Зошто многу луѓе не веруваат во Библијата како Божји збор?

Тавтабита

Староседелец
2 јануари 2013
15
12
1,003
Не се растревожувам,религијата не ја знам многу(веке ти кажав).Поред останатото од твоите податоци и самото твое име Дооооста ми кажува за твојот карактер.

Мене неколкуте твои мислења што имав чест да ги прочитам ми кажуваат дооооста за твојот карактер - дека си една од оние жентурачи кои слободното време го поминуваат во оговарање: јатрвата не знаела да готви, комшивката секоја вечер со различна кола ја собирале, золвата имала трошки на тепихот во трпезарија, снаата не стаила туршија оваа година, со еден збор класична малограѓанка која се занимава со туѓи животи наместо да си погледне во својот двор.
 

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
Логика нема ни за настанокот на светот
Не бе, Дарвин, сите научници од биолози, до антрополози, до палеонтолози, до астрофизичари, до Хигсов бозон, до еволуција, сето тоа г***а да јаде.
Се соглсувам и јас со тоа,не гледам каде сме во контрадикторност?
На што се согласуваш? И не ми даде одговор на прашањето.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Не се растревожувај орхидејо, не сум ни "саботарка", ни "нововерка", како што вие православците си милувате да ги нарекувате протестантите и останатите христијански деноминации, кои патем, мноооогу многу повеќе си ја познаваат религијата од тебе.
И да ја задоволам твојата љубопитност по потекло сум православна, по убедување атеист, а омилена боја ми е плава.
Друго нешто те интересира, што сум во хороскоп, дали имам дечко, кај пазарам...?
Мене ме интересира..
еве на пример,зошто на ,,база,,на нејзиното мислење,ги ставаш во ист кош сите верници?:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Мене неколкуте твои мислења што имав чест да ги прочитам ми кажуваат дооооста за твојот карактер - дека си една од оние жентурачи кои слободното време го поминуваат во оговарање: јатрвата не знаела да готви, комшивката секоја вечер со различна кола ја собирале, золвата имала трошки на тепихот во трпезарија, снаата не стаила туршија оваа година, со еден збор класична малограѓанка која се занимава со туѓи животи наместо да си погледне во својот двор.
Погрешен одговор!Не сум Таа. Идемо даље.
 

Idiot

Староседелец
5 март 2013
317
231
1,053
Muppet Show
Погрешен одговор!Не сум Таа. Идемо даље.
Идемо даље со неодговарање на прашања? Еве пак.
Како ти ја чувствуваш таа “виша“ сила која те спречува да си сериски убиец.
Како го објаснуваш феноменот дека тие ко веруваат во “виша“ сила се понеморални од тие кои не веруваат?
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Идемо даље со неодговарање на прашања? Еве пак.
Како ти ја чувствуваш таа “виша“ сила која те спречува да си сериски убиец.
Како го објаснуваш феноменот дека тие ко веруваат во “виша“ сила се понеморални од тие кои не веруваат?
Ај малку тајм аут со прашањава,се помочав од смеење.Вечерва е баш забавно.
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Одите надалеку со темата,но сепак пристојното облекување не ги боде очите,а ако некој има мерак да привлекува погледи и ужива во тоа,нека шета гол.
Пристојноста е релативна и субјективна работа. Тоа што е пристојно за тебе, може да биде непристојно за некој друг и обратно.
Вината е секогаш во оној што нападнал или силувал. Што ако некого го возбудува и привлекува жена чиј стил на облекување е сличен на оној на калуѓерките? Дали поради тоа таа ќе биде виновна ако биде силувана?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Многу луѓе не веруваат во Божјите зборови затоа што мислат дека тоа се само празноверија и глупости, заслепени од сопствената горделивост која не им дозволува да погледнат околу себе и да ја согледаат вистината која што Бог им ја дарува. Истите тие луѓе имаат постојана потреба да ги исмејуваат луѓето кои што всушност веруваат во Бога и успеале да ја спознаат Божјата љубов но кога ќе дојде судниот ден и нивните гревови ќе бидат вагани тогаш можеби и ќе покажат некое покајание за се` она што го правеле во својот живот.