Болка во градите

MountainMan

Активен Член
29 јануари 2013
96
151
33
K2 Pakistan
Дај бре не се заебавајте за такви работи по форуми ке питате... одете кај стручно лице. Еве пример што ако е рак а вие си губите време со прашување по форуми. Ако било по форуми доктори ке немаше затоа брзо кај доктор да види што е.. со среќа :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini, Lena and melpomena

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
Na koja godisna vozrast najcesto se zabelezuva rak na dojka ? Dali e mozno pred 20 godini ?

може и пред 20 година да се јави рак на дојката на пејачката Анабела и е правена интервенција кога имала 19 години, сепак за да ссе утрврди тоа треба мамограм и секако наод од специјалистички доктор а не од нас форумџиите.
Така да најдобро другаркати да оди на лекар па да види што и е ..
 

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Консултирајте се со вашиот матичен лекар, гинеколог . Од таму ќе добиете добри упатства за тоа каде да се обратите .
 

Natenceto

Староседелец
6 март 2012
1,031
1,193
1,123
Скопје
Na koja godisna vozrast najcesto se zabelezuva rak na dojka ? Dali e mozno pred 20 godini ?
Девојче помош овдека нема да најдеш. додека тука пишуваш и отвараш нови теми просто губиш време. Оди на лекар и консултирај се, тука сите различно ќе ти кажат.
 

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
Нема никакви симптоми освен што забележала ,,нешто" внатре во дојката.
Велите цистите болат..болат при допир или постојано ?
Незнам за цистите,меѓутоа можам да ти кажам дека моја другарка на 22 год чуствуваше болка во градите,особено во едната и кога отиде на ехо на дојка и кажаа дека тоа е заради овулацијата(најчесто пред менструалниот циклус биле болките) и дека нема причина за паника дека млечните жлезди се спремаат како јајце клетката за оплодување :)
Но најубаво е да се посети лекар,не е страшен прегледот,не боли.
 

Gemini

Староседелец
24 мај 2012
2,478
5,077
1,153
Wind Of Change
Нормално дека другарка ти ќе се почувствува нешто во дојките не може празни да бидат и плус треба болната дојка да и е отечена и околу неа да почувствува поголеми грутки сепак за да се сомнева на рак на дојка претходно може да направи САМОПРЕГЛЕД на дојките и да посети доктор за поголема сигурност сепак за здравјето се работи :)
 

Tinkiwinki

Нов член
26 декември 2019
1
0
1
28
Не сум специјалист, ниту пак доктор, но имам читано и гледано....
Симптомите, посебно "стегањето" во градите и нискиот крвен притисок се класичен пример за кардио проблем, односно нарушена циркулација која создава и други негативни реакции (како ладни и здрвени прсти, итн).. Е сега чудно е што вакви проблеми обично се појавуваат кај постари особи, па човек мора да земе во предвид дека постои ризик да се работи за генетска деформација, односно наследна болест. Провери го тоа до 3та генерација поединечно, и кај едниот и кај другиот родител.
Највероватно веќе имаш направено, но ако немаш... провери потенцијално запушување на крвотокот. Направи анализа во (% проценти) за да имаш увид како циркулира крвта во секоја главна вена поединечно.
Провери холестерол и други масти.
Друг потенцијален причитинел секако дека може да биде шекерот. Провери го и тоа, детално.
Ако си пушач, направи CT скенер, па ако треба и биопсија во пределот на градите. Што е сигурно, сигурно.
Стресот и временските промени, во секој случај влијаат... не само кај тебе, туку кај сите.

Што повеќе проверки направиш, тоа повеќе ќе знаеш - што НЕ ти е. На крајот со елиминирање на дијагнози, може да се дојде до решение. Се надевам, не е некој мистериозен синдром.
Поздрав, и ти посакувам многу здравје и брзо решавање на проблемот.
Здраво јас сакав да ве прашам еве 4 дена како ме болат градите, имам тапа болка не јака, направив крвна слика све ми е супер, направив екг исто така ми кажаа дека ми е одлично срцето, притисокот ми беше исто така супер, и затоа цело време се прашувам зошто и од што може да ме болат градите, па затоа сакав да побарам и ваше мислење? Да заборавив да кажам ми најдоа само некоја бактерија во мокрачата или од настинка или од долго користење на антибиотици па се прашувам дали може тоа да влијае на плуќата или на болка во градите. Би била благодарна доколку ми помогнете бидејќи многу сум уплашена!