Чет муабети (ти реков-ми рече)

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Друже, не сакам да звучам лошо, но недај боже да ти се случи да дојдеш до нивно дереџе.
Изговори не им се работи пак ќе кажам мислиш ми било лесно во животот ? Некаде 2005/06 беше го избркаа татко ми од работа , а школуваше 3 деца и тоа во услови каде се плаќа партиципации , книги , автобуски карти! Мислиш татко ми одеше и молеше по тв ? Не туку фати и почна сам да работи нормално колку ми дозволуваше времето му помагав и најубавиот период од животот си го поминав во амерички стил работи и учи! Ама не бе не сум се жалел никогаш на плус 50 сум работел по кровови , ниви и лозја , на минус 20 сум работел ама никогаш не сум дозволил да потклекнам и да речам што да правам немам ќе живеам од социјална помош и ќе викам немам! Тој што стварно нема никогаш нема да ти рече немам тој и последната кришка леб ќе ти ја даде тебе за да се отстрами.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Изговори не им се работи пак ќе кажам мислиш ми било лесно во животот ? Некаде 2005/06 беше го избркаа татко ми од работа , а школуваше 3 деца и тоа во услови каде се плаќа партиципации , книги , автобуски карти! Мислиш татко ми одеше и молеше по тв ? Не туку фати и почна сам да работи нормално колку ми дозволуваше времето му помагав и најубавиот период од животот си го поминав во амерички стил работи и учи! Ама не бе не сум се жалел никогаш на плус 50 сум работел по кровови , ниви и лозја , на минус 20 сум работел ама никогаш не сум дозволил да потклекнам и да речам што да правам немам ќе живеам од социјална помош и ќе викам немам! Тој што стварно нема никогаш нема да ти рече немам тој и последната кришка леб ќе ти ја даде тебе за да се отстрами.
И сеа твоето болно искуство е оправдување воопшто да се укине социјалната помош нели?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Знаеш според мене социјалната помош треба да се укине! Здрав и прав човек не е за жалење ама воопшто нека земат нека работат земја ете државата место социјална помош да им даде семенски материјал и земјиште ако се решат за да продават пола да го откупува државата ,а другата половина да може да и праи што скаа тоа е така решено и функционира во Кина на пример. Каде процентот на откуп од државата е сведен на 10%! Жалопојките по тв не ги признавам ама ич немале ама имат за телефони да плачат по сите тв станици дека немат пари ко некој ќе им даде па боже мој ако толку немаш искочи од продавница до продавница и кажи немам пари да ви помогнам нешто колку за едне леб да ми дадете.. Плус пред едно време имаше еден оглас за гревовите кои живеат од социјална помош да аплицират за работа во лотарија на македонија при што ќе им беше платено 8000 денари плус процент од продаден грепки се бараа 100 луѓе знаете колку се пријавија? Ниту еден е такви социјални случаеви иаме!

Земјиште, семе и по три четири вмр-офци кои клатат врата и земаат плата да ги впрегнат со едно рало, да ораат, пошто скапа е нафтата а вмр-офците се јаки, појако влечеле од мотокултиватор, дури и од некои постари ИМТ трактори биле појаки...
 

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
И сеа твоето болно искуство е оправдување воопшто да се укине социјалната помош нели?
Да апсолутно затоа што здрав и прав човек не е за жалење и социјална помош да е сакат да речеш ете неможе да заработува па мора државата да му помогне ама на здрави луѓе социјална помош да им дадеш е исто ко што им ја дадоа оштетата на работниците од Охис јако решение седиш дома ништо не работиш и ти легнуват месечно по 7000 , а во конфекција некој се утепува од работа за 5000 и решение и правда ти е тоа ?
Земјиште, семе и по три четири вмр-офци кои клатат врата и земаат плата да ги впрегнат со едно рало, да ораат, пошто скапа е нафтата а вмр-офците се јаки, појако влечеле од мотокултиватор, дури и од некои постари ИМТ трактори биле појаки...
Јао оди види у паркинзи на општина центар колку испопика без да се појават на работа зимат плата па ќе ми кажуваш овој оној море иди фати некоја лопата таму не само тролај нешто у надеж за мека фотелја!
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Да апсолутно затоа што здрав и прав човек не е за жалење и социјална помош да е сакат да речеш ете неможе да заработува па мора државата да му помогне ама на здрави луѓе социјална помош да им дадеш е исто ко што им ја дадоа оштетата на работниците од Охис јако решение седиш дома ништо не работиш и ти легнуват месечно по 7000 , а во конфекција некој се утепува од работа за 5000 и решение и правда ти е тоа ?
Јао оди види у паркинзи на општина центар колку испопика без да се појават на работа зимат плата па ќе ми кажуваш овој оној море иди фати некоја лопата таму не само тролај нешто у надеж за мека фотелја!
Секако дека не е добро. Тој во конфекција треба да има поголема пара од 7000.
Со 7000 иначе не се живее.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Да апсолутно затоа што здрав и прав човек не е за жалење и социјална помош да е сакат да речеш ете неможе да заработува па мора државата да му помогне ама на здрави луѓе социјална помош да им дадеш е исто ко што им ја дадоа оштетата на работниците од Охис јако решение седиш дома ништо не работиш и ти легнуват месечно по 7000 , а во конфекција некој се утепува од работа за 5000 и решение и правда ти е тоа ?
Јао оди види у паркинзи на општина центар колку испопика без да се појават на работа зимат плата па ќе ми кажуваш овој оној море иди фати некоја лопата таму не само тролај нешто у надеж за мека фотелја!

Многу осетлив си за бот, се спомнаа вмр-офци и веднаш скокна како Сол Кембел да те пенетрирал :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: $3Я3|\||)&p&†Y

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Се шинале давање од 1000 денари месечно, замисли месечно, одвај да си купиш за летово јадранки, маица и шорц и да ти останат за еден сендвич пари. Ами што правиме другите 29 денови? :(
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Имав порано симнато два три туторијали за куќа од сено ама испаѓа поскапо (Х3 некаде) пошто треба прилично сериозна дрвена конструкција. Не е баш така едноставна за градба...
Има разлика меѓу овие од сено и тие со кал, оваа со сено нема врзивни материјали а тие старите се мешавина на сено и земја, има разни верзии од печени цигли или блокови до сушени на сонце.
Да отвориш нова тема за куќиве:? Мене многу ме интересира ова, не сум се позанимавала сериозно и сакам да знам што и како. Јас не би знаела да дадам добар вовед, ако не те мрзи тебе...