Андреас Брејвик - новиот Хитлер

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Ма, доволно е 1 да убиеш “на своја рака“ за да бидеш плукан, додека со убиени 10.000, нели, во воена униформа и поради државни должности, си херој. Епа, фак ит.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Ние сме виновни што тие стануваат "херои".
Затоа и во погорниот мој пост реков дека попрво ке учам да правам плескавици отколку да им одадам дел од моето внимание на ваквите ликови.
Но је..га,не сите исто размислуваме.
За некој инфмациите за ваквите ликови претставуваат препазливост и заштита за самите нас.
Ке се заштитем јас од нив ако дознаам то се направиле и како изгледаат мало морген.
Никој нема да го препознае и да се појави во нашата близина,па макар го врежиле неговиот лик во нашиот памет.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Ние сме виновни што тие стануваат "херои".
Затоа и во погорниот мој пост реков дека попрво ке учам да правам плескавици отколку да им одадам дел од моето внимание на ваквите ликови.
Но је..га,не сите исто размислуваме.
За некој инфмациите за ваквите ликови претставуваат препазливост и заштита за самите нас.
Ке се заштитем јас од нив ако дознаам то се направиле и како изгледаат мало морген.
Никој нема да го препознае и да се појави во нашата близина,па макар го врежиле неговиот лик во нашиот памет.
Донекаде си во право, но ова мало морген? Аххх не. Малку статистиката може да го поучи човекот да гледа попретпазливо во темните ќошиња, нели? Ти препушташ се` на судбината но ако е така тогаш зошто треба за се` да се секираме? зошто да учиме? Зошто да не се ограничуваме само до чергичето и да не пробуваме да бидеме подобри луѓе надвор од него?
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Јас дадов образложение конкретно за темава и ваквите ликови...за се друго околу судбината,учењето,ограничувањето за до чергичето и пробувањето да бидеме подобри луге не напишав свое мислење на темава.Но имам напишано по другите теми поконкретно,во однос на она што бара темата.
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
За мене нема. Крајниот резултат е ист - мртви луѓе. Во првиот случај е будала, во вториот пијаница. Кој од кого требаше да бега?
Разликата е како бог и шевченко...што би рекол Амди Бајрам;).
Дејствието што го направил нацистов, досега ниту еден пијан шофер нема направено толку жртви во судар. Изгледа затоа што е невозможно- тоа е разликата.
Од друг апсект....пијаниот ќе се кае цел живот ќе се проколнува.... а овој е горд и вика дека пак истото би го направил.
 

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Разликата е како бог и шевченко...што би рекол Амди Бајрам;).
Дејствието што го направил нацистов, досега ниту еден пијан шофер нема направено толку жртви во судар. Изгледа затоа што е невозможно- тоа е разликата.
Од друг апсект....пијаниот ќе се кае цел живот ќе се проколнува.... а овој е горд и вика дека пак истото би го направил.

Дали е одземен еден или стотина животи, дејствието е исто - Одземен е живот. Кога ќе украдеш игла или милион долари ти крадеш.
Е сега овој е ненормален, луд, несвесен за свои дела, бидејќи човек со развиени човечки вредности ќе чувствува жал, каење. Овој не чувствува, нели?
 

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
Не сакам да мешам политика и доколку мислите дека постов не е за тука слободно избришете го бидејќи немам никаква цел никого да увредам.
Мене ме чуди зошто немаше вакви реакции кога „некаде“ во „некоја“ земја, во „некое“ време луѓето кои стоеле на чело на терористички напади извршени врз својата земја, при тоа убивале луѓе,рушеле села, буквално вршеле терор , на крај ги ставаат на чело на истата таа држава, за да го водат народот на кој му го одзедоа мирот засекогаш и многу животи? Зошто немаше реакции кога таквите луѓе беа прогласени за херои, и за борци на слободата? Можеме до утре да зборуваме за тоа колку е минимална казнава на овој Андреас, или пак неговото дело да го споредуваме со Хитлерските, а при тоа никој да не помисли на самите нас.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Дали е одземен еден или стотина животи, дејствието е исто - Одземен е живот. Кога ќе украдеш игла или милион долари ти крадеш.
Е сега овој е ненормален, луд, несвесен за свои дела, бидејќи човек со развиени човечки вредности ќе чувствува жал, каење. Овој не чувствува, нели?
не чувствува ништо....напротив, горд е на стореното.
Реми игла и 1000000 не е исто, еден живот и 100 не е исто.
Исто и Ристо, не е исто.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
не чувствува ништо....напротив, горд е на стореното.
Реми игла и 1000000 не е исто, еден живот и 100 не е исто.
Исто и Ристо, не е исто.

Јас ги едначам работите по крајниот резултат. 100 и 1 како бројка не се исти, но дејствието е исто - одземање на живот, еден, неколку или стотина.
Туку да не одиме оффтопик, реков и претходно човеков е будала и како таква треба да се затвори во лудница, комплетно изолиран од целиот свет.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo