Сакам да кажам/Сакам да прашам

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Јас одамна сум нерасположен, откако сфатив дека државата е ентитет кој насилно одзема на човек пола од заработеното цел живот.....со цел да го заштити човек од ентитети кои насилно одземаат :rofl
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: existence

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
Тие што го завршија своето образование секако дека се ЗА математика на матура. Не им игра тоа никаков фактор во животот па нека удрат по младината. Нив да ги ставиме матура да полагаат па да видат сите кој треба да полага математика
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Тие што го завршија своето образование секако дека се ЗА математика на матура. Не им игра тоа никаков фактор во животот па нека удрат по младината. Нив да ги ставиме матура да полагаат па да видат сите кој треба да полага математика
Математика нема да ти е потребна откако ќе завршиш школо?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Тие што го завршија своето образование секако дека се ЗА математика на матура. Не им игра тоа никаков фактор во животот па нека удрат по младината. Нив да ги ставиме матура да полагаат па да видат сите кој треба да полага математика
Кренете се и барајте целосно укинување на матурата и воведување приемни и ќе наидете на многу поголема подршка.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Makedonec and Electra

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Математика нема да ти е потребна откако ќе завршиш школо?

Она што се предава е апсолутно беспотребно (не само по математика), пошто не можам да најдам животна ситуација каде што некому би се нашло барање интеграли :D
Не сум сигурен откога е математиката дел од образование ама секако е барем 70 години, од времето на појавата на бивша југа. Ако ги погледнеме резултатите и сите тие генерации кои растеле со математика во основно, средно или факс... мрак (party) Еднаш најдов Филдсов медал на улица, изгледа му паднал на некој градежњак или келнер:rofl

Егзистенс арно вика, треба да се укине скроз матура како таква... али и македонец е во право пошто немаат подршка како шо имаа студентите за екстерното.
А за наставните програми по сите предмети, тие постојат за да паразитарна класа под име наставник/професор и оние од министерства, комисии, агенции да зема плата и подоцна пензија, ништо повеќе...

Света крава е образованието :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy and Makedonec