1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Ембриогенеза и фетален развој

Дискусија во форумот 'Бременост' започната од TheKitten, 29 април 2013.

 1. TheKitten

  TheKitten Истакнат Член

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  549
  Допаѓања:
  629
  Се надевам ќе има некој и да праша нешто, со задоволство ќе одговорам, сакако, во рамките на моето познавање на темата :)
   
  На Arkantos му/ѝ се допаѓа ова.
 2. ComputerService

  ComputerService Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 јануари 2013
  Мислења:
  446
  Допаѓања:
  240
  Не знам како ке изгледа прашањево, но искрено ме интересира кога доаѓа време за породувањето, толку ли јаки болки има жената?! имам слушано еднаш на болница породувале некоја жена, абе цела болница ја крена од дерење.
   
 3. TheKitten

  TheKitten Истакнат Член

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  549
  Допаѓања:
  629
  Хах, секако. Доста добро прашање, ич не е глупо ;)

  По интернетов се ширеше една сликичка околу тоа дека болката може да се мери со мерни единици, што е неточно. Постојат некои скали од минатиот век, но не може да се користат за научни цели, од проста причина што едно нешто може мене да ме боли, а тебе истото воопшто да не ти ни пречи.
  Некои родилки имаат страшни болки, некои пак доста лесно поминуваат.

  Според неточната сликичка, човечкото тело може во одреден момент да поднесе 45 единици болка, додека при пораѓањето жената има околу 57 единици болка, што би било еднакво на 20 скршени коски едновремено. Како што напоменав, ова не е точно, посебно не постои единица болка наречена ,,del,,
  Според скалата од минатиот век, се користи терминот ,,dol,, што потекнува од латинскиот збор ,,dolor,, - болка.
  Скалата никогаш не била официјално прифатена во научните кругови.

  Сепак, реалноста е дека најголем дел од родилките чувствуваат голема болка, затоа што низ не така голем отвор излегува - бебе, кое исто така има коски, па не можеш лесно да го ,,протнеш,,.
  Но, на крајот, не можеме болката да ја наречеме ,,неподнослива,, од проста причина што сите мајки ја преживуваат таа болка и се добро после истата. Се зависи од тоа колку е ,,отворена,, мајката, колку е тешко бебето, во која положба е итн.

  Се надевам ти разјаснив малку :)
   
  На melpomena му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ComputerService

  ComputerService Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 јануари 2013
  Мислења:
  446
  Допаѓања:
  240
  I am happy because I am a woman!!!:wavespin
   
 5. TheKitten

  TheKitten Истакнат Член

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  549
  Допаѓања:
  629
  Мислев дека си машко.. :)
   
  На melpomena и Arkantos им се допаѓа ова.
 6. ComputerService

  ComputerService Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 јануари 2013
  Мислења:
  446
  Допаѓања:
  240
  Ееееееееееее, I am happy because I am ,,not" woman!!! колку вреди тоа not, али ете се случува да згрешиш, а да не забележиш.
   
  На TheKitten му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Caci

  Caci Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  872
  Допаѓања:
  1,103
  Супер тема :D тука може да помогнам и јас во врска со некои прашања, ама од лично искуство, не како kitten стручно :D
   
  На TheKitten му/ѝ се допаѓа ова.
 8. TheKitten

  TheKitten Истакнат Член

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  549
  Допаѓања:
  629
  Не сум ни јас стручна, сигурно има постручни од мене, се надевам ќе се појават :D
   
  На Caci му/ѝ се допаѓа ова.
 9. TheKitten

  TheKitten Истакнат Член

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  549
  Допаѓања:
  629

  Цаци, колку бремености си имала до сега?
  Обично, при првата бременост, жените движењата на фетусот не му ги припишуваат нему, туку повеќе личат на грчеви.
  Обично од ,,втор пат,, точно знаат да одредат што е грч, а што е бебе :)

  Кога прв пат почна со сигурност да знаеш дека тоа чудно чувство внатре е плодот?
   
 10. Caci

  Caci Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  872
  Допаѓања:
  1,103

  прва, моето бебе беше премногу мирно, така да и не го чуствував многу често, за прв пат со сигурност знаев дека е тоа во 6 месец :D инаку да, чувството е премногу убаво, како некој да те скокотка :giggle
   

Сподели: