1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Дали секој живот е еднакво вреден?

Дискусија во форумот 'Философија' започната од Реми, 8 март 2013.

 1. Ouroboros

  Ouroboros Полноправен Член

  Зачленет на:
  4 март 2013
  Мислења:
  37
  Допаѓања:
  10
  Баш така, но тоа е повеќе прашање на околината, да замислиме колку вредат животите, отколку еден живот, можеби повеќе би било поважно значењето на сите нас отколку, како поединци. Мислам дека вкупниот збир значи многу а како поединци сите сме никој и ништо...
   
  На MoonFairy му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Anakin

  Anakin Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  869
  Допаѓања:
  977
  Ова од некаков етички аспект ако се одговара тогаш да , секако дека сечиј живот е подеднакво вреден. Кога една индивидуа се раѓа нејзината вредност е подеднакво иста како и било која друга на планетава. Е , со самото раѓање човекот стекнува одредени статуси- наметнати ...и наеднаш едната станува принц а другата роб- дали подеднакво им се вреднуваат животите ? ! Не ! Шо значи антрополошки да, тоа е тоа , а понатаму се е наметнато од еден мал милион фактори на човештвото.

  пс. она на Саладин статусот добро се совпаѓа у по сензитивната и затскриената поента на прашањето.
   
 3. Struggler

  Struggler Староседелец

  Зачленет на:
  19 јануари 2013
  Мислења:
  1,755
  Допаѓања:
  1,002
  Животот со самото раѓање е ИСТ, но постапките го прават помалку вреден или повеќе. Затоа ги земам за пример особено оние криминалцине затоа што е најлесен пример.

  Зошто секогаш "главниот" има луѓе кои го штитат, дури и ќе примат куршум за него?

  Сигурно затоа што е поважен животот на шефот отколку на тој работникот/телохранителот што го чува.


  Зошто кога ќе умре некој човек го оплакуваат сите познаници,пријатели и и роднини, а не цела државата или некој град?
  -Како одговор на прашање е ова: Во С.Кореја кога умре тој претседателот нивни, го оплакуваше цела држава ронеше солзи кој вистински кој не, не е битно ама ете се покажаа на дело.
  Кај нас кога почина Борис Т. сите го оплакувавме.
   
 4. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Теоријата кажува дека секој човек вреди подеднакво. По ништо не сум јас различен од Бил Гејц. Имам очи, имам коса, имам уста, знам да зборувам, се движам, имам физичка сила, психичка, има и тој. Би требало да вредиме исто.
  Но дали?
  Дали јас и Бил Гејц имаме иста вредност во очите на другите? Секако дека не...
   
  На steppenwolf му/ѝ се допаѓа ова.
 5. steppenwolf

  steppenwolf Староседелец

  Зачленет на:
  12 декември 2012
  Мислења:
  335
  Допаѓања:
  489
  Гејтс* :zelen

  Сигурен сум дека не постои човек на планетава кој еднакво го вреднува човечкиот живот. Се разбира дека животот на твоето семејство има најголема вредност за тебе од твоја перспектива, потоа следуваат пријателите и познајниците, потоа луѓето од твојата најблиска околина (заедница). Никој овде нема да се потресе од смртта на некој од Сибир, никој овде нема да изгуби ни тронка сона поради тој рандом Русин, пример давам. Затоа во ситуација на војна (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ongoing_military_conflicts), колку е бојното поле географски поблиску до тебе и луѓето кои ти значат, толку си позасегнат.

  Нема ништо лошо ако си признаеме дека не го вреднуваме човечкиот живот подеднакво. :)
   
  На Arkantos му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  dystopian
  Срам да ми е на печатната грешка, ај ќе ми прогледате низ прсти се случува :)
  А тоа сакав да го кажам со постов, дека не се вреднуваат исто човечките животи. И не се срамам да признаам дека не ги вреднувам исто.
   
  На steppenwolf му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Мирче_мкД

  Мирче_мкД Истакнат Член

  Зачленет на:
  25 јуни 2012
  Мислења:
  173
  Допаѓања:
  121
  Прво се залетав да одговорам со НЕ, но потоа подзастанав. Сеа сфаќам дека прашањето е доста дискутабилно, а можеби и не заслужува одговор. Т.е треба да ги оставиме работите така како што се. Мислам, можеме да правиме разни спореби, рангирања. Може да започнеме од стадиум кога човекот се раѓа или пак кога ке достигне некоја средна граница на живот. Прашањево како и да е го сфаќам како услов чиј одговор би влијаел на тоа дали одредена личност има право на живот или не (нека ме поправи авторот ако погрешно целам). Бидејќи ако ги споредуваме животите на веќе починати личности, доста лесно е да кажеме кој што придонесол и дали на мнозинството би му било дека тој човек живеел или не.
  Притоа, доколку правиме муабет за личности кои своевремено егзистираат неможеме да повлечеме линија и да пресудиме. Мизерниот живот на некого може да се претвори во инспирација да создаде нешто маестрално, високото знаење на некој благороден научник може да се осврне кон деструктивни цели, скитник може да ви го спаси/промени животот.. Разбирате? Токму во тоа е совршенството, во хаосот, во динамиката. Што дека ако се оди во точно предвидена насока, позната шема, очекувани резултати ? Различноста е тоа што го прави животот интересен за набљудување, богато место за собирање идеи од секој можен домен.
  Затоа како и што реков на почетокот, на ова прашање не треба да се даде никаков одговор.
   
 8. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Секој поединец најмногу си го вреднува сопствениот живот, понатаму оној на децата, блиските, можеби понекој пријател или родбина. Што е и нормално, ако човек нема никаква интеракција со друг човек - што ќе вреднува!? Нечија смрт би била само апстрактна појава, бројка или наслов во весник. Интелектуално секако, може да се разглаба дали ликот кој со Кининот спасил милиони е побитен од рандом лик или рандом војсководец, спортста, филмска дива...

  Твојот живот не е вреден?!
  Да не се зачлени во некоја секта? :D
  Му е гајле и на `македонецот` за жртвите на езерото и на `американецот` за сенди хук ама баш она ептен, несоница владее...
  Надвор од фамилија и по некој поблизок пријател - се е друго апстракција, што е и нормално, не може некој емоционално да се ангажира за тотален странец па макар и колку да се декларира како припадник на иста заедница.
  Затоа што тоа е замислена заедница со многу малку допирни точки меѓу декларираните членови на истата.
   
  На MoonFairy му/ѝ се допаѓа ова.
 9. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Не. И тоа почнува од тоа што не се раѓаме еднакви и не се развиваме во исти единки. Живот на некој од чии што одлуки/постапки зависат повеќе животи е повеќе вреден.
   
 10. BioTrpe

  BioTrpe Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 октомври 2015
  Мислења:
  252
  Допаѓања:
  173
  Животот претставува душата во телото, а не телото т.е. физичкиот изглед. Секое растение, животно, човек имаат еднакво вреден живот. И Хитлер и Ганди имале иста душа, но влегле во различни тела со скроз различни карактеристки за да го спознаат светот и од таа страна.
   

Сподели: