да го користам бидејќи усните имаат потреба од него. Ако немам лабело макар половина час, усните ми стануваат корави.
И оваа зависност не ја поистоветувам со онаа зависност од дрога и слично. Едноставно усните ти се навикнувата на составот од лабелото и го бараат кога го нема зошто им е убаво кога се негувани :biggrin
 
  • Like
Реакции: jessiej

Ѕид на плачот

Истакнат Член
20 септември 2016
222
113
343
28
Скопје
Јас си користам од оние карминчињана, 24 часа што траат и сум задоволна скроз на скроз. И од лабело немам никад потреба, а усните секогаш ми се црвени, или бледо розови, или пак темно вишна боја намачкани и средени увек, а вечер кога го вадам карминчето, ставам вазелинче. И спијам така, се до утрешниот ден, ако пак не спијам цела вечер, ондак истото повторно го правам, го вадам и од вазелинчето си ставам, од авон шо е, оноа малечко, 150 ден. пчелин восок, се вика. И така...