Дискусии за хороскопски знаци

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Еве случајно @Outrider ме потсети на едно прашање што одамна го имам.
Зошто шкорпиите, посебно ако се дупли шкорпии во хороскоп, мора тоа да го протнуваат во сите муабети кајшто можат, па дури и во био по социјални мрежи? :zelen
Затоа што е кул.
 
  • Haha
Реакции: Electra

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Еве случајно @Outrider ме потсети на едно прашање што одамна го имам.
Зошто шкорпиите, посебно ако се дупли шкорпии во хороскоп, мора тоа да го протнуваат во сите муабети кајшто можат, па дури и во био по социјални мрежи? :zelen
Не знам за други, јас го протнав тоа после пола деценија муабети со тебе, што виртуелно што во живо, не е баш дека веднаш испаднало тоа како тема :D
Интересно ми е пошто имам минато искуство со особа опседната со астрологија и тоа здраво опседната, не овие секојдневни ствари по весници, значи книги, сајтови, натални карти, шеми, патерни па уште и веруваше дека има шесто чуло ама јас сум крив, сето тоа се знаци дека особата некако е...така :) А убаво ми викаше дека нашите знаци и подзнаци не се добро комбо, јас и викав безвеза е тоа :D као демек испадна во право. (селф фулфилинг професи)
 
  • Haha
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Не знам за други, јас го протнав тоа после пола деценија муабети со тебе, што виртуелно што во живо, не е баш дека веднаш испаднало тоа како тема :D
Интересно ми е пошто имам минато искуство со особа опседната со астрологија и тоа здраво опседната, не овие секојдневни ствари по весници, значи книги, сајтови, натални карти, шеми, патерни па уште и веруваше дека има шесто чуло ама јас сум крив, сето тоа се знаци дека особата некако е...така :) А убаво ми викаше дека нашите знаци и подзнаци не се добро комбо, јас и викав безвеза е тоа :D као демек испадна во право. (селф фулфилинг професи)
Особата малку збунета, се дешава човек да се изгуби по разни ствари.
Не ни мислев на тебе т.е. дека ти се „фалиш“ со знакот и подзнакот, туку ми текна на тој факт откако спомна, па викам да прашам, може некој има објаснување.
Периодите еве кога се вртам по Твитер, имам сретнато лав и кај никој друг да стои хороскопот во био, освен кај шкорпии, а имам и други блиски личности што карактерот си го оправдуваат со тоа што се шкорпии и демек кај нив тоа така било.
Знаев дека постои песнава! :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Особата малку збунета, се дешава човек да се изгуби по разни ствари.
Не ни мислев на тебе т.е. дека ти се „фалиш“ со знакот и подзнакот, туку ми текна на тој факт откако спомна, па викам да прашам, може некој има објаснување.
Периодите еве кога се вртам по Твитер, имам сретнато лав и кај никој друг да стои хороскопот во био, освен кај шкорпии, а имам и други блиски личности што карактерот си го оправдуваат со тоа што се шкорпии и демек кај нив тоа така било.
Знаев дека постои песнава! :zelen
Тие пак што орпавдуваат однесување и поведение со хороскоп, тоа треба да се камшикува под итно. :D Мене никаде не ме собира не пак во хороскопски знак. Настрана што ако има нешто во тие ствари треба да има и 13-ти знак пошто месеците се 12 по декрет, а во реалност месечината кружи околу земја 13 пати годишно еднаш на 28,3 дена, 364 дена плус ради децималите новогодишен ден бонус. Само со 13 тешко се работи, 12 е идеален се дели со 2,4,6 ихаа...плус 13 е баксузен број :kafe Каков хејт имам јадено за вакви муабети...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco

NASA then notes that the zodiac signs are simply constellations that are in line with the Earth and the Sun as the planet follows its orbit. Earth actually travels through 13 signs, including Capricorn, Aries, and, yes, Ophiuchus, but some 3,000 years ago the Babylonians—not NASA—decided 12 was neater than 13, so excluded the 13th zodiac sign and divided the zodiac into 12 parts based on the 12 months of their calendar, according to NASA.
Можеби би имало нешто во астрологијата доколку би се земале сите 13 знаци бидејќи земјата минувала низ созвездија, настрана 13-те месеци така да, без овој Змијоносецот останува простор за стереотипи и шарлатанизам.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Првпат кога читав за 13те знаци, си викам еј супер, гарант после риби треба да дојде змијоносецот (нели дека последни сме од знаците), па сигурно јас припаѓам таму, ќе се тргнам од емо групата.
Кад оно, нече среча поштеног човека, испаѓа баш во центар (без Васко Ефтов) на риби останувам.
Животе, неостварен хороскопу.