Депилација

Roxelana

Староседелец
13 март 2013
134
277
1,063
Скопје
Депилација со топол восок на цело тело. Првата депилација ми беше на 12 години. Бикче никогаш во живот не сум користела затоа што прилично рано почнав со депилација.
П.с. - И јас сум слушнала тоа за Андолот, но немам потреба затоа што не ме боли. Не е до толку неиздржливо. :D Во план сум да пробам шеќерна.
 

dalmatian

Полноправен Член
2 март 2014
50
12
8
Хохооо во 8 одд ја имав првата депилација и тоа како се викаше бразилска за мојата полуматура сите влакна ми беа извадени.. Издржав некако.Секое лето пред одмор одам на депилација само на нозе,препони и раце,а преку година мислам зима итн. користам бикче,лесно и ефикасно колку толку сепак помага :giggle
 

Yvette

Истакнат Член
26 јануари 2014
144
276
73
Да, се депилирам, се живо депилирам, ама како страшно ме боли, не можам да опишам. До плачење доаѓа работава. :D
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Момци и девојки, се депилирате??
Од кои делови ги отстранувате влакната?
Каква депилација применувате: восочна, шеќерна...?
Кога беше вашата прва депилација, на која возраст?

Никогаш нема да си простам што прв пат во прва година средно со брич си ги отстранив влакната на нозете, само заради тоа што не сакав да и кажам на мајка ми дека треба да се депилирам. Не можам да поднесам влакна, посебно не моите. Се депилирам со ленти или депилаторче :)
 

Ѕид на плачот

Истакнат Член
20 септември 2016
222
113
343
31
Скопје
Лице депилирате? Јас целата се депилирам од веѓи до нозе. несакам ни едно проѕирно влакно да имам, камоли црно, апсолутно ништо. А кога ме мрзи и немам време, си ги гледам влкната и си велам дека наредниот Понеделник ќе се издепилирам, а пошо се депилирам и сама... Неам некои болки, пошо професионално се депилирам, имав салонче, кое што го држев самата јас, депилација и за нокти ми беше. Работев со братучетка, јас депилација, она нокти. Како и да е, лентите не вадат ич, според мене, зависи какво е влакното и која должина е. :) Еднашка веѓите се обидов со ленти да си ги направам, толку се непрактични... :) Што за малце белег ќе си напраев, или јас не знам со ленти, пошо се навикнав со восокче и шпатула.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ѕвездичка

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Лице депилирате? Јас целата се депилирам од веѓи до нозе. несакам ни едно проѕирно влакно да имам, камоли црно, апсолутно ништо. А кога ме мрзи и немам време, си ги гледам влкната и си велам дека наредниот Понеделник ќе се издепилирам, а пошо се депилирам и сама... Неам некои болки, пошо професионално се депилирам, имав салонче, кое што го држев самата јас, депилација и за нокти ми беше. Работев со братучетка, јас депилација, она нокти. Како и да е, лентите не вадат ич, според мене, зависи какво е влакното и која должина е. :) Еднашка веѓите се обидов со ленти да си ги направам, толку се непрактични... :) Што за малце белег ќе си напраев, или јас не знам со ленти, пошо се навикнав со восокче и шпатула.

Јас депилирам. Само еден проблем имам. Моите веѓи никогаш не може да бидат ниту слични, а не пак исти. Имам лузна на левата веѓа, а по салони одамна престанав да одам, затоа што претанки ми ги правеа, а од восокот ми се правеа мали ситни црвени точки кои едвај ми поминуваа. Со ленти имам пробано, ама треба многу да се внимава зошто може лесно да се утне формата :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ѕид на плачот

Ѕид на плачот

Истакнат Член
20 септември 2016
222
113
343
31
Скопје
Јас депилирам. Само еден проблем имам. Моите веѓи никогаш не може да бидат ниту слични, а не пак исти. Имам лузна на левата веѓа, а по салони одамна престанав да одам, затоа што претанки ми ги правеа, а од восокот ми се правеа мали ситни црвени точки кои едвај ми поминуваа. Со ленти имам пробано, ама треба многу да се внимава зошто може лесно да се утне формата :D
Абе види, јас додуша ги цртам, па така исти си ги правам хахаха... Али со кафено моливче, за да не изгледам вештерски настроено. Јас така си ја изебав формата неколку пати, не еднашка... Ехеееј... Особено кога брзам. :) А шом од восокот така ти се правеа црвени точки или восокот не беше чист, или не беше наменет за лице. :) Пошо и мене така, се додека не си го најдов соодветниот. Пошо јас цело лице депилирам.
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Абе види, јас додуша ги цртам, па така исти си ги правам хахаха... Али со кафено моливче, за да не изгледам вештерски настроено. Јас така си ја изебав формата неколку пати, не еднашка... Ехеееј... Особено кога брзам. :) А шом од восокот така ти се правеа црвени точки или восокот не беше чист, или не беше наменет за лице. :) Пошо и мене така, се додека не си го најдов соодветниот. Пошо јас цело лице депилирам.

Ретко која козметичарка внимава на тоа дали восокот е за лице или не. Сигурно тој бил за тело наменет. Ако ти снема некогаш стави си црна маска, исто како со ленти :zelen(star).
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ѕид на плачот

Ѕид на плачот

Истакнат Член
20 септември 2016
222
113
343
31
Скопје
Ретко која козметичарка внимава на тоа дали восокот е за лице или не. Сигурно тој бил за тело наменет. Ако ти снема некогаш стави си црна маска, исто како со ленти :zelen(star).
Хахахаха, пред една година, кога ја пробав као за прв пат маската црна, си купив, се праам фраерка, а не сум знаела дека све живо вади... Како си ги потфатив веѓите, која болка беше тоа при тегнење. Дури и мустакот ми го извади ма :(