1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Верување во Бог

Дискусија во форумот 'Религија' започната од The Tramp, 13 септември 2012.

 1. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,723
  Допаѓања:
  880
  Парадокс ами како...
  „The initiate is well aware that his instruction will be misinterpreted by malice, dishonesty and stupidity: and not being omnipotent, he has to acquiesce in the perversion of his precepts. It is apart of the game.“
  - „од силите кои владеат моментално со Земјата“ :)

  P.S. Не можеш да избегаш од она што си, провејува Ошо и Гурџи насекаде... кој ќе ве трпи сеуште со вашите „мудри досетки“.
  Но ново време, дозволено е :)
   
 2. -alf-

  -alf- Староседелец

  Зачленет на:
  28 август 2015
  Мислења:
  225
  Допаѓања:
  82
  Кој е тој Ѓурџи ?
  Знаеш дека не читам книги , ама за тебе тоа е несватливо, знам.
  Не се труди да ми одредиш духовно место, секојпат е различно.
  И јас се откажав од тоа.
   
 3. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,723
  Допаѓања:
  880
  И те како е сфатливо - се познава по разговорите дека не читаш книги. Јас само велам дека треба да се читаат книги за да не заглави некој во бесконечен loop...

  Најлесно е да се откажувате и да глумите мистици... глумете, не велам не - што можете, тоа правете.
  Како беше: не може да даде тој што нема, не може да правиш нешто ако не си способен да го правиш :)

   
 4. pozdrav eden topol

  pozdrav eden topol Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 ноември 2017
  Мислења:
  606
  Допаѓања:
  345
  Лелеееее..кои филозофии..а кој веруваше во бог!??:pusi
   
 5. -alf-

  -alf- Староседелец

  Зачленет на:
  28 август 2015
  Мислења:
  225
  Допаѓања:
  82
  Полесно ви е да прифатите дека постојат сили кој владеат со земјата и нивниот пратеник Аиваз, отколку било што друго.
  Цццццц..:kafe
   
 6. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,723
  Допаѓања:
  880
  Се започнува во човекот со верување изградена врз доверба...
  Во минатото беше заменета со заплашување и страв која раѓаше насилно верување во догми...

  И денес човекот започнува со надеж! Со верување дека нештата се такви какви што тој во тој момент ги разбира и согледува...
  Но денес го учиме човекот дека со текот на времето, ако се надминува себе си - ќе му се промени сликата за светот и за самиот себе - а со тоа и неговото верување ќе премине во знаење, кое ќе роди ново верување и нова надеж...

  Дали да се верува во Бог како што е даден во старо-еонските религии? Јас не верувам дека постои такво нешто кое што има премногу човечки особини, како во грчките легенди и митови за боговите...
  Богот се изнервирал и го понел гнев... say what? :)

  Дали да се верува дека ова е само концепт на бог како една искра на едно дамнешно разбирање на една форма на божественост на нешто непоимливо за човечкиот ум под Бездната? Можеби може да се верува во тоа... но сепак, ако не се надмине... ништо.
   
  #226 Хептаграм XI, 27 јули 2018
  Последна промена: 27 јули 2018
 7. -alf-

  -alf- Староседелец

  Зачленет на:
  28 август 2015
  Мислења:
  225
  Допаѓања:
  82
  Како што децата имаат потреба од родител додека пораснат, така и луѓето имаат потреба од богови...додека духовно не созреат.
   
 8. Stojne

  Stojne Староседелец

  Зачленет на:
  29 јануари 2015
  Мислења:
  378
  Допаѓања:
  126
  Ne veruvam vo Gospod. Zatoa sto tie sto pravat loso ne se kazneti, a stradaat pogresni luge. Nema pravda, vo ovoj svet poln so losotija, sto mislam deka nie, lugeto(opsto) ce pocneme da se davime megu sebe i oci da si kopame edni na drugi. Losotijata ne zapira, neznam do koga toa ce trae.
   
  На antonio му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,079
  Допаѓања:
  788
  Додека не сфатиш дека ,,доброто" и ,,злото" постојат само како нечива перцепција и немаат никаква врска со Господ.
  Ако тоа не го разбереш во оваа инкарнација, тогаш ќе живееш со убедувањето за неправеден свет.
  Ако имаш идеја за која сметаш дека е ,,праведна" треба самата да се бориш да ја пласираш пред останатите со цел да стане дел од нивната перцепција а не да чекаш некое надприродно битие да го стори тоа.
  Господ што нештата ги дели на ,,праведни" и ,,неправедни" е апсурд, бидејќи според особините треба да биде апсолутно битие, а праведноста и неправедноста се терминологии што и припаѓаат на дуалноста. Апсолутното нема дуални карактеристики. Реалноста или Постоењето се како пирамида, на врвот е апсолутноста, на дното е релативноста. Тие се една целина, но од врвот можеш да видиш (Разбереш) повеќе нешта одколку од основата. А кога ќе ги разбереш, повеќе не се погрешни, неправедни, лоши, бидејќи имаат намена, цел зошто постојат и покрај тоа што таа цел не се гледа од ,,пониските" слоеви на Постоењето.
   
  #229 Abraxas, 14 април 2019
  Последна промена: 14 април 2019
 10. -alf-

  -alf- Староседелец

  Зачленет на:
  28 август 2015
  Мислења:
  225
  Допаѓања:
  82
  Ako ne mozes da go promenish svetot , moses da se promenis sebesi...na primer da gi smenish "naocharite".Ne e sve taka crno! :)
   
  На Ballet is my life му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: