Депресија (и како да се справите со истата)

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
Па не вреди... проклета да е осетливоста во мене :D !!! Јас со мерак учев и едвај чекав да дојде испит и да си завршам со тоа, сега и тоа со зор го правам, бидејки оваа година и потешко е и не сакам да расипам просек. Кога ми текне дека можам да го расипам паничам и неможам да учам. До душа, на крај никој нема да ми го гледа просекот но ете ....

натака за работа само врски ќе ти требаат и ајнштај да си ретко дека ќе влезеш ова најискрено ти кажувам.
туку гледај не се замарај многу
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: snowbela

mountian

Полноправен Член
30 јануари 2013
56
29
18
Чекај ова со другаркава не е воопшто сериозен проблем дури и не ни проблем луѓето се такви само ти можеш да го одредиш тоа она како живее и како се однесува мислам твојата реакција е најбитна таа е ништо без твојата реакција.Ако не ти одговара друштвото со некој не му придавај значење и одбегнувај го.Продолжи си со факултетот и морам да ти кажам дека неможеш секогаш во животот да бидеш прва секогаш колку повеќе леташ толку побрзо паѓаш.таква е реалноста.Се надевам дека ти помогнавме и дека ќе успееш во се.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: snowbela

snowbela

Нов член
30 јануари 2013
29
12
3
34
Тркалото се врти еднаш сме горе еднаш долу. Се ми е јасно. Еве се трудам да бидам повторно старата јас насмеана од уво до уво, друштвена, која си го гледа само својот живот .
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Немој да размислуваш непотребни работи. Би било добро да научиш да се набљудуваш самата себе и своите мисли. Замисли дека се гледаш себе од друга перспектива, во психологијата таа перспектива се вика "перспектива на орелот". И кога ќе се фатиш самата себе повторно со истите мисли кои произведуваат паника или слично промени ја темата на мислење или почни да си пееш..во себе, или на глас ако си сама. Важно е исто и да не бегаш од ситуациите во кои ја добиваш таа паника .. Да не си ствараш непотребни стравови. Ќе биде тешко понатака да се ослободиш од тие стравови кога еднаш ги имаш. Ако не си во состојба сама да се справиш со сето тоа би ти препорачала да најдеш професионална помош . Тоа не значи дека си луда,напротив дека си силна и сакаш да си помогнеш самата себеси..тоа му се случува на секој втор..
 

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
Девојко кај и да идеш секој ке ти препиша лекови...Од тоа не можеш да избегаш.
Сите сме имале ваков период...
За почеток исплачи се...Солзите се лек на душата нели?Потоа тргај се што те тера на депресија...
Избегнувај ги лугето кои те тераат на тоа...
Ако не можеш да учиш не учи...
Сега си само ти најважна нели?
Тргни ги црните мисли од главата...Разговарај со родителите,со некоја блиска личност ако е потребно.
 

snowbela

Нов член
30 јануари 2013
29
12
3
34
Аххх повторно ми се вракаат нападите на паника, лошите мисли и депресијата. И кога ми е добро барам нешто да не биде добро. Зошто толку многу размислувам? Ако ова беше така, а не вака. Неможам веќе, несакам со ништо да се замарам, ми здосади вака да живеам :place
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Депресијата не ја гледам како еден вид тага и губење воља за нешто што до вчера ни било омилено за правење. Тоа може да се случи на секој и се случува често. Моменталното нерасположение не значи дека страдате од депресија. Депресијата ја сметам за сериозно пореметување кое треба да се лечи на прав начин.
 

Barney

Нов член
17 април 2013
23
15
3
Највеќе тоа дека бев прва со учење, највеќе поени, високи оцени, секогаш средена, девојка која добива комплименти, на која учењето и е како песна, но другарка ми почна да се прави нешто повеќе, како велат " Опинокот се покондурил " едноставно се дигаше. Не беше истата што ја јас познавав И се набив комплекс дека јас не вредам колку неа и од таму почна се...губење самодоверба, чувство на безвредно девојче. Се повлеков во себе, немав волја за ништо, почнав да станувам песимист и најдобро ми е да седам сама дома :( Плус семејни проблеми, тие проблеми ги имам од поодамна, но се помирив со тоа. Мама ми вели дека луѓето плачат не зошто се слаби туку зошто биле предолго силни.

Не паѓај во депресија за тоа, напротив биди уште повеќе оптимист зашто како што читам, ваљда ме служат очиве :D дека прва си со учење, секогаш средена, девојка која добива комплименти. Кој не би сакал да има таква другарка/девојка :D ? Потсетувај се на убави работи, слушај забавна музика, спортувај нешто , излегувај забавувај се - доволно е да отидеш со некој на кафе да ти помине времето да не мислиш на лоши работи. Апчињата заеби ги секој е способен да си ги надмине своите проблеми, па и ја некад паѓам у тако звани БЕДОВИ али тоа вечерно време ме лупаат најчесто кога легнувам да спијам xD.Ако ти треба разговор слободно обрати ми се :). Убаво имаш пишано траколото се врти ;)
 

monika88

Истакнат Член
1 април 2013
453
645
193
35
Неготино
некаде мислам дека имам пишано ама сепак и тука ќе пишам
кога ќе добиете напади на паника во таква депресивна состојба,повторувајте милион пати во себе дека сте добро,дека не ви е страв од ништо,дека нема ништо лошо да се случи,убав/а си,здрав/а си,твоите се добро,убав е денот,размислувајте позитивно
ова го пишувам од искуство-помага (секој од нас некогаш добил вакви напади и депресивни мисли):)
земетезафатете се со некоја активност,скренето го вниманието на мозокот во некоја насока
вашата потсвест ќе с епотруде тоа да го исполни
ако размислувате во страв и депресивно,тоа и ќе ви се случи
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Photographer