Сакам да кажам/Сакам да прашам

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Дај бе не треси зелени. Си полагал матура?

Јас на пример се осеќам некако како потресен, како нешто да ми фали, како да не сум комплетен како особа пошто немам полагано, не знам шо ќе се праи понатаму, која матна ќе ме носи :pusi
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Makedonec

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Чекајте малце бе другари. Еве јас ко човек кој ја сака математиката можам да кажам дека математиката е потребна за развивање на логиката кај единката. Математиката не е само пресметување тангенси, биномни формули и интеграли, тоа е амалска работа. Треба да се разбере првин што пресметуваш, што тоа претставува. Пример лесно е да научиш дека интеграл од е^x е e^x+c ама муабетот е да разбереш што си пресметал, како би нашло тоа примена. Е сеа сето е тоа убаво, јас би сакал да можат сите да учат математика од мојата професорка од средно која баш сакаше првин да научиш што решаваш отколку да начкрапаш некакви бројки и букви, ама свесен сум и дека повеќето од луѓето едноставно не сакаат да се замараат со тоа и доволно им е да си знаат основни операции колку да не ги прелажат на пазар. И тоа е сосема во ред. Исто како што мене воопшто не ме интересирале општествени науки така и вечината не ги занима што е тоа диференцијална равенка, интеграл, сурјекција и да не набројувам зашто звучам ко да си мерам ташаци.

Мојот став е дека матура е непотребна работа. Јас полагав математика на државна матура затоа што ми требаше за на факултет, дури и да појдев на факултетот кај што се запишав без познавање на математика ќе зјапав ко теле во шарена врата. Од друга страна на Петко кој планирал да запише Историја на уметност освен за пресметување временски растојанија математиката ќе му биде непотребна и нема причина зошто би ја полагал.

Кога веќе живееме таму каде што живееме, образованието е задолжително, без факултет (и црвен картон) ни заменски чистач на канализација не можеш да бидеш па следствено 98% од матурантите запишуваат факултет (и властодршците се гордеат со тој податок, а народот е задоволен зашто беломорската младина ќе биде високо образована), многу пологично е да се отфрли матурата и да се полагаат приемни тестови ако има потреба. Или тоа или целосна промена на образовниот систем особено во средно, т.е. давање слобода на избирање материја за учење и отфрлање на тоа „задолжително средно образование“. Што мајка има да го тераш Петко кој од трето одд. си знае дека ќе работи кај татко му во гаража да учи средно, па уште и казни да му трескаш и да не му даваш шанса за избор? Демек не е доволно свесен на 15 години па ај државата ќе одлучи место него Петко мора да иде средно инаку ќе плати казна. Та нели Петко е препуштен на старатели дур не наполни 18, или тие старатели кои го гледале 15 години одеднаш магично стануваат недовлно квалификувани да одлучуваат за иднината на Петко па мора државата да го спаси од нивниот збор?

Премногу спорни моменти, премногу контрадикции. Кога слепиот е водич со благослов од Бога тогаш народот мора да се потчинува и без сомнежи да ја прифаќа волјата на водичот зашто тоа е Божјата волја, правиот пат. Овците мора да бидат послушни на пастирот инаку ќе бидат прогонети во дупките на заборавот.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Чекајте малце бе другари. Еве јас ко човек кој ја сака математиката можам да кажам дека математиката е потребна за развивање на логиката кај единката. Математиката не е само пресметување тангенси, биномни формули и интеграли, тоа е амалска работа. Треба да се разбере првин што пресметуваш, што тоа претставува. Пример лесно е да научиш дека интеграл од е^x е e^x+c ама муабетот е да разбереш што си пресметал, како би нашло тоа примена. Е сеа сето е тоа убаво, јас би сакал да можат сите да учат математика од мојата професорка од средно која баш сакаше првин да научиш што решаваш отколку да начкрапаш некакви бројки и букви, ама свесен сум и дека повеќето од луѓето едноставно не сакаат да се замараат со тоа и доволно им е да си знаат основни операции колку да не ги прелажат на пазар. И тоа е сосема во ред. Исто како што мене воопшто не ме интересирале општествени науки така и вечината не ги занима што е тоа диференцијална равенка, интеграл, сурјекција и да не набројувам зашто звучам ко да си мерам ташаци.

За логика подобро нека ги учат децата силогизми, аргументација, корелација/каузација и тоа со конкретни примери, tic-tac-toe :zelen пошто ако наставата по математика има за цел да развива логика кај деците резултатите се abysmally bad после толку генерации и генерации кои учеле математика, рајава има проблеми со најелементарна логика застрашувачки е верувај (уствари и сам знаеш) во секојдневие со луѓе колку се нелогични и ирационални...
Bottom line, она што доброволно се учи - останува, она што присилно се учи... не останува ама тоа е веќе друга тема...

Би рекол дека на државата не и требаат особи кои размислуваат логично :)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
За логика подобро нека ги учат децата силогизми, аргументација, корелација/каузација и тоа со конкретни примери, tic-tac-toe :zelen пошто ако наставата по математика има за цел да развива логика кај деците резултатите се abysmally bad после толку генерации и генерации кои учеле математика, рајава има проблеми со најелементарна логика застрашувачки е верувај (уствари и сам знаеш) во секојдневие со луѓе колку се нелогични и ирационални...
Bottom line, она што доброволно се учи - останува, она што присилно се учи... не останува ама тоа е веќе друга тема...

Би рекол дека на државата не и требаат особи кои размислуваат логично :)
Toa e затоа што ги тераат да учат да решаваат задачи наместо да ги научат да разберат што решаваат. Силогизми се сметаат за понапредно ниво затоа (кога јас бев средно) се учеа само во средно по изборните математики. И тоа да се учи, ако се учи за оцена колку да се научи не може да даде резултати, а системот вели дека мораш да имаш 5-ка за да имаш предност на факултет додека начинот на кој ја добиваш не е битен и така добиваш она што го гледаш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Makedonec

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
СДП: До каде е весникот, трпението веќе ми е во крајни граници?


СДК: Порачувам ловечка со се' внатре и спакувано, отворам дома и шо че видам.... пиперка ми дале само една половина.
Мариоска работа ! :mad
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Toa e затоа што ги тераат да учат да решаваат задачи наместо да ги научат да разберат што решаваат. Силогизми се сметаат за понапредно ниво затоа (кога јас бев средно) се учеа само во средно по изборните математики. И тоа да се учи, ако се учи за оцена колку да се научи не може да даде резултати, а системот вели дека мораш да имаш 5-ка за да имаш предност на факултет додека начинот на кој ја добиваш не е битен и така добиваш она што го гледаш.

Не тие силогизми него оние на Сократ кој логички заклучил дека ќе умре, едноставни алатки вредни во секојдневниот живот :)
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Во штандот за изгубени работи донесен е еден час. Претпоставениот да се појави пред штандот и да си го подигне, во спротива не одговараме за сносените последици.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: $3Я3|\||)&p&†Y