Сакам да кажам/Сакам да прашам

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Лошо размислуваш Ита, ако ние немаме право да се мешаме во туѓите животи тогаш што барате вие да се мешате во животите на животните и да одлучувате за нивниот живот од раѓање па до смрт, вие да одлучувате како тоа животно ке живее и како ке умре, притоа да се гордеете со неговата смрт?
Зошто мислиш дека е крајно бедно ако ве правам и нарекувам убијци и пишувам грди зборови за вас? Кажи ми тогаш како ги опишувате педофилите, дали ги наградувате или осудувате, или оние кои силуваат жени, или мажите кои ги тепаат секоја вечер своите жени?
Слободно дели не, бидејки се срамам што припаѓам на ваков мизерен вид.

Слабо си запознаена со веганството и пишуваш не зрели работи.
И јас сум бил сештојад како мал, оти така ме учеле ... како што и вас ве научиле, но и мене како и сите вас нон-стоп ме фаќале грипови, вируси, алергии, ме носеле на инфузии, инјекции, сум пиел антибиотици, но откако сум веган овие работи за мене се измислици.
Сто процентно те убедувам дека во болниците нема вегани, напротив преполни се со сештојади ..

Сме имале секакви проблеми, и баш тие проблеми не натерале да размислуваме од друга перспектива, поинаква од онаа која не учат родителите или усраниот образовен систем, така да кога би дошол некој здравствен пробле до грклан само ке не натера уште толку да го појачаме овој начин на живот дури и посилно отколку што во моментов живееме (но тоа би не чинело некој денар повеќе, па затоа не одиме до крај).

Во ред е тоа што ако те нападне ке го удриш и ти, истепаш, убиеш, но чекај малку .. како тоа ги обожаваш кучињата а од друга страна јадеш кози и пилиња ?
Како можеш едното да го сакаш и чуваш, другото да го силуваш, убиваш и јадеш?
Во претходниот пост ти споредив со холокаустите на Хитлер и холокаустите за животни, овој пат ке ти споредам со расизмот и (Спишисизмот - дискриминација по видова основа). Нели не е Ок да си расист, да ги делиш и мразиш луѓето според раса, тогаш зошто е во ред да ги делиш животните според вид, секое животно е дел од заедница која ја делат со нас, припаѓаме на ист дом, волшебен дом наречен природа, во која си владеат нејзини правила и кај и да е човекот ке исчезне како вид, дојдени сме најкасно тука, направивме доволно штета, и ке си одиме најскоро.

-Инаку она околу пајажината беше на шала спомнато, но и ти како и @existence се фаќаш за делчето кое има најмала улога во текстот.
А волците, мечките пример кога ги напаѓаат луѓето размислуваат ли дали можеби грешат? Никој не се гордее со нечија смрт туку се што се случува и прави на земјата е за да се преживее без разлика дали е тоа од страна на животните или луѓето. Но според вас сосема нормално би било доколку животно нападне човек, а во обратниот случај е нешто незамисливо, без оправдување. И во двата случаја се борат за опстанок но за животното е оправдано додека за луѓето е забрането, каква логика ви е тоа?

Кажи ми тогаш како ги опишувате педофилите, дали ги наградувате или осудувате, или оние кои силуваат жени, или мажите кои ги тепаат секоја вечер своите жени?
Да би имала некаква моќ сите овие би ги утепала без да ми трепне око но немам. Но како ти тие луѓе ги споредуваш со пример некој селанец кој си одгледува свињи си ги храни, чува и кога ќе дојде време од нив се прехранува? И двајцата вршат убијство да но со различна намера. А тоа е огромна разлика која вие очигледно не ја сфаќате или не сакате да ја сфатите.
Дали е исто да утепаш човек од што сакаш и од што мораш да се одбраниш? Не е. Исто е и со животните, има и такви да кои прават пари од сето ова, тоа и ви го кажав погоре борете се против нив, но има и такви кои ги сакаат животните се грижат за нив но и ги јадат. И да колку и да ви е нереално и неприфатливо постои.

И баба ми со еден бубрег и тоа воспален си живееше преку 20 години без да пие лекови без да оди на дијализа, во село, јајца, млеко, сирење, месо, чист воздух сите од нејзините ги надживеа, тек на 80 и некоја година умре. Така да не значи дека само веганите не ги фаќа вируси, болести доста тупите со тоа. Место да се препукуваме тука да се насочиме малку кон ГМО то тоа ги уништува и животните и луѓето.
Но пошто вие се срамите од луѓето (се чудам само во каква категорија се ставате богови, светци, заштитници) само џабе времето ќе си го губиме.

И уште ова само. ЈАС НЕ СИЛУВАМ ЖИВОТНИ! Ниту па плаќам да ги силуваат! Од кај ги вадите овие глупи заклучоци не ми е јасно. И да Хитлер сосема го оправдувам и искрено криво ми е што сега немаме еден Хитлер, има толку непотребна раја (што би рекол Outrider) која и те како треба да се исчисти (не сте вие во таа раја да не се навредите случајно, ниту па животните се).

Ајде поздрав касно е треба да се спие.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Priroden

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
А волците, мечките пример кога ги напаѓаат луѓето размислуваат ли дали можеби грешат? Никој не се гордее со нечија смрт туку се што се случува и прави на земјата е за да се преживее без разлика дали е тоа од страна на животните или луѓето. Но според вас сосема нормално би било доколку животно нападне човек, а во обратниот случај е нешто незамисливо, без оправдување. И во двата случаја се борат за опстанок но за животното е оправдано додека за луѓето е забрането, каква логика ви е тоа?


Да би имала некаква моќ сите овие би ги утепала без да ми трепне око но немам. Но како ти тие луѓе ги споредуваш со пример некој селанец кој си одгледува свињи си ги храни, чува и кога ќе дојде време од нив се прехранува? И двајцата вршат убијство да но со различна намера. А тоа е огромна разлика која вие очигледно не ја сфаќате или не сакате да ја сфатите.
Дали е исто да утепаш човек од што сакаш и од што мораш да се одбраниш? Не е. Исто е и со животните, има и такви да кои прават пари од сето ова, тоа и ви го кажав погоре борете се против нив, но има и такви кои ги сакаат животните се грижат за нив но и ги јадат. И да колку и да ви е нереално и неприфатливо постои.

И баба ми со еден бубрег и тоа воспален си живееше преку 20 години без да пие лекови без да оди на дијализа, во село, јајца, млеко, сирење, месо, чист воздух сите од нејзините ги надживеа, тек на 80 и некоја година умре. Така да не значи дека само веганите не ги фаќа вируси, болести доста тупите со тоа. Место да се препукуваме тука да се насочиме малку кон ГМО то тоа ги уништува и животните и луѓето.
Но пошто вие се срамите од луѓето (се чудам само во каква категорија се ставате богови, светци, заштитници) само џабе времето ќе си го губиме.

И уште ова само. ЈАС НЕ СИЛУВАМ ЖИВОТНИ! Ниту па плаќам да ги силуваат! Од кај ги вадите овие глупи заклучоци не ми е јасно. И да Хитлер сосема го оправдувам и искрено криво ми е што сега немаме еден Хитлер, има толку непотребна раја (што би рекол Outrider) која и те како треба да се исчисти (не сте вие во таа раја да не се навредите случајно, ниту па животните се).

Ајде поздрав касно е треба да се спие.
Повторно грешиш Ита, во ред е да го убиеш животното за да си го одбраниш својот живот, но сточарот кога ги коли овците од трлото тој не го прави тоа за да се одбрани себе, ниту поради опстанок. Порано можеби било така, но денес кога е веќе докажано (за вас не е, бидејки вистината се длабоко крие од вашите очи) дека човекот е 100% граден за веганска храна.
Па ти не ги јадеш мечките и волците за да мораш да ги убиваш, ти ги јадеш тревопасните животни кои немаат ронка гнев во себе за да нападнат.
Што ке и се на баба ти 80 и кусур години кога била болна? .. Не е битно колку ке живееш туку колку квалитетно ке живееш.
Го оправдуваш сточарот што првин ги паси и гали а потоа ги коли за да ги крка?
Како би се чувствувала ако јас на твоето дете секој ден му давам да игра игрици на мојот телефон, му давам чоколади и по 50 денари за тост секој ден, за кога ке наполни 12 години да му ргнам нож во грлото и закачам да виси со нозете нагоре заедно со други негови врсници ?????
Зошто мислиш дека различните цели на убивањето го оправдуваат чинот? Убиство е убиство, без разлика за кој вид станува збор, раса, пол.
И да, повторно погрешно не сфаќате, доколку збориме за заштита на животните не значи дека сме против луѓето и дека им посакуваме лошо на нив, ете ако сме јас и ти во планина и не нападне мечка, јас нема да кажам "Бегај бе, јас сум веган, нема да те спасам" туку ке рипнам и ке се обидам да те спасам.
Но кој да ги заштити животните од нашиот мега масовен, убиствен напад ?
Дали е исто да те силувам директно или првин те носам на пијачка, те возам во моето ферари, гледаме филм, јадеме пица, те напивам и на крај те силувам?
Силување е силување, убиство е убиство, прашај дете мало од 2-3 години и слушај како со чисто срце ке ти одговори дека не сака да види ниту едно животно мртво. Ова ваше однесување е наметнато, научено од системот, од образованието, од религијата, од политиката, се додека сте таму ке бидете слепи.
Ма немој, таа месна, млечна, фармацевстска индустрија за кого ги вршат тие убиства, силувања, тестирање на лекови и шминки врз животни ако не за вас - барателите / конзумерите ??
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,796
1,153
29
Битола
Изивни многу шо те повредив не сакав тоа да го направам моја грешка беше си признавам! За прв пат во мојот живот неможам сам себе си да си ја простам грешката шо ја направив...
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
Зошто на @malo сликата е ставена во спојлер и пишува дека не е препорачливо, дека е тешко за гледање ...
Ако е тешко за гледање, тогаш по која логика е Ок за јадење?
Не јадам месо ама ме вознемирува слика од прасе облиено во крв. Оправдан е спојлерот??
 

Дилајла

Член со 30 казнени поени
10 јануари 2017
18
0
11
48
Мешаш .. има робови кои се принудени да бидат робови, има робови кои одбираат да бидат робови.
Интернетот го користам со цел да ги вратам таквите како тебе и ВоСелена назад кон природата, а не да допринесувам кон ширење на робовладетелството.
Не знам зошто го мешаш интернетот со сето напишано во последните страни ... тешка ти е логичката страна.
Точно ја негирам технологијата бидејки не прави зависни од истата, и не уништува самите нас исто како што негирам се што создал човекот, бидејки се што создал човекот прави немир на некој друг - дали тоа ке е животно, растение или пак човек.

Јас го поддржувам она на горната слика, додека ти го поддржуваш она на долната слика
Отвори ја прикачената датотека 30101
Јас го поддржувам ова:
Отвори ја прикачената датотека 30103
додека ти го поддржуваш ова:
Отвори ја прикачената датотека 30102
Ја приметуваш разликата ??

пс. сликите слободно тури ги во спојлер не ми оди технологијата
Ја не глеам на вторава слика у ѓубрето да живее некој. И ова првава слика со овошјата е баш јака, каде се наоѓа? Во близина на вашето место на живеење се наоѓа?
Роб му се смее на друг роб, дека е роб (facepalm)
Гледам ептен ти е јако што што си горд роб и што не гаиш илузии за слобода како нас. Подсмевај се колку сакаш, ама не гледам зошто би имал реална причина за тоа. Искрено мислев дека имаш поотворена перцепција за нештата...
Сите сме робови на системот и нам не ни е проблем да го признаеме тоа, ама проблем ни е да го прифатиме и тоа е разликата помегу нас и останатите робови.
Незнам лично за тебе, ама додека сите останати се горди на што поголем статус на роб, ние секојдневно правиме чекор поблизу кон слобода и полека ги отфрламе оковите на системот за да еден ден успееме да живееме и без да плаќаме струја, вода и се останато што си набројал, потенцирам - плаќаме, што е различно од ,,користиме,,
Животот на слобода не подразбира откажуање од технологијата, напротив, подразбира лесна достапност до истата, бесплатно користење без ограничувања и злоупотреби.
Бесплатно користење? Имате свој извор на интернет и струја? Во Низоземска живеете?
Точно, фала богу некој да ме разбере .. Секако дека се залагаm за уништување на глупата "раја" - као што би рекол @Outrider , оние кои прават немири на оваа планета.
Зошто да бирам помегу домот на пајаците и нашиот дом? Зошто да не живееме сите заедно? Па како дрвото е дом за повеке видови птици, црви ?
И мало во претходните постови мислам дека спомна дека ако некое животно ме нападне, јас ке се бранам, па дури тоj чин да предизвикува смрт, дали тоа ке биде тигар, пајак, или нешто јадно као човек па и човек. Но зошто да ги убиваш животните кои ништо лошо не ти направиле? За прехрана? Па месото дури ниту ти е природен начин за исхрана, ниту телото ти е градено за да јадеш и преработуваш таква хрна, ниту пак си способна да ловиш. Да сега ке прашаш како тоа ти убиваш животни? Па пасивно Ита, пасивно, ти му плаќаш на месарот, месарот плаќа на индустријата, индустријата плаќа на ловците, ловците убиваат .. тоа се директно транспортирани пари од твојот џеб до ловецот .. вакви реченици учат во 2-ро одд. се надевам лесно ке сфатиш бидејки другите не сфатија сеуште.

Секако дека ке се пренамножат, но ти немаш никаков удел во природната селекција, бидејки како што споменав тоа не е твојот начин на исхрана.. не се вклопуваме ние тука.. за да не се пренамножат тука постојат месојади - вистински како лавот, волкот, хиената, тигрите, орлите итд. Но затоа што човекот е вмешан во се, ги затвора овците, свињите, козите во штала, им ги лови зајаците и срните на волците, па волците остануваат гладни скоро преку цела година, поготово сега во зима .. па потоа ги тепате волците затоа што се спуштиле од планина во блиските села каде што го осеќаат мирисот на својата храна ..
Колку само штети правите вие месождерите не сте свесни, и тоа поврзани штети, од една директива се прави друга штета, потоа трета и така до бескрај ..
И нема крај на човековата неинтелигенција, толку сме паметни што 21-век е а сеуште мислите дека сте сештојади .. алал ви вера, не знам што друго да пишам..

Се потресовте за нападот во Куманово пред 2 години, се потресовте за нападот во Париз, дури и ЈуТјуб имаше ставено француско знаме на своето лого, се потресовте за поплавата (за која тотално вината ја препишувам на самите скопјани) .. а што е со годишно умртвување на 12 милијарди водени и 10 милијарди копнени животни поради никаква причина? Тоа не е страшно?
Го плукате Хитлер и за него не смее да се зборува, во школо го оцрнуваат бидејки убил .. 12 милиони луѓе ? ... Не споредливи се броикиве, не знам како немаш тронка грев и срам во себе што ми го пишуваш ова.
Пак ке ве прашам, ако сте толку побожни и го величате Христос и ги славите неговите празници, зошто на трпезата имате мртво животно кога тој во неговите заповеди кажал да не убиваш? ... Потоа @existence ми вели јас су хипокрит????????

Зошто на @malo сликата е ставена во спојлер и пишува дека не е препорачливо, дека е тешко за гледање ...
Ако е тешко за гледање, тогаш по која логика е Ок за јадење?

Пајаците пренесувале болсети? .. ок, така е, но пајакот си спие во пајажината и си чека плен, не доаѓа да ми пренесе болести, од друга страна јадете разно-разни месишта полни со разно-разни болести .. на крај завршувате во болница со разно-разни болести за кои нашиве преедуцирани доктори не знаат да ви дадат дијагноза, или ви дадат тотално погрешна дијагноза со цел да купувате и пиете разно-разни антибиотици од кои си ги полан џебовите, а вам никако не ви помагаат. На крај одите на хемотерапија или на операција по што умирате.
Покрај тоа што сакам да ги спасам кутрите животни кои не го заслужиле ова што им го правите, сакам и вам да ви го продолжам животот, но Ок, и во времето на Исус тој не бил сфатен како што треба и го распнале, па ете и ден денес му се радувате, така и вие ке го сфатите ова некогаш но ке биде предоцна за било што, или пак нема да го сфатите и ке си заминете прерано .. жал ми е искрено за вас со ваквите размислувања (мада сумњам дека се ваши лични, туку наметнати уште од мали години), уште одамна се разочарав од човековиот вид во кој нема тронка љубов и милост, но сега само го потенциравте тоа.

Еве ги пајажините во моето домче, си се веат слободно. Го собираат секојдневно поголемиот дел од прашината која што би требало да падне врз нашата манџа ;)

Отвори ја прикачената датотека 30111 Отвори ја прикачената датотека 30112 Отвори ја прикачената датотека 30113 Отвори ја прикачената датотека 30114 Отвори ја прикачената датотека 30115 Отвори ја прикачената датотека 30116 Отвори ја прикачената датотека 30117 Отвори ја прикачената датотека 30119 Отвори ја прикачената датотека 30120 Отвори ја прикачената датотека 30121
Господине тревопасен, зошто во иста реченица ги ставивте жртвите од Куманово и од поплавите со животните? До таму ви оди веганскиот мозок да споредувате ова? Исус кажал да не се убиваат луѓе, а не животни господине веган.
А волците, мечките пример кога ги напаѓаат луѓето размислуваат ли дали можеби грешат? Никој не се гордее со нечија смрт туку се што се случува и прави на земјата е за да се преживее без разлика дали е тоа од страна на животните или луѓето. Но според вас сосема нормално би било доколку животно нападне човек, а во обратниот случај е нешто незамисливо, без оправдување. И во двата случаја се борат за опстанок но за животното е оправдано додека за луѓето е забрането, каква логика ви е тоа?


Да би имала некаква моќ сите овие би ги утепала без да ми трепне око но немам. Но како ти тие луѓе ги споредуваш со пример некој селанец кој си одгледува свињи си ги храни, чува и кога ќе дојде време од нив се прехранува? И двајцата вршат убијство да но со различна намера. А тоа е огромна разлика која вие очигледно не ја сфаќате или не сакате да ја сфатите.
Дали е исто да утепаш човек од што сакаш и од што мораш да се одбраниш? Не е. Исто е и со животните, има и такви да кои прават пари од сето ова, тоа и ви го кажав погоре борете се против нив, но има и такви кои ги сакаат животните се грижат за нив но и ги јадат. И да колку и да ви е нереално и неприфатливо постои.

И баба ми со еден бубрег и тоа воспален си живееше преку 20 години без да пие лекови без да оди на дијализа, во село, јајца, млеко, сирење, месо, чист воздух сите од нејзините ги надживеа, тек на 80 и некоја година умре. Така да не значи дека само веганите не ги фаќа вируси, болести доста тупите со тоа. Место да се препукуваме тука да се насочиме малку кон ГМО то тоа ги уништува и животните и луѓето.
Но пошто вие се срамите од луѓето (се чудам само во каква категорија се ставате богови, светци, заштитници) само џабе времето ќе си го губиме.

И уште ова само. ЈАС НЕ СИЛУВАМ ЖИВОТНИ! Ниту па плаќам да ги силуваат! Од кај ги вадите овие глупи заклучоци не ми е јасно. И да Хитлер сосема го оправдувам и искрено криво ми е што сега немаме еден Хитлер, има толку непотребна раја (што би рекол Outrider) која и те како треба да се исчисти (не сте вие во таа раја да не се навредите случајно, ниту па животните се).

Ајде поздрав касно е треба да се спие.
Знаете ли кој бил Хитлер за да го оправдувате?
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Во ред, се раздвижи форумот и сето тоа ама сега е време да се праи муабет каде што е место, пример темите за веганство кои ги има на форумот. Таму верувам ќе дознаеме како чоекот бил 100% граден да биде веган, посебно во светло на сознанието дека веганството е врсник со вокменот, како Хитлер и не бил до толку гаден, ќе ги расчистиме логичките и морални дупки со убивањето растенија вс. животни (кромидот нема мили очички) и така ќе стапиме на патот на просветлението.
Како модератор немам алатка за префрлање мислења а и не планирам да трошам шест часа за тоа, така да наредни постови ги бришам.

http://forum.crnobelo.com/threads/Вегани.6020/
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Makedonec

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Во ред, се раздвижи форумот и сето тоа ама сега е време да се праи муабет каде што е место, пример темите за веганство кои ги има на форумот. Таму верувам ќе дознаеме како чоекот бил 100% граден да биде веган, посебно во светло на сознанието дека веганството е врсник со вокменот, како Хитлер и не бил до толку гаден, ќе ги расчистиме логичките и морални дупки со убивањето растенија вс. животни (кромидот нема мили очички) и така ќе стапиме на патот на просветлението.
Како модератор немам алатка за префрлање мислења а и не планирам да трошам шест часа за тоа, така да наредни постови ги бришам.

http://forum.crnobelo.com/threads/Вегани.6020/
Па чекај, нели темава се вика Сакам да кажам / Сакам да прашам .. можеби ако поставам некое прашање во врска со веганството кое сакам да ми биде одговорено, а таа тема никој не ја пролистува, тогаш нема да добијам одговори на моето прашање ...
Секако ке ми кажеш сега дека не треба да се повторуваат веганските постови, но еве било кое мислење земи го од оваа тема, за тоа мислење веке има отворено други теми, па сепак не се бришат тие, но кога станува збор за вакво нешто кое е (ненормално) за ограничените луѓе тие се бришат .. дискриминација е тоа ....
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Па чекај, нели темава се вика Сакам да кажам / Сакам да прашам .. можеби ако поставам некое прашање во врска со веганството кое сакам да ми биде одговорено, а таа тема никој не ја пролистува, тогаш нема да добијам одговори на моето прашање ...
Секако ке ми кажеш сега дека не треба да се повторуваат веганските постови, но еве било кое мислење земи го од оваа тема, за тоа мислење веке има отворено други теми, па сепак не се бришат тие, но кога станува збор за вакво нешто кое е (ненормално) за ограничените луѓе тие се бришат .. дискриминација е тоа ....

Ако се случи тоа некој да праша за веганството тука, ќе го цитираш мислењето и со кат пејст ќе го ставиш во соодветната тема, две секунди работа. Или пак ако не, по таа логика да нема дискриминација, сите нека пишуваат во оваа тема за било што, останатите ќе ги затвориме пошто си вика "сакам да кажам"?

20+ страни веќе се пишува за веганство и сега имало дискриминација?!
 

misti.diva orhideja

Член со 30 казнени поени
10 јануари 2017
262
195
43
Прво да Ви посакам убави и среќни новогдишни денови, многу здравје и љубов.
Злосторникот се враќа на местото на злосторството:) имав неколку неуспешни обиди да ми ја испратат заборавената лозинка ама ете, денес бев упорна и успеав повторно да дојдам овде..нема да коментирам за состојбата во која се наоѓа форумов, само ќе кажам дека еден дел од мене е оставен тука и ми фали, навистина ми фали:*
поздрав:wavespin
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi and BioTrpe

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Прво да Ви посакам убави и среќни новогдишни денови, многу здравје и љубов.
Злосторникот се враќа на местото на злосторството:) имав неколку неуспешни обиди да ми ја испратат заборавената лозинка ама ете, денес бев упорна и успеав повторно да дојдам овде..нема да коментирам за состојбата во која се наоѓа форумов, само ќе кажам дека еден дел од мене е оставен тука и ми фали, навистина ми фали:*
поздрав:wavespin

Само да си знаеш дека партиска пропаганда нема да се толерира.