Бојадисување на косата со степ

Ја имате бојадисано косата со степ?


  • Вкупно гласале
    12
  • Poll closed .

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
28
Битола
3167760-jack_sparrow_wut_by_zackfair1219-d4117e5.jpg

Добро слушна :)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Дали некој ја бојадисал косата со степ? Што мислите добро ли е да се бојадисува? Јас пробав со розев и виолетов степ. Ми испадна црвена бојата а воопшто не ми се допаѓа.Природна боја на косата ми е плава, а сега не можам да ја вратам.Степот не ми се мие !КАКО ДА ЈА ИЗВАДАМ БОЈАТА? Помош?:(

Не знаеш како да ја извадиш бојата (мислам, степот)? Сеа ќе ти кажам.
Ова е постапката. Земаш кора од багрем стар 25 години (ама внимавај толку да биде, ќе изброиш по прстените) и ќе ја свариш во вода. Дур се вари ќе ставиш од она белата течност што ја лачи смоквата, тоа лепливото, околу една чаша и целото заедно ќе го мешаш дур стане хомогена смеса. Е после тоа треба најдеш растение што се вика „Петрови гаќи“ (не се зафркавам, расте на некои планини во Македонија) и да собереш од цветот околу една кеса, а после да направиш дестилат од цветовите и да го додадеш на таа смесата која треба да стои во фрижидер. Откако цело тоа ќе го направиш, треба да го оставиш целото да стои 40 дена и 40 ноќи и секоја ноќ да го промешуваш. Е на крај ќе се измиеш со тоа и ќе ти падне бојата од степот.


едит: Luckky сеа можеш :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum and Luckky

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,229
3,538
1,143
Сестра ми еднаш ја има бојадисано со степ,за прочка и мислам дека ништо не излезе мислам дека стави 2 степа и пак ништо не излезе.
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Дека прочка изгледа не фатил степот ^

Се сум изнаслушала во животов, ама дека коса се боела со степ прв пат слушам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Oleri and Bum-Bum

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
А чек... сега јас сакам да си направам розови праменчиња. И за нив како ќе ми треба сега? Степче од малина така?