Депилација

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
А за сите што не сакаат да експериментираат со куќни рецепти, можат да си идат во салон.
Позади Универзална е, малку се поскапи ама убаво работат.
Јас додуша одамна сум била, мене некако 1500 денари лично за депилација не ми се даваат.Толку беше, не знам дали има промени сега.
 

Trouble

Староседелец
6 март 2012
1,516
2,611
1,123
Депилација на интима, пола нозе и надусници (до сега 3 пати). Пола нозе прибидејќи само до таму имам, тоа депилирам од 2ра средно, интима ми беше срам па со бикче ама се отсрамив и почнав и тоа на депилација до пред летово, летово немав можност за депилација па затоа и нозе и интима и пазуви со бикче и така и си продолжив се до сега (Затоа што си купив професионално од Америка бикче+депилатор за препони, моето ќе откаже кај и да е ама затоа и за мајка ми земав ко демек поклон од таму, ама ќе и го соберам сега, и така не го користи:rofl ) сега на депилација одам само за надусници и да ми ги средат веѓите :D
 

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
Еве имало тема Natenceto :D

Девојки да ве прашам...ви искачаат поткожни влакна бе? како се справувате со нив? правите некои третмани,пилинзи за да спречите нивно појавување? јас цела рани сум по нозеве од нив,не можам а да не ги чепнам кога ќе ги видам (worried)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sugar

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
Пола нозе , интимна и пазуви со египетска (шеќерна) депилација. Порано се депилирав со восок и бев задоволна, ама сега со шеќернава уште подобро и понеболно. Малку е побавно за разлика со восок, ама пак придобивки си има.
 

Natenceto

Староседелец
6 март 2012
1,031
1,193
1,123
Скопје
Пола нозе , интимна и пазуви со египетска (шеќерна) депилација. Порано се депилирав со восок и бев задоволна, ама сега со шеќернава уште подобро и понеболно. Малку е побавно за разлика со восок, ама пак придобивки си има.
Кажи колку пари е таа шеќерната депилација?
 

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
Јас за интимна и пола нозе плаќам околу 1000 ден. А порано со восок доаѓаше некаде 200 до 250 ден поефтино. Така да не е некоја разлика а подобро е. Кожата е помека, внатрешните влакна се ваѓаат(што кај мене беше проблем), и поспоро растат влакната. Исто e добро тоа што не мора да се чека да пораснат убаво влакната за да се депилираат, туку и кратките ги ваѓа.
 

Lollypop

Истакнат Член
26 декември 2012
251
197
143
Нозе,раце,надусници-со ладен восок, препони се уште немам пробано страв ми е,веѓи-топол восок
 

loveme

Нов член
16 мај 2013
22
3
3
27
mak
Пола нозе , интимна и пазуви со египетска (шеќерна) депилација. Порано се депилирав со восок и бев задоволна, ама сега со шеќернава уште подобро и понеболно. Малку е побавно за разлика со восок, ама пак придобивки си има.
sekernata kupuva li se??? i kaj se kupuva???
 

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
sekernata kupuva li se??? i kaj se kupuva???

Јас одам на козметичар,а тие купуваат од афродита сум ги видела пакувањата. Но мислам дека се прилично скупички. Една моја другарка купуваше шеќерна паста, 40 ден во кое пакување има за цели нозе , како калапче изгледа и треба да го размакнуваш дел по дел . Мачно е за сама дома . Е сега има некој си прават дома сами рецепт и мислам дека е полесно така домашно.

Еве еден рецепт што најдов на нет.
Состојки:
2 чаши кафеав шеќер
1/4 чаша вода
1/4 чаша сок од лимон

Постапка:
Помешајте ги состојките во еден сад и загрејте ги над силен оган. Постојано мешајте ја смесата за да не загори. Загревајте се додека шеќерот не се растопи комплетно и се претвори во леплива, карамелна течност.
Потоа оставете ја смесата да се олади до температура која ќе биде поднослива за вашата кожа. Намачкајте ги нозете, нанесувајќи ја смесата во правец на растење на влакната, а потоа употребете ленти за отстранување исто како што правите и со купечкиот восок.
Остатокот од смесата соберете го во пластичен сад и ставете го во ладилникот, кога повторно ќе Ви затреба само загрејте ја смесата.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: loveme

loveme

Нов член
16 мај 2013
22
3
3
27
mak
Јас одам на козметичар,а тие купуваат од афродита сум ги видела пакувањата. Но мислам дека се прилично скупички. Една моја другарка купуваше шеќерна паста, 40 ден во кое пакување има за цели нозе , како калапче изгледа и треба да го размакнуваш дел по дел . Мачно е за сама дома . Е сега има некој си прават дома сами рецепт и мислам дека е полесно така домашно.

Еве еден рецепт што најдов на нет.
Состојки:
2 чаши кафеав шеќер
1/4 чаша вода
1/4 чаша сок од лимон
Постапка:
Помешајте ги состојките во еден сад и загрејте ги над силен оган. Постојано мешајте ја смесата за да не загори. Загревајте се додека шеќерот не се растопи комплетно и се претвори во леплива, карамелна течност.
Потоа оставете ја смесата да се олади до температура која ќе биде поднослива за вашата кожа. Намачкајте ги нозете, нанесувајќи ја смесата во правец на растење на влакната, а потоа употребете ленти за отстранување исто како што правите и со купечкиот восок.
Остатокот од смесата соберете го во пластичен сад и ставете го во ладилникот, кога повторно ќе Ви затреба само загрејте ја смесата.

fala