1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Верувате ли во сонови?

Дискусија во форумот 'Спиење и сонови' започната од X_Men_, 19 февруари 2012.

 1. Stojne

  Stojne Староседелец

  Зачленет на:
  29 јануари 2015
  Мислења:
  378
  Допаѓања:
  126
  Ретко да ми се остварувало нешто.Минатото лето сонував гробишта и тоа значело дека ќе умрел некој од семејството.И другиот ден стварно почина дедо ми.
  Друго не ми се остварувало од сонуваното.
   
 2. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  И во право е. Секој сон има некакво значење, ама е далеку од тоа дека соновите имаат пророчки значења... Повеќе би рекол дека сонот е дијагноза на животот... да сме кабожни добро да го разбираме симболичкиот јазик кој ни го налага нашата индивидуа (оти не сум застапник на фројдовците што имаат еднаш, засекогаш дадени симболи, или пак Јунг што ќе бара архетипски начела), животот ќе ни биде веј мач бедр...
   
 3. Marijaaa

  Marijaaa Истакнат Член

  Зачленет на:
  30 мај 2015
  Мислења:
  65
  Допаѓања:
  116
  Не се согласувам целосно, според мене мислам дека сонот претставува одраз на она најмногу што си мислел во текот на денот, небитно дали свесно или потсвесно.
   
 4. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Го кажа истото она што јас ти го реков... само што јас реков дека соновите имаат значење, затоа што можат да „дијагностицираат“ некоја твоја загриженост, мисла...
   
  На Prashina му/ѝ се допаѓа ова.
 5. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,183
  Допаѓања:
  2,248
  Не секој сон е вистина всушност нема тука што да се верува, а треба правилно да се протолкува (исто ко да си гледаш на кафе) па сега колку ќе се исполни зависи од самата личност колку ќе го поврзе сонот со реалноста истото е и со гледањето на кафе.
  Во кратки црти се е до психа. :)
   
  На Stojne му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Stojne

  Stojne Староседелец

  Зачленет на:
  29 јануари 2015
  Мислења:
  378
  Допаѓања:
  126
  Така е.А и ако е некој премногу задлабочен и се замара секој сон што значи,паметот се растргнува.:(
   
 7. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,460
  Допаѓања:
  14,377
  Кога сонувам дека се искачувам секогаш ми се случува некој успех,среќа.
  Кога сонувам дека се симнувам,секогаш се разболувам или имам некоја непријатна ситуација.
   

Сподели: