Албанија стави вето за влез на Македонија во НАТО

 • Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

  Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
  - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
  - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
  - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

  Пристап до овој подфорум имаат членови со над 50 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

  Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Сето тоа е таман,само работата тука е што Албанија прави напори за да си ја оствари целта.Со Косово се случи што се случи,за тука кога и дали ќе биде никој не знае...

Делот на арнаутската заедница кој се пали на голема албанија, во комбинација со средновековната масовна псисохолија на колективниот арнауцки идентитет - има сериозни намери да направи голема држава на качаци, разликата со античко-библискиот народ е во тоа што арнаути има околу 6 милиони во регионов и што ордедени кругови кај нив се подготвени финансиски и воено да се обидат тоа да го остварат.
Тука доаѓа и лобирање на нешто поетаблирани ликови од арнауцка дијаспора, дипломатија и пари од сомнителни дејанија...
Наталитетот е уште една причина, иако е намален и кај нив а минус им е масовното бегање во иноземство.

Античките маќедонци се некаде околу милион, на последниот попис пред 14 години биле 1,3 милиони, плус нешто малку по комшискиве земји, можеби 1,5 милиони, од нив се иселени значаен број така да доаѓаме до споменатиот милион, као и до барем 5 према 1 во корист на качаците.
Заедно со економскиот ужас и наталитетниот мрак, тоа не дава шанси за да концептот за обединета Македонија заживее надвор од тв-програмите на ТВ Сонце, историски лупетања на бабетини и алапачи како Ачковска или пациенти како Ниче Македон и муабети пред виртуелни и ирл кооперации...

Да беше обратна ситуација....well...
Значи разликата е во прагматичните елементи а не во идеолошките разлики.

Се думав да пишам пост сличен на овој, но за повреда на нечиво лично убедување не го сторив тоа. Ипак поштувам личното убедување кој сака да си го пише на чело, нека си го прави тоа, макар и да се косело со историските факти што горе доле ти ги произнесе.
Проблемот настанува кога „пастирот“ ја собира рајата со слично лично убедување против рајата со различно убедување и фингира „војна против неверниците“. Искрено ги жалам оние кому личното убедување им е над се`, па дури и над соживотот кој мора да опстои за да тие опстојат во местото во кое живеат.

Затоа лично отсекогаш сум бил непријател на историски митологии на национална база.
Противотров би била историјата на поединецот низ вековите, маките и страданијата прикажани низ лични судбини на поединци и семејства, од лудачките соништа на Кајзер Вилхелм кои чинеле 21 милион раја по светот па се до мизеријата на екс-ју војните 1991-2001 кои одзеле барем 200К раја, на крај сите посиромашни и подјебнати до даска... освен олигархијата која ги фура тие митови.
П.С. После две години на форумов се научив да ставам мулти-цитат :showoff
 

Метаморф

Истакнат Член
5 декември 2014
299
334
173
28
@Outrider зборот ми беше кога ќе ни ја земат западна Мкд никој не знае,не кога ние ќе ги придобиеме Егеј и Пирин(нема да се случи да ги вратиме затоа не потенцирав)...
П.С значи не треба да се страмам и јас што не знам за мултицитат,иам фора уште година ипол.:rofl
 

Метаморф

Истакнат Член
5 декември 2014
299
334
173
28
Косово?
Наша грешка е што воопшто Косово го признавме за држава на Албанците и им свртевме грб на Србите
Ако не го признаевме се плашам дека можеби сега ќе си живеел во Голема Албанија.Кој од нашиве има муда да им противрече нешто на албанциве?!Никој освен Љубе сиромаот шо го затворија и шо ќе му праќале црнци и Ангелчето исто и оно сиромашкото.Заради давајгазовци шо се на власт си патиме...
 

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Нормално никој цела историја не не сакал нас ко нација само гледале како да не поробат. Прво се случува напад у Куманово , па следи демек осуда од Албанија и Косово за потоа Рама да каже дека ние и наша полиција сме ги тепале и мачеле кутрите и невини луѓе у затвор и заслужуваме вето, а во Косово истите се дочекани ко херои. Абе ќе им се удри ова на Америка нивна подршка само нз дали ќе дочекам да видам.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Метаморф

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
... И цане наш бил гопем рисјанин, јадел компир манџа со проја и пиел висококвалитетен индијански тутун.
Дај бе аман веќе со тој комплекс дека ние сме центар на оската, излезете малку од државата, запознајте странци, дискутирајте за нормален живот.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Косово?
Наша грешка е што воопшто Косово го признавме за држава на Албанците и им свртевме грб на Србите
А ако не им свртевме грб на Србите што ќе направевме? Ќе бевме најјаки на Балканов или што? Ако дојде време со Срби да сме партнери и да се чуваме, нека не постои државава.
Јаките Срби само се маваат во гради ние ова им правиме, ние тоа, а уствари бетер од нас се.

Нормално никој цела историја не не сакал нас ко нација само гледале како да не поробат. Прво се случува напад у Куманово , па следи демек осуда од Албанија и Косово за потоа Рама да каже дека ние и наша полиција сме ги тепале и мачеле кутрите и невини луѓе у затвор и заслужуваме вето, а во Косово истите се дочекани ко херои. Абе ќе им се удри ова на Америка нивна подршка само нз дали ќе дочекам да видам.
Ако не си видел или слушнал повеќето Албанци ја осудија таа изјава.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
62463933.jpg


:rofl:frantic:rofl
Ма и пошироко бре!!
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
А ако не им свртевме грб на Србите што ќе направевме? Ќе бевме најјаки на Балканов или што? Ако дојде време со Срби да сме партнери и да се чуваме, нека не постои државава.
Јаките Срби само се маваат во гради ние ова им правиме, ние тоа, а уствари бетер од нас се.
А сега со овие и се чуваме и се сакаме и се. Абе алтаирчо и тебе очите ти ги замачкаа за соживот со Косовари
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
А сега со овие и се чуваме и се сакаме и се. Абе алтаирчо и тебе очите ти ги замачкаа за соживот со Косовари
Зборувам за Албанци, не Косовари. Вие мразите и Албанци од Албанија, кои се милион пати поарни од некој Македонец.
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
Зборувам за Албанци, не Косовари. Вие мразите и Албанци од Албанија, кои се милион пати поарни од некој Македонец.
Јас никого не мразам додека за мене не е опасност, затоа штп сите сме луѓе
инаку да, Албанците се поарни од некој Македонец посебно кога вака ни ставаат вето а најпоарни се кога ни го палат знамето