Зошто многу луѓе не веруваат во Библијата како Божји збор?

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Секој си размислува и се облекува како сака,а ако сакаш тука да најдеш нешто паметно со твојот ежовски пљунопис си се зае...а!
А на пример како онаа девојка која носи минич е полоша и треба да се осудува повеќе од онаа што јавно исмејува, омаловажува, вреѓа и користи речник кој е непригоден за еден верник кој треба да биде безгрешен за да може да покаже со прст, зошто нели Исус рекол кој е безгрешен нека го фрли првиот камен!? :)
 
Последна промена:

Тавтабита

Староседелец
2 јануари 2013
15
12
1,003
Нигде не реков дека сум 100% верник,и ако ме изнавреѓа,пак си интересно створење за забава на форумов,и така ми стане веке здодевно.

А чекај, и таква можност постои, да си избереш колку проценти си верник?
Колку проценти верник си ако напишеш на фејсбук pravoslaavna xristianka кај религиозна определба?
Колку проценти си верник ако опнеш златен ланец со крст на врат?
Колку проценти си верник ако истетовираш Only god can judge me на грб?
Колку проценти си верник ако стаиш привезок крст на ретровизор?

Не била 100 проценти верник бе...pravosalvni xristiani...не можеш да ги поднесеш, а сепак се насекаде околу тебе.

И тие што одат непристојно облечени во црква не се 100% верници, си избираат што ќе почитуваат а што не, кога ќе бидат верници, а кога не, ама баш исто како тебе.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп* and Selene

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
А на пример како онаа девојка која носи минич е полоша и треба да се осудува повеќе од онаа што јавно исмејува, избувнува, омаловажува, вреѓа и користи речник кој е непригоден за еден верник кој треба да биде безгрешен за да може да покаже со прст, зошто нели Исус рекол кој е безгрешен нека го фрли првиот камен!? :)
Работиве ги врзавте во чвор.Миничот беше спомнат во контекс со несоодветното облекување и однесување кога се оди во црква,никој не спомна лоша девојка или обратно.Самото носење минич до задник е јавна провокација,сомопокажување за привлекување на погледи и атоа по мене е блиску до неморално.Ако треба моите снаи да носат таков минич,би ги замолила барем пред мене и свекорот да избегнуваат така да се облекуваат,а ако на синовите мои не им смета сите да им го гледаат газот на своите Жени,тогаш нивен проблем.Како и да е,јас сум женско,ама се претера.Зошто женскиот род толку почна гол да шета,и во училишта,на работа,мора тангите да им се гледаат од фармерките......

А чекај, и таква можност постои, да си избереш колку проценти си верник?
Колку проценти верник си ако напишеш на фејсбук pravoslaavna xristianka кај религиозна определба?
Колку проценти си верник ако опнеш златен ланец со крст на врат?
Колку проценти си верник ако истетовираш Only god can judge me на грб?
Колку проценти си верник ако стаиш привезок крст на ретровизор?

Не била 100 проценти верник бе...pravosalvni xristiani...не можеш да ги поднесеш, а сепак се насекаде околу тебе.

И тие што одат непристојно облечени во црква не се 100% верници, си избираат што ќе почитуваат а што не, кога ќе бидат верници, а кога не, ама баш исто како тебе.
ШТО СИ ТИ ДАЈ КАЖИ,ИЗРАЗИ СЕ ВО% ИЛИ КАКО ТИ Е ЌЕИФ
 
Последна промена од модератор:

Idiot

Староседелец
5 март 2013
317
231
1,053
Muppet Show
не те свака
Па реков дека не ја знам,само ја чувствувам.
Не знаеш ни која е ни што е а ја чуствуваш. Ахам...... интересно! Можда и некого ќе превариш со таа финта. Не можеш секого.
Како тоа ја чуствуваш? Или пробуваш да се извадиш од ситуацијата?
Не ми кажа како го објаснуваш феноменот.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Toa e тоа, главното оружје на црквата. Стравот. Паничниот страв дека ако не сте "добар" човек, ќе заминете во пеколот. Е сега малку контрадикторност. Нели ако според библијата некој ти удри шамар треба да го свртиш и другиот образ, тогаш зошто постои пекол? Нели за секој човек се најдобро, мир во светот и слично. Како тогаш ако сите сме чеда на некого тогаш некој оди во рај а некој оди во пекол?
Тебе, како човечко битие, ако ти е потребно книга за тоа како треба да се однесуваш и страв од надгробниот живот како казна, кажува доволно за тебе. Сериозно луѓе, сериозно не правите зло и лошо заради тоа што се плашите или заради што сметате дека така е правилно?
Ако ви треба книга и невротичен уплав за да ве држи зауздани од тоа да не правите лошо и ако ви треба книга за да бидете добри луѓе, тогаш проблемот е во вас.

Мала забелешка само, пеколот и рајот доаѓаат тек на крајот на времето, во последните денови, кога Исус ќе се врати на земјата и Бог ќе суди. Дотогаш душите се наоѓаат во небесен сториџ фасилити, магацин, хард драјв :zelen каде што чекаат да се врати Исус. Тоа е според библијата, проблемот е шо рисјаните не се преголеми љубители на сопствената света книга и не си ја знаат сопствената митологија :zelen
Во моментов и душата на Сталин и онаа на детенце кое умрело во Конго се наоѓаат на стенд бај.
Тоа со инстант одење кај казаните или на облачиња со харфи е измислица на црквите.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selene

Тавтабита

Староседелец
2 јануари 2013
15
12
1,003
ШТО СИ ТИ ДАЈ КАЖИ,ИЗРАЗИ СЕ ВО% ИЛИ КАКО ТИ Е ЌЕИФ

Не се растревожувај орхидејо, не сум ни "саботарка", ни "нововерка", како што вие православците си милувате да ги нарекувате протестантите и останатите христијански деноминации, кои патем, мноооогу многу повеќе си ја познаваат религијата од тебе.
И да ја задоволам твојата љубопитност по потекло сум православна, по убедување атеист, а омилена боја ми е плава.
Друго нешто те интересира, што сум во хороскоп, дали имам дечко, кај пазарам...?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Abraxas and Idiot

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Да не бегам од темата, не знам за многуте луѓе, ама јас лично не можам да верувам во нешто во кое се испишани зборови на кои не можам да им најдам логика. Змиите зборуваат, луѓе се создаваат од земја, деца се зачнуваат од духови, а се раѓаат од девици... Нешто кое те учи дека си плод од утроба на мајка зачната од својот син (нели делот каде Адам и Ева имале двајца синови, а нив им се изнародиле едно чудо деца) па и умирања и воскреснувања, Исуси и Лазари.
Девица Марија и син и... Еден оди по вода, друг прави патишта низ неа. Замисли што би се дешавало да се родел Исус во времето на Мојсеј... Повеќе ко да пишувале хумор и сатира него ко да го испишувале божјиот збор.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Abraxas

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Не се растревожувај орхидејо, не сум ни "саботарка", ни "нововерка", како што вие православците си милувате да ги нарекувате протестантите и останатите христијански деноминации, кои патем, мноооогу многу повеќе си ја познаваат религијата од тебе.
И да ја задоволам твојата љубопитност по потекло сум православна, по убедување атеист, а омилена боја ми е плава.
Друго нешто те интересира, што сум во хороскоп, дали имам дечко, кај пазарам...?
Не се растревожувам,религијата не ја знам многу(веке ти кажав).Поред останатото од твоите податоци и самото твое име Дооооста ми кажува за твојот карактер.
 

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
Прашање до @diva orhideja
Кен Хем е еден од најрелигиозните луѓе на планетава Земја. Излезе на дебата со Бил Нај и не уверуваше дека земјата е 6.000 години стара. Дипломиран биолог, човек кој во животот има донирано 0 денари на сиромавите. Има помогнато на 0 луѓе. Има направено 0 дела за да ја мрдне земјата на сиромавите од мртвата точка.
Бил Гејтс е еден од најголемите атеисти на планетава. Има донирано не знам колку пари во добротворни цели. Кијану Ривс кажа дека не е религиозен, има донирано пола од своите приходи за изградба на клиники за луѓето болни од леукемија.
Матичниот доктор мој е атеист, има спасено 1000 човечки животи.
Оној најопасниот деликвент во Бразил тврди дека е најрелигиозен човек, има убивано и дилано дрога ни самиот не е свесен колку.

Кој од овие луѓе треба да оди во рај, а кој во пекол?

Бај д веј. Јас обожавам да носам кратки сукњи. Али, знаеш, има луѓе што знаат да ги носат, има луѓе што не знаат. Можеш да бидеш закопчана до гуша и пак да правиш милион пати поголем "блуд" од женска што знае како да комбинира фустан и јака штикла.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Да не бегам од темата, не знам за многуте луѓе, ама јас лично не можам да верувам во нешто во кое се испишани зборови на кои не можам да им најдам логика. Змиите зборуваат, луѓе се создаваат од земја, деца се зачнуваат од духови, а се раѓаат од девици... Нешто кое те учи дека си плод од утроба на мајка зачната од својот син (нели делот каде Адам и Ева имале двајца синови, а нив им се изнародиле едно чудо деца) па и умирања и воскреснувања, Исуси и Лазари.
Девица Марија и син и... Еден оди по вода, друг прави патишта низ неа. Замисли што би се дешавало да се родел Исус во времето на Мојсеј... Повеќе ко да пишувале хумор и сатира него ко да го испишувале божјиот збор.
Логика нема ни за настанокот на светот

Прашање до @diva orhideja
Кен Хем е еден од најрелигиозните луѓе на планетава Земја. Излезе на дебата со Бил Нај и не уверуваше дека земјата е 6.000 години стара. Дипломиран биолог, човек кој во животот има донирано 0 денари на сиромавите. Има помогнато на 0 луѓе. Има направено 0 дела за да ја мрдне земјата на сиромавите од мртвата точка.
Бил Гејтс е еден од најголемите атеисти на планетава. Има донирано не знам колку пари во добротворни цели. Кијану Ривс кажа дека не е религиозен, има донирано пола од своите приходи за изградба на клиники за луѓето болни од леукемија.
Матичниот доктор мој е атеист, има спасено 1000 човечки животи.
Оној најопасниот деликвент во Бразил тврди дека е најрелигиозен човек, има убивано и дилано дрога ни самиот не е свесен колку.

Кој од овие луѓе треба да оди во рај, а кој во пекол?

Бај д веј. Јас обожавам да носам кратки сукњи. Али, знаеш, има луѓе што знаат да ги носат, има луѓе што не знаат. Можеш да бидеш закопчана до гуша и пак да правиш милион пати поголем "блуд" од женска што знае како да комбинира фустан и јака штикла.
Се соглсувам и јас со тоа,не гледам каде сме во контрадикторност?
 
Последна промена од модератор: