Сакам да кажам/Сакам да прашам

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Не, не спијам. Веќе водев љубов со саканата особа, а сега се спремаме да си гледаме филм, бидејки немаме потреба да станеме рано утре, а кога ке станеме ке си играме надвор на 50центиметарскиот снег со кутрињата и децата, доколку пак не ни се излегува поради ниските температури ке си останеме под кебенце со топло чајче, додека @malo ми чита книга на глас, а јас слушам, ке си тонам во медитација без да има потреба да знам кој ден е, која година или пак кој празник е.
-Ти пак несоница ??
Нити ме интересира нити прашав тоа.
Ете ни јас немам потреба да станувам рано или пак да спијам според тоа што системот диктира да се спие навечер. Јас сум слободен земјанин и спијам кога сакам.
 

BadBoy007

Активен Член
26 септември 2016
209
166
43
Еј, не паѓам ја на ова. Ако правиш бељи, ништо не те вади од казнени. :zelen
Фаќам врска за да не добивам казнени и да положам од прва. Гледај ми низ прсти секогаш, не ме суди по ник. :D

BioTrpe многу глуши к*р не знам дали доаѓа на собиранки или не, ама еден ваков одговор добро би му дошол.
burn_after_reading_punch_gif_by_teri928.gif


И тоа е само light version.

Поракава може да биде избришана од non-existence, Aladin или Кармен @Electra машала и холивудски диви сме имале овде. :D
 
Последна промена:

BadBoy007

Активен Член
26 септември 2016
209
166
43
Чекај нека види тој што треба :)
Кој после ќе се расправа со него... читај ќе му пука нос. :D Delete until it's time. После ти ќе одговараш за предизвикување насилство. :D

Да не треба Кармен да види? She can see anytime admin-ка е. :D
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,519
1,183
Big Sur
@BadBoy007 нема везе, ние на собиранки друго си збориме, не сме толку одвеани да си квариме атмосфера. Овде си е друго. :D
1. Бонд не е бед бој. Бедес да, бед не.
2. Пирс Броснан > Даниел Крег
Од старт 5 негативни.

Него, на темана од погоре, да не барам да цитирам... дали сте вие свесни дека разликата помеѓу силување човечко суштество и вбризгување сперматозоиди во животно (што е силување, по ваше) првично е мотивот?
Силувањето човек е траума. Го бележи за навек. Понижува и ментално осакатува.
Вбризгувањето сперматозоиди во крава, е кратка и безболна процедура што помага за размножување. Ветеринарот сигурно не си мисли „Јао каква цицка, како има да ја плодам“ и кравата после тоа не се чувствува безвредно и понижено.
Патем, и кај нас има ин витро, па никоја досега не се пожалила дека е силувана.
Немој да ми кажете сега оваа се сложила на шприцот, а кравата не... :eek
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
[
@BadBoy007

Него, на темана од погоре, да не барам да цитирам... дали сте вие свесни дека разликата помеѓу силување човечко суштество и вбризгување сперматозоиди во животно (што е силување, по ваше) првично е мотивот?
Силувањето човек е траума. Го бележи за навек. Понижува и ментално осакатува.
Вбризгувањето сперматозоиди во крава, е кратка и безболна процедура што помага за размножување. Ветеринарот сигурно не си мисли „Јао каква цицка, како има да ја плодам“ и кравата после тоа не се чувствува безвредно и понижено.
Патем, и кај нас има ин витро, па никоја досега не се пожалила дека е силувана.
Немој да ми кажете сега оваа се сложила на шприцот, а кравата не... :eek
А мотивот на фармерот кој оплодува крава е добар мотив? Оправдан треба да биде?
Знаеш ли зошто ги оплодуваат кравите во фармите? За да можат да продуцираат млеко кое не е наменето за телето кое ке го роди, туку за нас. Одкако ке го роди кравата, телето и се одзема насилно и тоа се повторува секоја година неколку години по ред се додека кравата не се разболи и умре.
Ова на видеото е ублажена верзија за да нема реакции и за да не ве стегне некој срцев удар. Фармерот е дури и невообичаено љубезен и кравата е на поле а што се случува во обичните фарми ке оставам на вашата имагинација иако не верувам дека ке може да ја надмине реалноста во нивото морбидност.
Мене ова искрено ме боли колку и силувањето на девојка од човечки вид. Секоја нанесена неправда врз невино живо суштество е неправда и секоја злоупотреба на живите суштества, без разлика на кој животински вид припаѓаат треба да запре.
Тоа што нас не боли злупотребата на животните не значи дека не не боли кога се злоупотребени и луѓе, дека ги мразиме луѓето и сл. туку напротив. искрено незнам и како може некој да сака луѓе ако не осеќа барем малку милост кон животните.

А и чудно е како луѓето како конзумери на продуктите од сето ова страдање сеуште се вадат со опстанокот и покрај таа технологија со која толку се гордеат. Нема да умрете ако не пиете кравјо млеко, кој опстанок е во прашање тука? Зарем придодата би не создала зависни од туѓо млеко? Незнам кај ви е логиката. Ете некои паметни робови смислиле и замена за мајчино млеко, замена за животинско млеко... зошто за вас тоа не се важи како успех и не ги следите технологијата и напредокот и на тоа поле, туку сеуште се повикувате на опстанокот како да сте примитивци?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BioTrpe

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Трпане, ти си голем хипокрит. И ти и мало. Слободни земјани биле они.

Како зошто мешам интернет? Некои робови го направиле тоа, продукт на општеството е. Знаеш ли колку кабли и пластика е употребено до сега за ти да користиш интернет? Знаеш ли колку животни се убиени за некој сештојад да направи интернет за да можеш ти да користиш?
Освен веганска логика гледам друга не користиш.
Ти ги нарекуваш сите други робови бе Трпане и на крај си призна дека си и ти самиот роб. Робуваш Трпане робуваш како и секој друг. Користиш струја, водоводен систем, користиш облека, обувки, да не набројувам ама користиш огромен број работи од општеството.
Сликите што ги стави шта речи, без коментар сум.

Чисто информативно дури и да имаш добра намера да покажеш дека веганството е правиот пат, пристапот и тебе и на повеќето вегани ви е одбивен.
Роб му се смее на друг роб, дека е роб (facepalm)
Гледам ептен ти е јако што што си горд роб и што не гаиш илузии за слобода како нас. Подсмевај се колку сакаш, ама не гледам зошто би имал реална причина за тоа. Искрено мислев дека имаш поотворена перцепција за нештата...
Сите сме робови на системот и нам не ни е проблем да го признаеме тоа, ама проблем ни е да го прифатиме и тоа е разликата помегу нас и останатите робови.
Незнам лично за тебе, ама додека сите останати се горди на што поголем статус на роб, ние секојдневно правиме чекор поблизу кон слобода и полека ги отфрламе оковите на системот за да еден ден успееме да живееме и без да плаќаме струја, вода и се останато што си набројал, потенцирам - плаќаме, што е различно од ,,користиме,,
Животот на слобода не подразбира откажуање од технологијата, напротив, подразбира лесна достапност до истата, бесплатно користење без ограничувања и злоупотреби.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BioTrpe

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Трпан треба да види, за него беше. Немој така подло пиши бриши :)
Јака ствар - Админ ... се однесуваш како да е твој форумот и злоупотребуваш функција ...
Добро а случајно вчера ако ја опцуев мајка ти .. ке чекаше цел форум првин да виде или директива ке ми го избришеше мислењето и ке ме казнеше или банираше ??
Не можам да ти ја сфатам љубомората, до бескрај ти оди ..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo and BadBoy007