1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Брзи и лесни рецепти

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од Selma, 27 февруари 2012.

 1. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Ноќва некако ме мрзи да пишувам на долго и широко. Јадев прееска едно така убаво јадење, брзо и лесно за правење. :)

  Потребни ви се само 4 парчиња леб, 2 парчиња шунка, 2 парчиња кашкавал и кечап.
  Ја земате шунката и полека и внимателно ја ставате врз едното парче леб, потоа земате кашкавал и го правите истото, на крај ставате кечап. Другото парче леб го ставате врз кечапот и стискате најсилно што можете, ако сакате ставете и нешто тешко (на пример тег од 2-3 кила). Истото го повторувате и со другите две парчиња леб. :)

  Феноменален рецепт, еден од моите специјалитети.
   
  На MoonFairy му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Ливадџиката

  Ливадџиката Нов член

  Зачленет на:
  17 јуни 2015
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Вчера вечер го правев чипс ама во микробранова и ептен ми се погодија, а пробав слично и со тиквици. Чиста работа, ни зејтини ни стоење над шпорет, ништо.
   
  #62 Ливадџиката, 17 јуни 2015
  Последна промена од модератор: 17 јуни 2015
 3. Prashina

  Prashina Староседелец

  Зачленет на:
  28 јуни 2013
  Мислења:
  1,324
  Допаѓања:
  3,008
  kako go pravese?
   
 4. stole04

  stole04 Староседелец

  Зачленет на:
  23 мај 2012
  Мислења:
  37
  Допаѓања:
  12
  Извонредно вкусна и здрава манџа совршена е за семеен ручек. Посно јадење кое ќе Ве воодушеви со преубав вкус и мирис!

  Состојки: 700 грама буковки, 400 милилитри доматен сос, 1 голем кромид, 1 морков, 1 чешне лук,1 пиперка, 4 компири со средна големина, Сол, Црна пипер, Магдонос, 3 лажици масло.

  Подготовка
   
  На malo, Prashina и Lena им се допаѓа ова.
 5. Prashina

  Prashina Староседелец

  Зачленет на:
  28 јуни 2013
  Мислења:
  1,324
  Допаѓања:
  3,008
 6. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  Ајде девојќи, доста е еротика, пури, музика и рекла казала...сега домаќинки да бидете;)
  Рецептов за бомбици е ПРЕКРАСЕН, може да се моделира по вкус, желби и можности а најБИТНО е што се убави и за деца(y)
  Пасирате 2-3 банани
  додавате 250 гр.прав шекер
  потоа ставате 200 гр кокос
  200 гр. мелени или ситно скршени бисквити(можете и со толчник или со шише да ги искршите)
  По желба ставате мелени ореви или сецкано суво овошје, рум, цимет, ванила, овсени снегулки....А најбитно е што и немора да ставате ништо, доволна е само основната смеса во која можете и малку јабука да изрендате...правите бомбици или како ви е ќеиф ...ги валкате во што сакате .... за мали и за големи деца се многу вкусни:)
  recept_3674.jpg
   
  На gabi96, corki и existence им се допаѓа ова.
 7. misterija

  misterija Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  27 јануари 2016
  Мислења:
  741
  Допаѓања:
  613
  Прекрасен колач, измучкај набрзина, тури во тавче и пак имаш време на форум да висиш;)
  потребно: суви состојки мокри состојки:
  -2 јајца
  -1шоља млеко,1 шоља зејтин и 4 големи јабуки
  -1шоља од 2оо гр.гриз
  -1 шоља мелени ореви(може и на ренде да ги изрендате а ако немате немора ни да ставите)
  -4 гол.лажици брашно
  -1 шоља шеќер
  -2-3 кесички ванилин шеќер
  Се почнува со матање на јајцата, па се додава млекото, зејтинот, сувите состојки по ред како што се пишани и на крај јаболките кои можете да ги изрендате а може и во сецко да ги исецкате(се знае нели дека треба да бидт излупени и средината очистена).
  Сето ова се истура во подмачкан среден плех, посипан о брашно и се пече на 200 степени околу пола саат(зависно од рерната), ќе проверите со чачкалица.
  Глазура одозгора(немора ако немате чоколадо, може било што да попрскате или изрендате одозгора)-100 гр.чоколадо и три лажици зејтин се топат на пареа и се прелива колачот.
  Пробајте и ќе видите дека е премногу вкусен:)Ете како можете за 8ми март да си ги изненадите своите партнерки;)мислам на машкиот пол:p
  IMG_4086-696x522.jpg
   
 8. Дејви

  Дејви Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  10 март 2016
  Мислења:
  308
  Допаѓања:
  187
  :giggle(muscle) Нешто интересно што секое татко може да го зготви а да биде за децата послатко од секој оброк што мајката го прави.
   
 9. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,621
  Барав некои рецепти за хумус на англиски и буквално секаде се спомнуваат некои chickpeas, па имам прашање - дали се работи за наут или е нешто друго? @malo ако знаеш нешто околу хумус, некакви мали финти за правење, би ти бил многу благодарен. :)
   
 10. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  наут сe chickpeas.
   
  На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: