1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Десерти

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од efederer, 12 февруари 2012.

 1. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Not sure дека ова е десерт а секако не е баш рецепт, повеќе редослед по кој се консумираат наведените ствари. Не е замена за утринско кафе (иако би можело да биде, повремено) повеќе е онака, од ќеиф, рандом.

  1.Марципан чоколатца (3-4 парчиња)

  [​IMG]

  Интензивен вкус, нешто најдобро од кондиторски производи што сум пробал. Има посебни пакувања (мислам дека 12 се 75 ден, немачки некои) а има и во вид на Ритер чоколадо.

  2.Црн чај а.к.а руски, индиски, цејлон. (300мл вода, две а би рекол и три лажички чај)

  [​IMG]

  Можеби најдобиот чај евер, по мое субјективно мислење. Чај кој може да замени кафе, многу кофеин и специфичен вкус и мирис. Во случајов не треба да се става шеќер или мед туку да се пие како што е.

  После јадењето на секое колаче марципан се пие по троа од чајот. Кој што има една чудна особина а тоа е скроз да го избрише вкусот на марципанот од вашата уста. Така да следното колаче ќе биде нов tasty treat како да не сте каснале воопшто. :gladenИ така до крај. Затоа не се става шеќер во чајот.

  Опционално :

  3. Камел цигари, може фул, може и лајт. Туркиш-американ тобако. Една би била доволна за ритуалот :)

  [​IMG]

  По можност да не е косовски или босански плагијат, ако имате раја која патува фри-шоп е најдобра верзија. Ако не може било која цигара, нормално.

  Enjoy (inlove)
   
  На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.
 2. dusica3

  dusica3 Нов член

  Зачленет на:
  22 август 2014
  Мислења:
  27
  Допаѓања:
  4
  Сакам да прашам дали некој ги има правено оние бомбици на кои ги се става степ и искачаат во боја. Ако знае некој нека пише рецепт
   
 3. MATEJA

  MATEJA Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  29 мај 2014
  Мислења:
  280
  Допаѓања:
  247
  podobro napravi si ja trojo zadovolstvo tortta otkolku niv isto ti e rabota
   
  На dusica3 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Староседелец

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  971
  Омилен десерт ми е се што има чоколадо. Чоколадна торта, чоколаден колач, чоколадо и сладолед :D
   

Сподели: