1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Болка во градите

Дискусија во форумот 'Општи здравствени проблеми - прашања и одговори' започната од milebt, 13 јануари 2013.

 1. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Слаба циркулација обично се карактеризира со ладни раце и нозе, поблед тен, замор и сл. Мислам дека тоа можеш лесно да го провериш со тестови.
   
 2. milebt

  milebt Нов член

  Зачленет на:
  13 јануари 2013
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  0
  imam napraveno kompletna krvna slika, gustina za zal ne ... bukvalno se sum proveril drugo
   
 3. milebt

  milebt Нов член

  Зачленет на:
  13 јануари 2013
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  0
  да да ..секогаш ми се ладни рацете и нозете дури и во лето, бледило има почесто особено на лицето, мн лесно се заморувам дури и при качување на 5 скали
   
 4. kiki..k

  kiki..k Нов член

  Зачленет на:
  22 февруари 2013
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Na koja godisna vozrast najcesto se zabelezuva rak na dojka ? Dali e mozno pred 20 godini ?
   
 5. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,677
  Не верувам дека може да дојде пред
  20та година,но сепак можно е.

  Би било поинтересно да објасниш
  за што се работи
  т.е зошто и како доаѓаш на таа идеја,
  тогаш можеби би можеле поопширно да ти објасниме нешто на таа тема.
   
 6. kiki..k

  kiki..k Нов член

  Зачленет на:
  22 февруари 2013
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  vo vrska e so eden razgovor so drugarka..
  a kako se razlikuva cista i rak ?
   
 7. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  Добредојде на форумот. За почеток би било подобро да пишуваш на кирилица. Второ ако може поопширно да разјасниш, за да може да ти одговорат останатите кои знаат во врска со оваа болест.
   
 8. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,677
  Објасни ги симптомите.

  Тоа може да се снима т.е се прави
  мамографија на дојките.
  Сама неможеш да знаеш што е, затоа што и двете се како грутки на дојката.
  Разликата е во тоа што цистите болат
  ( создаваат болки)
  а ракот не боли, но носи други важни
  симптоми со себе.
   
 9. kiki..k

  kiki..k Нов член

  Зачленет на:
  22 февруари 2013
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Нема никакви симптоми освен што забележала ,,нешто" внатре во дојката.
  Велите цистите болат..болат при допир или постојано ?
   
 10. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,677
  Цистите болат постојано.
  Секое движење боли, па и нормалното дишење
  создава ненормални болки.

  Најдобро би било твојата другарка да
  оди на гинеколог, кој ќе ја прегледа и упати понатака.

  Но, не верувам дека е рак на дојка.
  Ракот на дојка се појавува најчесто од
  30тата па нагоре.
   

Сподели: