Дали национализмот е штетен?

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
А национализмот да се замени со родољубие? Мислам дека кога ова ќе се случи, многу повеќе луѓе искрено ќе си ја засакаат сопствената држава и народ. Практикувај го своето, почитувај го туѓото, тоа е моето мото за темава.

Не може да постои родољубие надвор од родот т.е. крвната врска која ја имаш со одредена раја, екстензија на цела замислена целина како `народ` не само што е невозможна туку се граничи со лудило. Прифатено лудило, но сепак лудило :) Бикоз Трпе од Делчево не ти е род, не го познаваш, никогаш нема да го запознаеш, ако умре нема ни да дознаеш ни да тажиш, свеједно ти е... или било кој од цца. 1 милион раја кои ги сметаш за сонародници...
Нит можеш да сакаш милион раја ниту ништо, сето е тоа глупост и брејнвош. Јас не познавам човек кој воспоставил емоционална врска со повеќе од 20 лица, дури и тоа е реткост.
Глобален тренд било тоа, сеуште е иако може нешто помалку од порано кога милиони се пријавувале за да ги хранат топовите во ратот, првиот оној со ровови и стаорци...во Јапан наводно уште се ложат на такви срања...

Не, тоа е второто полувреме. Треба да се вратиш малку поназад.

Јасеновац и градишка стара, постои и песничка ја има на јутјуб :ladno
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: existence

Io Sono

Староседелец
27 јуни 2015
422
431
673
A Galaxy far, far away...
Затоа што се изјасни дека национализмот не бил штетен, сакав да му појаснам какви убавини на светов има донесено истиот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: scarstone

scarstone

Староседелец
15 април 2013
22
25
603
Не може да постои родољубие надвор од родот т.е. крвната врска која ја имаш со одредена раја, екстензија на цела замислена целина како `народ` не само што е невозможна туку се граничи со лудило. Прифатено лудило, но сепак лудило :)

Шознам, мене поголемо лудило ми е да мислам дека сум нешто посебно и заслужувам предност и посебни права пред сите други благодарение на местото кадешто сум се родила. Исто така прифатено. А, љубовта, во овој денешен материјален свет, не ми е ни чудно што се смета за лудило. Плус тоа, има разни видови на љубов коишто се манифестираат на разни начини и имаат различен интензитет. Да си ја сакаш мајка ти и да си го сакаш народот не е баш исто.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Шознам, мене поголемо лудило ми е да мислам дека сум нешто посебно и заслужувам предност и посебни права пред сите други благодарение на местото кадешто сум се родила. Исто така прифатено. А, љубовта, во овој денешен материјален свет, не ми е ни чудно што се смета за лудило. Плус тоа, има разни видови на љубов коишто се манифестираат на разни начини и имаат различен интензитет. Да си ја сакаш мајка ти и да си го сакаш народот не е баш исто.

Каков вид на љубов е тој кон `народот`, дај објасни да видиме како се манифестира тој филинг, коју поруку шаље, дали е тоа тивка платонска љубов, забранета љубов (како кон роџаци, предмети или истополови особи :D) love that dare not to speak it`s name :kafe, дали е тоа љубов како кон милениче, каде се границите на возљубениот ентитет, дали е тоа Солун или Ќустендил или пак се протега и кон дијаспората, каков е односот кон мелези дали тогаш љубовта е половична или зависи од случај до случај...
 

Io Sono

Староседелец
27 јуни 2015
422
431
673
A Galaxy far, far away...
@Outrider, дали чувствуваш било каква припадност кон одреден народ? Или се дефинираш како граѓанин на светот или нешто слично? Сакам да те прашам нешто друго де, почнувам конверзација :)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
@Outrider, дали чувствуваш било каква припадност кон одреден народ? Или се дефинираш како граѓанин на светот или нешто слично? Сакам да те прашам нешто друго де, почнувам конверзација :)

Не е страшно де, јас сум си на јасно сам со себе одамна :)
Апсолутно не осеќам никаква припадност кон ниту еден народ, нација, етникум или било што слично.
Не се дефинирам како граѓанин на светот пошто светот не дели граѓанства и не е политичка целина за да може да дели. Во светот се и Конго, Сауди Арабија, Северна Кореја, Сахара, Антарктик, Арктички острови, Гренланд и многу непријатни места така да не би сакал да сум на тие места, али воглавно осеќам некој недефиниран респект према планетава.

Јас сум јас, каков што сум се створил или ме створиле околности во сите овие години и разни места на живеење, книги, музики, филмови, идеологии, стрипови, трагедии и радости, сето она од кое се состои мозаикот наречен човечки карактер или ако сакаш повеќе - содржината на еден човек.
Како таков, склон сум да се здружам на доброволна основа или да се идентификувам со било која група на особи со повеќе од 2 члена/членки :zelen со кои делам заеднички интереси, радости и цели. Слободна, доброволна и сосема природна асоцијација.
Тоа што сум се родил тука е случајност, како шо сум случајно 184цм висок или темно-смеѓ или шо не сум жолт или црнец него белец и во тие ствари не сум имал никакво влијание, скраја да е да се `гордеам` со нешто за кое не сум придонел лично...

Со трпе од делчево не делам ништо(smoke)така да, освен некоја хуманистичка црта (не е добро трпе да умре, да го ограбат, силуваат или да го осакатат) не ме интересира трпе ич...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Io Sono

Io Sono

Староседелец
27 јуни 2015
422
431
673
A Galaxy far, far away...
Damn, од сите работи што ги кажа остана да ми боде очи дека си 1cm повисок од мене :rofl
Горе-долу очекуван одговор ми даде само сакав да се изјасниш пред следното прашање (нема награда за точен одговор да расчистиме одма): дали во случај на агресија во кој припадниците на твојот народ (агресорот нема да го интересира твојот поглед на светот) се изложени на геноцид, би имал заеднички чувства со тој народ или би кулирал у стилот ме боли Трпе за Трпе од Делчево?
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Damn, од сите работи што ги кажа остана да ми боде очи дека си 1cm повисок од мене :rofl
Горе-долу очекуван одговор ми даде само сакав да се изјасниш пред следното прашање (нема награда за точен одговор да расчистиме одма): дали во случај на агресија во кој припадниците на твојот народ (агресорот нема да го интересира твојот поглед на светот) се изложени на геноцид, би имал заеднички чувства со тој народ или би кулирал у стилот ме боли Трпе за Трпе од Делчево?

Припадниците на мојот народ? Не постои мој народ.:)
Геноцидот е зло, како на пример педофилија или силување или поединечно убиство и како таков е неприфатлив.
Не би можел да шпекулирам што и како би се случувало во случај на појава на геноцид, малку веројатно сценарио, идеално би било секоја фамилија да си има оружје и секој реон да може да се огранизира и да се брани, пошто војската и полицијата не одбраниле никого од геноцид до сега, тоа е мит.
Ако биде нападнато моето семејство или било кој член од доброволна група во која би припаѓал, многу нормално дека ќе ја бранам. Не поради некои недоквакани теории туку поради напад на особи или група особи кон кои сум емоционално ангажиран, делам исти интереси, сум кршел леб заедно :cool:

Повеќе е веројатен мал, ограничен рат помеѓу качаци и хунзи на оваа територија, како што се деси еднаш, а можно е да се деси пак.
Е сеа во случајов не можам да сум потполно искрен, ниту во риал лајф ниту во виртуела што навистина мислам околу тоа пошто ќе останат опашки, без разлика колку и фактите да се на моја страна...

И тебе ич не те боли за трпе, трпе може умира во трошна куќичка вечерва во тешки болови а ти си кулираш во иноземство, тоа е природно...али само ако акне геноцид е онда ќе му ебааме матер на душманот. Пошо смрт од непријателски метак е различен од смрт од рандом болештина, немаштија, очај, мизерија, разочараност, заебана дијагноза, паѓање од скеле и милион други причини кои не се сметани за душмани...