Дали би одбрале вечен живот - бесмртност?

Дали би одбрале вечен живот?


  • Вкупно гласале
    37

Blueberry

Староседелец
12 февруари 2012
210
158
1,043
Скопје
Дали би сакале да живеете вечно? Кога би можеле да бирате, колку години би сакале да имате засекогаш?
 

coaxial01

Нов член
3 ноември 2013
4
0
1
127.0.0.1
Не, бидејќи животот станува досаден...
Би било да ако не би остарел,иста висина, сила...
Би живеел 700 години , само да ја видам технологијата во иднина :D
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,850
1,153
Јест да се многу интересни овие вампирски приказни од типот : The vampire diaries, The originals, True blood ама ја расипаа младинава. Веќе не знаат да разликуваат фикција од реалност....

И он - топик, НЕ не сакам :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 990Freak

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
Зошто би сакала? Да ги надживеам сите мои најсакани и да талкам сама , тажна низ вечноста... никако.
Доволен ми е еден живот, вечноста се надевам е после она што се нарекува смрт, каде душите на сите згаснати тела си одат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky and melpomena

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Лесна работа, само треба да се прифатат Исус, Моше или Мујо како спасители кои во нивната понуда имаат пакет наречен вечен живот.
Нешто слично и кај Буда ама таму има рециклажа на душата...има и секуларни верзии со замрзнување лешеви, исхрана со малку калории и зелен чај, нанотехнологија и копи пејст на содржината на мозокот на хард диск па после во виртуелен вечен живот, ко Матрикс ама без Морфеуси и Неовци внатре. Или кат пејст во ново тело од анонимер донор. Но се тоа е сеуште во рамките на секуларната митологија...

Може некои секти имаат поатрактивни понуди.:pusi