Сакам да кажам/Сакам да прашам

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Не ми кажа дали нема да ти треба?
Јас се кладам дека повеќе од половина што излеговте на протест излеговте само за да губите часови. Математика немало да ви треба, бог да чува. Тоа се учи од основно, не е биологија па ајде научи ја лелцијата, напиши нешто и толку. За математика треба вежбање, концентрација, и најмногу заинтересираност. А не вие врска си немате како да решите задача затоа што во основно не ви било гајле за математика, и сега ајде да протестираме затоа што нас ни е тешко. Па нормално дека ќе ви биде кога не сте учеле и не сте вежбале дома, одете сега научете да ве видам. А тоа дека нема да ви е потребна математика е глупост, да не ви е случајно биологија и географија повеќе потребно од математика.
Уствари што зборувам бе, и професорите се за никаде. Сите комплет сте за никаде, вие зашто не сте учеле и немате никакво познавање а сега се буните, и професорите зашто се лудаци невидени и не предаваат убаво. Па можам да кажам дека и родителите се криви, седи сине не се мачи ќе видиме ќе средиме оценка, гледај другите да ти се добри. Кога некој ќе го каже ова....

Кога последен пат си израчунал котангенс жити се:kafe
`Извади ми квадратен корен од непознатава дури ги товарам компириве па да се раздолжиме` :zelen

Во реалниот живот математика е потребна само во поглед на собирање, одземање, делење и множење и ништо повеќе. Дури и за тие операции постојат дигитрони, мобилни, компјутери.

Теретот на докажување е кај оној кој го носи законот, како таа матура ќе го подобри образованието.

Децата немаат потреба да знаат функции и биноми. Тоа е екстремно непотребно и злоупотреба на времето на децата, злочин. Исто како што е учење на срања од Ристо Крле или главен град на Науру. Или барем 99% од наставните програми.
Постои еден мал, безначаен процент кои треба да знаат и за таквите би било добро да има нешто како prep school за да можат деците кои ќе продолжат на математик-бејсд факс да научат тоа што им треба и да не се замараат со Ристо Крле.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi, Saladin and Makedonec

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Кога последен пат си израчунал котангенс жити се:kafe
`Извади ми квадратен корен од непознатава дури ги товарам компириве па да се раздолжиме` :zelen

Во реалниот живот математика е потребна само во поглед на собирање, одземање, делење и множење и ништо повеќе. Дури и за тие операции постојат дигитрони, мобилни, компјутери.

Теретот на докажување е кај оној кој го носи законот, како таа матура ќе го подобри образованието.

Децата немаат потреба да знаат функции и биноми. Тоа е екстремно непотребно и злоупотреба на времето на децата, злочин. Исто како што е учење на срања од Ристо Крле или главен град на Науру. Или барем 99% од наставните програми.
Постои еден мал, безначаен процент кои треба да знаат и за таквите би било добро да има нешто како prep school за да можат деците кои ќе продолжат на математик-бејсд факс да научат тоа што им треба и да не се замараат со Ристо Крле.
А ако сака да продолжи на факултет каде се бара математика тогаш? Ако не научил значи нема да знае и ќе мора да оди на друг факултет или воопшто да не оди.
Не дека ќе им биде потребно понатаму во животот да бараат корени или да решаваат равенки, ама исто како што некој спортист со тренинзи ќе стане подобар а не со седење, со учење математика уште од мал и решавање на тие равенки и задачи, нема да ти требаат ни дигитрони ни калкулатори кога ќе треба да израчунаш нешто. Можеби ќе работи на некое место каде ќе треба да рачуна големи износи и нема да смее да згреши, знам ќе користи дигитрон, ама да учел математика нема да мора да користи. Како што спортот исцрпува физички така и математиката психички, ама после се исплати.
Сега протестираат за да губат часови, сигурен сум. Или од дома им рекле, абе оставете каква математика што ќе ви е. Штета што има дигитрони и калкулатори и телефони иначе ќе ги видев.
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,120
1,683
Абе џабе македонски е задолжителен, пак има неписмени што пишуваат со 4 и 6.
Така да на сендвич нацијава да му опнат дишарина, и неа ќе ја плаќа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
А ако сака да продолжи на факултет каде се бара математика тогаш? Ако не научил значи нема да знае и ќе мора да оди на друг факултет или воопшто да не оди.
Не дека ќе им биде потребно понатаму во животот да бараат корени или да решаваат равенки, ама исто како што некој спортист со тренинзи ќе стане подобар а не со седење, со учење математика уште од мал и решавање на тие равенки и задачи, нема да ти требаат ни дигитрони ни калкулатори кога ќе треба да израчунаш нешто. Можеби ќе работи на некое место каде ќе треба да рачуна големи износи и нема да смее да згреши, знам ќе користи дигитрон, ама да учел математика нема да мора да користи. Како што спортот исцрпува физички така и математиката психички, ама после се исплати.
Сега протестираат за да губат часови, сигурен сум. Или од дома им рекле, абе оставете каква математика што ќе ви е. Штета што има дигитрони и калкулатори и телефони иначе ќе ги видев.

Постои еден мал, безначаен процент кои треба да знаат и за таквите би било добро да има нешто како prep school за да можат деците кои ќе продолжат на математик-бејсд факс да научат тоа што им треба и да не се замараат со Ристо Крле.

А што тоа ќе смета со равенки? Дигитроните се потреба и без нив би имало пропаст на трговијата, банкарството и еден куп сектори. Замисли на каса продавачка да има молив на увото и папир во џебот и кога ќе дојде раја на каса да каже `чекај да пресметам`:rofl Не е практично како што не е практично да се учи да се тимари коњ пошто одамна постојат коли и автобуси. Или за секој случај нека воведат предмет за одржавање на коњи и кочии...пошто шо знаеш шо бидува :kafe
Имаш и програми и апликации и секакви срања кои го прават рандом лик наставник или професор - технолошки вишок,анахронизам, непотребност во современиот свет но поради тоа што образованието е света крава која е религиозно обожавана - нив не ги отпуштаат, напротив.

Протестираат пошто не сакаат да има математика за матура (иако подобро е да протестираат против матура како таква) и сосема нормално и природно е дека не им се полага и не им се учи, зошто би полагале воопшто?!
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
Затоа што тоа што на училиште е 2+2х2=? а на матурата ќе биде Детето имало две јаболки, едната ја изело, одреди го волуменот на сонцето. Со математика на матура половина ќе ја изгубиме шансата да се запишеме на посакуваниот факултет а наместо државна ќе имаме приватна квота.
Она од математиката што ќе ми треба во животот веќе го знам а тоа што нема да ми треба ако треба ќе го научам но да полагаме матура за да уназадиме со успехот додека некој од тоа ќе спечали не може. Затоа протестираме.
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Дај бе упичку материн нека укинат матура и нека воведат приемни испити за на факултет, така се заебав и се запишав од општествени на природни науки :mad!
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,120
1,683
Затоа што тоа што на училиште е 2+2х2=? а на матурата ќе биде Детето имало две јаболки, едната ја изело, одреди го волуменот на сонцето. Со математика на матура половина ќе ја изгубиме шансата да се запишеме на посакуваниот факултет а наместо државна ќе имаме приватна квота.
Она од математиката што ќе ми треба во животот веќе го знам а тоа што нема да ми треба ако треба ќе го научам но да полагаме матура за да уназадиме со успехот додека некој од тоа ќе спечали не може. Затоа протестираме.
Дај бе не треси зелени. Си полагал матура?
 

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
СДК Утрото се чувствувало дискриминирано :( Има хит на денот, хит на ноќта, а хит на утрото? И зазорувањето и стемнувањето? :(
И ако слушам некоја песна на пример у 8 саатот, дали тоа значи дека ако ја постирам во хит на денот (а се замрачило) сум офтопик? Ќе добијам ли казнени поени заради тој прекршок? :frantic
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,120
1,683
СДК Утрото се чувствувало дискриминирано :( Има хит на денот, хит на ноќта, а хит на утрото? И зазорувањето и стемнувањето? :(
И ако слушам некоја песна на пример у 8 саатот, дали тоа значи дека ако ја постирам во хит на денот (а се замрачило) сум офтопик? Ќе добијам ли казнени поени заради тој прекршок? :frantic
Чути шо нема хит на ВЦ-то.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Давор

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Јас ќе ти го кажам моето искуство како човек кој на времето математиката не беше задолжителна за матура.
Пример имавме во нашиот клас еден Никола, еден Гоце, еден Бозо, еден Ампе, една Елена, една Кате, една Марина и една Златка. При завршувањето на средно секој сакаше да го фати патот под нозе; Никса сакаше Машински, Гоце технолошко металуршки, Бозо драмски, Ампе историја, Елена социологија, Кате економски, Марина правен, Златка родови студии. И јас - археологија.
Прашање за милион денари: Кому на овие горенабројаниве им е потребен предметот математика? Прашање за 2 милиони: Дали мислиш дека генерациите што се сега имаат иста научна програма со оние кои завршија пред 10 години или е нешто сменето?
Размисли па кажи ми.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider and Makedonec