1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!
 2. Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

  Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
  - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
  - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
  - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

  Пристап до овој подфорум имаат членови со над 300 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

  Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

Бугарски пасош - да или не?

Дискусија во форумот 'Политика и политички настани' започната од Bum-Bum, 2 април 2012.

 1. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  државна политика. Бугарите во ова гледаат шанса да ја прикажат Македонија онака како што порано ја прикажувале, ама не успеале да издејствуваат (добро де, накратко успеале). Македонија е дел од Бугарија, во Македонија се говори Бугарски дијалект. Тоа отсекогаш го презентирале пред Европа, а со ова имаат добра шанса да го прикажат пак.
   
  На Aquarius и Arkantos им се допаѓа ова.
 2. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,183
  Допаѓања:
  2,248
  Добро тогаш кога веќе избега темата зашто Македонците вадат Бугарски пасош т.е државјанство кога и така не ги почитуваат, не ги сакаат смешни им се и што ли уште не? Каде им е патриотизмот кога е во прашање нивниот личен живот? А се навредуваат кога ќе ги наречат одродени Бугари, па сами си стануваат Бугари бре мајка му стара. Да беше иста ситуацијата само со сменети улоги т.е Македонија да беше на местото на Бугарија и Бугарите да вадеа Македонски државјанства немаше да ги сметате за Македонци?

  Се е исто Бобо, немаш појма колку се слични овие две држави само нема како да приметиме кога политиката и медиумите ни го перат мозокот.
   
 3. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Кога ќе ти треба корка леб, патриотизам и државјанства немаат значење.
   
  На red dragon, Aquarius, Arkantos и уште 1 член му се допаѓа ова.
 4. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,183
  Допаѓања:
  2,248
  а така значи, а од кога ќе се најадеш можеш да плукаш по тој што ти ја дал корката леб
   
 5. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Прочитај ме убаво, тоа го кажа ти не јас.
   
  На Arkantos му/ѝ се допаѓа ова.
 6. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,183
  Допаѓања:
  2,248
  Ама и ти изгледа не си ме прочитал убаво зборот ми беше (кога веќе избегавме од темата) зашто Македонците земаат Бугарски државјанства кога не ги сакаат, не ги поднесуваат што ќе им се? Па не е само Бугарија во Европската унија. И уште нешто имате појма што всушност пишувате (пополнувате) во документите за Бугарско државјанство и дека ако не го пишете тоа нема да добиете?

  Јасно е и се гледа дека сакаат да ги придобијат Македонците па и Македонија на овој начин но не ми е јасно зашто Македонците сами се буткаат на тој пат како да кажам, сами си прават да им го зборат тоа никој на сила не ги тера да земаат Бугарски пасоши/државјанства.
   
 7. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Сега приметив дека си го додала последниот ред.

  Искрено немам поим како се живее таму и што мисли рајата таму за таквата политика на Бугарија. Никогаш не сум отишол таму, а и немам баш намера да трошам дел од животот баш таму. Ништо националистичко, ништо навредливо за нив, само ете не гледам нешто што би ме привлекло да отидам таму. Како би било да беше обратна ситуацијата би можеле само да нагаѓаме. Нити некогаш се случило тоа, нити верувам дека ќе се случи.
   
 8. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  И ти одговорив, кога некому егзистенцијата му виси на конец државјанства и патриотизми му се задна ствар на која би обрнал внимание. Не е само Бугарија, ама ете најблиску се и нудат најбрз начин.
   
 9. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,183
  Допаѓања:
  2,248
  Ми талкаш во место со одговориве ама ја да не се расправаме преку глава ми се и Македонија и Бугарија и се што е поврзано со нив.
   
 10. Filip_Ku

  Filip_Ku Нов член

  Зачленет на:
  9 декември 2013
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  1
  ne e loso da imas bugarski pasos toj ti e samo edna knjiska sto ke ti dade ednu sansu plus u zivot
   

Сподели: