1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Верувате ли во сонови?

Дискусија во форумот 'Спиење и сонови' започната од X_Men_, 19 февруари 2012.

1. Stojne

Stojne Староседелец

Зачленет на:
    29 јануари 2015
    Мислења:
    378
    Допаѓања:
    126
    Ретко да ми се остварувало нешто.Минатото лето сонував гробишта и тоа значело дека ќе умрел некој од семејството.И другиот ден стварно почина дедо ми.
    Друго не ми се остварувало од сонуваното.

2. Аркантос

Аркантос Romanticist

Зачленет на:
    23 август 2012
    Мислења:
    2,353
    Допаѓања:
    3,846
    И во право е. Секој сон има некакво значење, ама е далеку од тоа дека соновите имаат пророчки значења... Повеќе би рекол дека сонот е дијагноза на животот... да сме кабожни добро да го разбираме симболичкиот јазик кој ни го налага нашата индивидуа (оти не сум застапник на фројдовците што имаат еднаш, засекогаш дадени симболи, или пак Јунг што ќе бара архетипски начела), животот ќе ни биде веј мач бедр...

3. Marijaaa

Marijaaa Истакнат Член

Зачленет на:
    30 мај 2015
    Мислења:
    65
    Допаѓања:
    116
    Не се согласувам целосно, според мене мислам дека сонот претставува одраз на она најмногу што си мислел во текот на денот, небитно дали свесно или потсвесно.

4. Аркантос

Аркантос Romanticist

Зачленет на:
    23 август 2012
    Мислења:
    2,353
    Допаѓања:
    3,846
    Го кажа истото она што јас ти го реков... само што јас реков дека соновите имаат значење, затоа што можат да „дијагностицираат“ некоја твоја загриженост, мисла...

На Prashina му/ѝ се допаѓа ова.
  5. escape

escape Староседелец

Зачленет на:
    20 октомври 2012
    Мислења:
    2,183
    Допаѓања:
    2,248
    Не секој сон е вистина всушност нема тука што да се верува, а треба правилно да се протолкува (исто ко да си гледаш на кафе) па сега колку ќе се исполни зависи од самата личност колку ќе го поврзе сонот со реалноста истото е и со гледањето на кафе.
    Во кратки црти се е до психа. :)

На Stojne му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Stojne

Stojne Староседелец

Зачленет на:
    29 јануари 2015
    Мислења:
    378
    Допаѓања:
    126
    Така е.А и ако е некој премногу задлабочен и се замара секој сон што значи,паметот се растргнува.:(

7. JaMi

JaMi Староседелец

Зачленет на:
    22 февруари 2012
    Мислења:
    6,460
    Допаѓања:
    14,377
    Кога сонувам дека се искачувам секогаш ми се случува некој успех,среќа.
    Кога сонувам дека се симнувам,секогаш се разболувам или имам некоја непријатна ситуација.

Сподели: