1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Дали секој живот е еднакво вреден?

Дискусија во форумот 'Философија' започната од Реми, 8 март 2013.

 1. BioTrpe

  BioTrpe Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 октомври 2015
  Мислења:
  252
  Допаѓања:
  173
  Но гледано од човекова недоволно развиен перцепција секако дека не. Бидејки ние го вреднуваме нивото на интелигенција, парите, угледот, кои немаат ама никаква додирна точка со еднаквоста на животот односно душата, бидејки таа е животот, телото кое го поседуваме сега не, исто како што ти си животот а кучата во која што живееш не е.
   
 2. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  731
  Допаѓања:
  121
  Нема разлика сите сме исти
   
  На BioTrpe му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Stojne

  Stojne Староседелец

  Зачленет на:
  29 јануари 2015
  Мислења:
  380
  Допаѓања:
  128
  Да.Сите се бориме за подобро.Подобар живот,подобра иднина за нас,а штом можеме да направиме нешто и за нас,тогаш знаеме и можеме и за оние околу нас.
  Дури и лицата со некој „недостаток“ се борат,и тие со неизлечиви болести се борат.
   
 4. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,725
  Допаѓања:
  882
  Подобро од Вилијам Блејк, канонизиран како светец во E.G.C., не може да биде кажано:

  „Let the Priests of the Raven of dawn, no longer in deadly black,
  with hoarse note curse the sons of joy.
  Nor his accepted brethren whom, tyrant, he calls free;
  lay the bound or build the roof.
  Nor pale religious letchery call that virginity,
  that wishes but acts not!


  For every thing that lives is Holy!

  - The Marriage of Heaven and Hell, William Blake
   

Сподели: