1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Болка во градите

Дискусија во форумот 'Општи здравствени проблеми - прашања и одговори' започната од milebt, 13 јануари 2013.

 1. milebt

  milebt Нов член

  Зачленет на:
  13 јануари 2013
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  0
  Болката ми трае повеќе од 7-8 месеци. имам 20 години. на почетокот беше пулсирачка болка и веднаш после болката имав тахикардија. на екг имав блок на десно срце кое постепено се повлече. ги направив сите испитувања, бев кај повеќе специјалисти немам никакви срцеви промени, ми рекоа дека можно е да е скриена состојба, да нема промени на екг во мирување, само за време на болка и да носам холтер, пиев дијазепам. болката од пулсирачка сега ја чувствувам како силно стегање, а наутро се разбудувам од болка, од тежина ...болката е локализирана на средина на градната коска и на лево до рамото, болката трае 6-8 минути и се смирува во седната положба. тироидната ми е во ред, притисокот ми е низок многу често и чувствувам вртоглавици скоро секој ден. последните две недели имам други симптоми со запирање на циркулацијата на прстите на рацете, целосно престанува циркулацијата и прстите ми се бели и здрвени. сакам да ми дадете ваше мислење. благодарам однапред
   
 2. Марија

  Марија Poétesse

  Зачленет на:
  14 април 2012
  Мислења:
  1,146
  Допаѓања:
  2,490
  Јас би сакала да помогнам, ама не се наоѓам себе си компетентна да изнесам свое мислење...
  навистина треба да направиш подетални испитувања не само на срцето туку на цел организам..
   
  На parvati, melpomena и milebt им се допаѓа ова.
 3. steppenwolf

  steppenwolf Староседелец

  Зачленет на:
  12 декември 2012
  Мислења:
  335
  Допаѓања:
  489
  Според моето експертско мислење, it's not lupus.

  Шала на страна, но кога веќе се направени секакви испитувања, чисто се сомневам дека некој на форумов може да ти помогне. Најдобриот совет во овој случај е и најочигледниот, оди по најразлични доктори и не се откажувај додека не откријат што ти е. Мене ми изгледа дека е сериозно, ама мојата медицинска експертиза се сведува само на лепење фластери, така да можно е да грешам. Како и да е, со среќа и се надевам дека грешам.
   
  На Хоуп* и milebt им се допаѓа ова.
 4. Solstice

  Solstice Nujabes

  Зачленет на:
  28 август 2012
  Мислења:
  1,413
  Допаѓања:
  1,536
  Mомакот не бара лекарска помош и стручно мислење,туку мисли дека можеби има некој од членовите со такво искуство и која е болеста што му е дијагностицирана на истиот. Инаку,дур имав период на анксиозност и панични напади имав слична болка во градниот кош но не до степен да ме буди од сон,имав аритмија,срцеви палпитации,исто така проблеми со притисокот и вртоглавици,така да голема е можноста твоите болки да се со нервно-вегетативна природа,стрес и останати фактори. Дали направи целосна крвна анализа и ЕЕГ? И дали си прошол низ некој многу стресен настан во последно време?
   
  На Хоуп*, Trajche, milebt и уште 1 член му се допаѓа ова.
 5. turop

  turop Активен Член

  Зачленет на:
  15 март 2012
  Мислења:
  105
  Допаѓања:
  68
  Веднаш продолжи со испитувањата не може да е ништо на психичка база барем према болките.Оди на приватните клиники мислам да те прегледаат повеќе доктори.Сум слушнал од луѓе што доживеале срцеви напади дека имаат болки среде на градите,вртолгавици и гушења.
  Подобро да се сперчи него да се лечи така велат.
   
  На milebt му/ѝ се допаѓа ова.
 6. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  milebt Ако пиеш дијазепами нормално е да имаш намален притисок и да имаш вртоглавици поради тоа. Мене овде нешто ме збунува. Ако немаш воопшто циркулација на одреден дел од телото, пример прсти и сл. тогаш не побледуваат туку помодруваат. Бледи прсти се обично резултат на слаба крв и циркулација.
  Кога чувствуваш болка примети дали имаш правилен ритам на срцето или имаш аритмија, стави ги рацете на срцето и опипај дали бие силно и од тоа да доаѓа болката. Не би сакал да те плашам, но има многу дијагнози кои ги покриваат твоите симптоми дури и за моите „лаички“ познавања од медицина.
   
  На melpomena и milebt им се допаѓа ова.
 7. Solstice

  Solstice Nujabes

  Зачленет на:
  28 август 2012
  Мислења:
  1,413
  Допаѓања:
  1,536
  Да де,на приватна клиника за најобична минлива аритмија што не прави проблеми ќе ти шибнат стент и убавини.
  А дека не може да е на психичка база ,незнам колку си упатен ,симптомите на паничниот напад се скоро идентични со тие на срцевиот удар ,значи отрпнување и трнење на една страна од телото ,болки во градниот кош ,посебно левата страна и тимусот ,вртоглавици,прескокнување на ритмови на срцето,тахикардија,тунел визија и паѓање или покачување на притисокот. Организмот одговара на самиот паничен напад како на реален напад на паника или страв од нешто,и затоа се случува да се јават болки во одреден дел на телото,најчесто градите,желудникот и често и грбот. Прва работа во вакви ситуации е да се остане присебен,75% од луѓето со сериозни болести умираат од самиот страв од болеста и со тоа само ги комплицираат стварите. А за да продолжи со испитувањето,дефинитивно треба,ама да не се паничи :)
   
  На Хоуп* му/ѝ се допаѓа ова.
 8. близнак

  близнак Староседелец

  Зачленет на:
  21 јуни 2012
  Мислења:
  169
  Допаѓања:
  306
  Не сум специјалист, ниту пак доктор, но имам читано и гледано....
  Симптомите, посебно "стегањето" во градите и нискиот крвен притисок се класичен пример за кардио проблем, односно нарушена циркулација која создава и други негативни реакции (како ладни и здрвени прсти, итн).. Е сега чудно е што вакви проблеми обично се појавуваат кај постари особи, па човек мора да земе во предвид дека постои ризик да се работи за генетска деформација, односно наследна болест. Провери го тоа до 3та генерација поединечно, и кај едниот и кај другиот родител.
  Највероватно веќе имаш направено, но ако немаш... провери потенцијално запушување на крвотокот. Направи анализа во (% проценти) за да имаш увид како циркулира крвта во секоја главна вена поединечно.
  Провери холестерол и други масти.
  Друг потенцијален причитинел секако дека може да биде шекерот. Провери го и тоа, детално.
  Ако си пушач, направи CT скенер, па ако треба и биопсија во пределот на градите. Што е сигурно, сигурно.
  Стресот и временските промени, во секој случај влијаат... не само кај тебе, туку кај сите.

  Што повеќе проверки направиш, тоа повеќе ќе знаеш - што НЕ ти е. На крајот со елиминирање на дијагнози, може да се дојде до решение. Се надевам, не е некој мистериозен синдром.
  Поздрав, и ти посакувам многу здравје и брзо решавање на проблемот.
   
  На melpomena и milebt им се допаѓа ова.
 9. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  milebt кажи ми имаш ли проверено густина на крвта зашто густа крв би објаснила добар дел од твоите проблеми?
   
  На melpomena му/ѝ се допаѓа ова.
 10. milebt

  milebt Нов член

  Зачленет на:
  13 јануари 2013
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  0
  да сум имал повеќе стресни настани... ама мене ме асоцира на слаба циркулација, мајка ми како помлада имаше слаба циркулација и беше хоспитализирана, па можно е и од тоа да ми се болките во градите...вака изгледаа моите прсти повеќе пати raynaud1.jpg тоа го немав кажано во анамнезата на прегледите бидејќи ми е симптом од неодамна. веќе се закажав повторно на преглед кај Жан Митрев, се надевам дека не е нешто сериозно
  фала многу на сите
   

Сподели: