Моментално читам...

Redhead

Bookworm
23 февруари 2012
1,060
2,039
1,133
Neverland
Заточеник на небото од Зафон.
Книгата е интересна, али преводот ужасссссссс.(facepalm)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: LadyInPink

Redhead

Bookworm
23 февруари 2012
1,060
2,039
1,133
Neverland
Почнувајќи од насловот... Стварно преведено е како Заточеник??|-(
Да да стварно како заточеник наместо затвореник. И наместо божиќ преведено е божич, мислам ептен е очигледно дека е преведено од српски (не верувам дека грешам) и уште многу такви грешки низ цела книга. Многу брзо ја издадоа, не ми е јасно кога се договорија за правата, кога ја преведоа, па нели лектура за да на крај да успеат да ја издадат за само 15 дена. |-(
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Да да стварно како заточеник наместо затвореник. И наместо божиќ преведено е божич, мислам ептен е очигледно дека е преведено од српски (не верувам дека грешам) и уште многу такви грешки низ цела книга. Многу брзо ја издадоа, не ми е јасно кога се договорија за правата, кога ја преведоа, па нели лектура за да на крај да успеат да ја издадат за само 15 дена. |-(
НЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ!!!!!

Ми отиде жолчната кесица сеа.....


Он топик:
Canone inverso - Паоло Мауренсиг

Интересна прича у прича у прича. Нешо налик на Зафон, почнува во сегашно време со еден раскажувач кој го сретнува главниот лик на приказната. Животна приказна за ликот и неговата пасија кон виолината. Особено е интересен е неговиот опис на опседнатоста и потрагата по неговото потекло. Крајот изненадува целосно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: redhead

Redhead

Bookworm
23 февруари 2012
1,060
2,039
1,133
Neverland
НЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ!!!!!

Ми отиде жолчната кесица сеа.....


Он топик:
Canone inverso - Паоло Мауренсиг

Интересна прича у прича у прича. Нешо налик на Зафон, почнува во сегашно време со еден раскажувач кој го сретнува главниот лик на приказната. Животна приказна за ликот и неговата пасија кон виолината. Особено е интересен е неговиот опис на опседнатоста и потрагата по неговото потекло. Крајот изненадува целосно.
Јас сеуште ја читам, па ќе видиме до крај како ќе биде.
А Canone inversno, навидум мала книга ама многу моќна, барем спред мене.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

fantina

Истакнат Член
29 април 2012
112
163
343
Моментално ја читам „Сенка на ветрот“. После 6 години редовна посета на библиотеката дури сега ја најдов книгата.
Го обожавам Зафон, а бидејќи ова е според многу неговата најдобра книга, знам дека нема да бидам разочарана, напротив очекувам бум. Само многу ми е жал што „Играта на ангелот“ ја прочитав прва (и ништо не разбрав) и сега малку ми е чудно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: UnFleur

Primrose

Староседелец
14 февруари 2012
683
1,287
1,093
your nightmares....
„Аферата Ван Гог“- Џефри Арчер
Пред недела дена ја почнав, прочитав три страни и толку. Не дека не е добра, туку немам седнато да читам како што треба. Немам концентрација. :rolleyes:
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Сестрата на Сигмунд Фројд - Гоце Смилевски

Биографија заа Адолфина - едната од сестрите на големиот научник -поставувач на темелите на психоанализата. Интерено опишан живот со помалку ексцентричен стил и психолошка жичка. Се гледа дека писателот не штедел на време и нерви за истражување на биографијата на самиот научник. На половина сум, но желбата да ја дочитам во еден здив е неиздржлива.