Втора светска војна и Хитлер

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
нема врска болдот ми е случајно така ставен несакав ништо да нагласам.. а иначе за патриотизам ја сум најголем противник на фејсбук патриоти и на форумските патриоти...си иам ја многу пати докажано за државава ич гајле ти да си немаш...а за тоа голем човек нормално дека можеш да си кажеш кој сакаш дека е голем човек..ја само му напоменав дека не е у ред да пише дека Хитлер бил голем човек..а иначе за твоиве ставови и поделби што ги спомнуваш шо да ти кажам.. да беа помалце ко тебе може и ке напраевме нешто у државава..
Моите ставови си се мои ставови и тебе ич не треба да те засега тоа. Ти кажав, ни ти, ни било кој не може да ми кажува за моите ставови и гледишта. Ако ти пречи игнорирај, а да очекуваш дека јас ќе го сменам мислењето поради тебе или било кој, гадно си се излажал. Туку ај кажи ми, зошто НЕ може Хитлер да се спомне како голем човек, а други некои кои убивале и повеќе од него може?
 

Hexasto

Истакнат Член
16 февруари 2012
1,095
1,635
113
Македонија
Моите ставови си се мои ставови и тебе ич не треба да те засега тоа. Ти кажав, ни ти, ни било кој не може да ми кажува за моите ставови и гледишта. Ако ти пречи игнорирај, а да очекуваш дека јас ќе го сменам мислењето поради тебе или било кој, гадно си се излажал. Туку ај кажи ми, зошто НЕ може Хитлер да се спомне како голем човек, а други некои кои убивале и повеќе од него може?
aма ја не ти реков да смениш мислење...ти пишав дека не е у ред да имаш таков став и тоа е тоа..ја ова шо го пишав е сосем нормално и оправдано кај 90% од светскава популација..а иначе ја не реков дека само Хитлер убивал, имало и многу други нормално..а шо да има или да се приклучат и евреи на форумов, како би се чувствувале они коа би читале ова а ? ..ја мислам дека не би било у ред..али Хитлер се спомна у темава и затоа за Хитлер збориме..да беше темава за Милошевиќ исто ке пишев дека е убиец и дека многу страдања му донесе на сопствениот народ и дека не е у ред да се воздигнува и тоа е тоа..
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
aма ја не ти реков да смениш мислење...ти пишав дека не е у ред да имаш таков став и тоа е тоа..ја ова шо го пишав е сосем нормално и оправдано кај 90% од светскава популација..а иначе ја не реков дека само Хитлер убивал, имало и многу други нормално..а шо да има или да се приклучат и евреи на форумов, како би се чувствувале они коа би читале ова а ? ..ја мислам дека не би било у ред..али Хитлер се спомна у темава и затоа за Хитлер збориме..да беше темава за Милошевиќ исто ке пишев дека е убиец и дека многу страдања му донесе на сопствениот народ и дека не е у ред да се воздигнува и тоа е тоа..
Сеа ми млатиш празна слама и се обидуваш да ми продаваш топла вода за муда. „...ти пишав дека не е у ред да имаш таков став“, а претходно ми велиш „ама ја не ти реков да смениш мислење“. Според кои светски стандарди ти оценуваш нечии ставови де те молам просветли ме? Е што сеа ако има евреи, забрането е да се зборува за Хитлер? А што ако има некои роми на форумов (зашто во хумор се исмејувани до максимум)? Другар, тие евреи ако ги има на форумов не треба воопшто да им пречи ако некој му се восхитува на Хитлер. Само поради нив ли треба да е тоа забрането? Според твојов пример тогаш забрането е да се спомне и Че Гевара зашто ако има американци на форумов може да ги повреди. Искрено, ми смачи. Не ти одговарам повеќе оти мене си ми тапа.
 

Hexasto

Истакнат Член
16 февруари 2012
1,095
1,635
113
Македонија
Сеа ми млатиш празна слама и се обидуваш да ми продаваш топла вода за муда. „...ти пишав дека не е у ред да имаш таков став“, а претходно ми велиш „ама ја не ти реков да смениш мислење“. Според кои светски стандарди ти оценуваш нечии ставови де те молам просветли ме? Е што сеа ако има евреи, забрането е да се зборува за Хитлер? А што ако има некои роми на форумов (зашто во хумор се исмејувани до максимум)? Другар, тие евреи ако ги има на форумов не треба воопшто да им пречи ако некој му се восхитува на Хитлер. Само поради нив ли треба да е тоа забрането? Според твојов пример тогаш забрането е да се спомне и Че Гевара зашто ако има американци на форумов може да ги повреди. Искрено, ми смачи. Не ти одговарам повеќе оти мене си ми тапа.
не не у хумор има вицови за се и сешто, а за Че Гевараааааааа од Хитлер до Че Гевара има ехееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееее не мешај баби и жаби..мене ми е гајле за твоите ставови на крај краева не е Кока Кола тоа па со инка у глава памет човек да може да ти стаи...а инаку за ова со пишувањево и мене ми здосади арно ти текна да престанеш да дробиш, обично со луѓе ко тебе не праам многу многу муабет ама ете интернет ова она и неможеш да ги избегаваш...
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
искрено и јас погрешиви направи нернамерна грешка напишавголме човек наместо голем економист и ја прифатив грешката исе извинив, носепак неминовен е фактот дека хитлер направил огромен економски прогресс...во 1932 германија ималанегативе бдп( види мојата слика на другата страна) додека во следнат година да излези од негативен и да направи раст од неколку проценти .тоа е скок од речисис 10 проценти засамо година две.. ти како економист те молам да ми објасниш колку е лесно тоа? пошо јас врска немам од економија и онака само лупам.. и кажими во поновата историја на кој друг му има успеано тоа?

и само да се дополнам не разбрав кои се критериумите кои треба да се исполнат за некојда биди означен како голем човек?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
искрено и јас погрешиви направи нернамерна грешка напишавголме човек наместо голем економист и ја прифатив грешката исе извинив, носепак неминовен е фактот дека хитлер направил огромен економски прогресс...во 1932 германија ималанегативе бдп( види мојата слика на другата страна) додека во следнат година да излези од негативен и да направи раст од неколку проценти .тоа е скок од речисис 10 проценти засамо година две.. ти како економист те молам да ми објасниш колку е лесно тоа? пошо јас врска немам од економија и онака само лупам.. и кажими во поновата историја на кој друг му има успеано тоа?

и само да се дополнам не разбрав кои се критериумите кои треба да се исполнат за некојда биди означен како голем човек?

Ќе се помачиш малку за да дознаеш. Гледаш јас сношти до 3 прашував па не дознав, ти одма сакаш да дознаеш. Hexasto си има светски стандарди за тоа.

Да се надополнам на Jackal. Хитлер изнаоѓа начин како да ја извади Германија од големата криза во 29-та така што сите ги вработува во фабрики за оружје и муниција. Како тогаш народ кој мизерувал и уште малку ќе пропаднел не би слушал некој кој ги извадил од мизеријата?
 

Hexasto

Истакнат Член
16 февруари 2012
1,095
1,635
113
Македонија
абе ајде пак со Хитлер...не сум ја тука да кажувам кој се критериуми да биде прогласен или да не биде...само мислам дека човек кој ја почнал војната во Европа и во која се загинати милиони луѓе не е у ред да се каже дека бил голем..па он ја извадил Германија од дупката во која била али после тоа ја пика у 10 пати поголема..они до ден денес плаќаат репарации и оштети заради 2рата светска војна, 30 години беа поделени и илјадници семејства беа разделени едни во Источна други во Западна Германија..и не коментирам више дефинитивно на темава пошто погрешно ме сфативте..
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Хитлер не бил голем човек, бил паметен.. Неговото -"Човек е како овца потпали го со религија и национализам и слепо ќе те следи" ден денес уште важи на жалост. Еднинственото нешто што било "позитивно" е економскиот прогрес на Германија и зауздувањето на тогашната хиперинфлација која беснеела низ Германија. Но лично јас го памтам како еден од најблудните, најзлобните луѓе во историјата на човештвото.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin, Ikac and Hexasto

hitbyaplane

Нов член
7 април 2012
14
5
3
Da Hitler bil pameten covek no shto bi bilo ako ne im go napravel toa na evreite?tie bi vladele so svetot bi postoela eden pravec judaizam.ne go opravduvam shto ubil tolku lugje, isto mnogu lugje ubil 'nashiot golem' Aleksandar Makedonski i mnogu mnogu drugi kralevi, vojskovotci i sl i sl.
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Da Hitler bil pameten covek no shto bi bilo ako ne im go napravel toa na evreite?tie bi vladele so svetot bi postoela eden pravec judaizam.ne go opravduvam shto ubil tolku lugje, isto mnogu lugje ubil 'nashiot golem' Aleksandar Makedonski i mnogu mnogu drugi kralevi, vojskovotci i sl i sl.
убав ти е муабето за убивањето од страна на александар и други војсководци ... сите убивале низ историјата само некои ги глорифицираме , некои ги мразиме ама сите уствари убивале .. тоа е заебаното во историјата. ако гледаш александар македонски убил можеби и појке луѓе од хитлер ама добив колкав споменик и никој не се бунеше, демек наш е си можиме.а ако германците напреја споменик на хитлер замислете шо кесе дешаваше...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Брида